Středa 1.9.2004
Svátek má Linda

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

1.9. (NE)RECENZE: Marťanská kronika
Jan Pechanec
Prebal am. vydani

Po mnoha letech jsem otevřel jednu kroniku. Knihu, která zaznamenala přelomové a důležité události jedné, ne, vlastně dvou, planet. Knihu vyprávějící o zániku dvou civilizací. Příběh natolik silný, že ačkoli se ve skutečnosti odehrál pouze v autorově fantazii a reprodukovala ho naše obrazotvornost, přesto k nám jeho poselství bude promlouvat stále.

A možná se jednou budou budoucí historikové domnívat, že se skutečně odehrál. Dovolte, abych se zmínil o Marťanské kronice.

Ray Bradbury, klasik žánru SF, slavil úspěch už svým prvním "románem" 451 stupňů Fahrenheita. Jeho další kniha je také stejně tak známá. Tou knihou je Marťanská kronika. Soubor mnoha povídek spojených v celek tím, že se odehrávají na Rudé planetě a zobrazují střet dvou kultur, nakolik odlišných od lidské a nakolik se zrcadlících, zůstává otázkou.

Celkem 26 povídkových útvarů popisujících události od ledna 1999, kdy odstartovaly první rakety na Mars, až do roku, i nám stále ještě vzdálenému, léta páně 2026. Od odletu prvních raket, přes prvních několik nezdařených kontaktů s Marťany, zamoření Marsu lidskými choroboplodnými zárodky, přenášení všech lidských neduhů na, už tak dost zvrásněnou, tvář Rudé planety, až k smutnému a přesto velice pozitivnímu konci, který předznamená Výlet na milión let.

Ray Bradbury ukázal světu, že SF motiv je velice vhodnou rekvizitou k vyjádření nespokojenosti s poklesky společnosti i doby. Zvláštním kouzlem dokáže psát příběhy tak, že vás začne nepříjemně mrazit v zádech, a přitom jsou tak poetické a jednoduché zároveň. Dalším prvkem ohromující po desetiletí čtenáře na celém světě je neuvěřitelná komplexnost knihy jako celku, přičemž se můžeme vracet ke každé jednotlivé povídce zvlášť, aniž bychom získali pocit ochuzení, či neúplnosti.

S některými povídkami jsme se mohli setkat i v televizním provedení (Divadlo Raye Bradburyho. V této souvislosti mi nejvíce v paměti utkvělo zpracování Třetí expedice. Pomocí telepatie dokáží Marťani lidskou posádku uklimbat a umožní jim setkat se starými známými, rodiči, ženami, atd., s jedním jediným smrtícím záměrem.

U nejsilněji působících povídek se zastavím, čímž nechci znevážit vliv a dojem působící na nás z ostatních, pouze chci vyzdvihnout ty opravdu nezapomenutelné.

Kromě Třetí expedice je to povídka Ylla, která popisuje úplně první kontakt. Ovšem kontakt Marťanů s Pozemšťany. Už v tomto dílku máme pocit, že Marťané by mohli být lidmi, možná ze sousedního státu, možná našimi sousedy za plotem. Hlavními motivy, které se prolínají příběhem ve dvou postavách Ylly a Ylla. Do protikladu v podobě muže a ženy je tu postavena touha objevovat a poznávat proti strachu z neznámého a nenávisti k cizímu.

Mrazivou a přitom vtipnou hříčkou jsou Pozemšťani. Druhá výprava se totiž dostane mezi duševně choré Marťany. Samozřejmě jsou obyvatelé Rudé planety obdařeni telepatii a tak mohou v očích dalších vytvářet jiné vjemy toho, jak vypadají. Co by bylo vhodné učinit, abyste normální Marťany přesvědčili, že nejste jen excelentní halucinací?

...ač bude stejně luna plát vypráví o čtvrté výpravě, která již dorazí na Mars, ale nalezne pouze prázdnou pustinu. Mars zdecimovaný pozemskou nemocí - spalničkami. Astronaut Spender je znechucen rouháním a znevažováním vyspělé kultury ostatními členy výpravy a stává se psancem, zastáncem marsovských tradic, umění, historie.

Za zmínku určitě stojí Noční setkání, nejspíš paralela nepochopení dvou národů, kultur, jedinců mezi sebou. A zároveň, jak jednoduché je dohodnout se, nerozumět si, ale nevyhledávat spory kvůli malichernostem.
"Tak se dohodněme, že se nedohodneme," navrhl Marťan. Co na tom záleží, kdo je Minulost a kdo Budoucnost, jen když oba žijeme, vždyť co má být, to bude, zítra, nebo za deset tisíc let. Jakpak víte, že támhlety chrámy nejsou chrámy vaší vlastní civilizace za nějakou stovku staletí, zřícené a rozbité? (str. 100)

Má duše se vznáší ve výši odráží nejspíš společenskou situaci v USA v padesátých letech, kdy rasová diskriminace černé populace získávala na oblibě mezi běloškým obyvatelstvem "pokrokového" jihu. V tomto literárním dílku se černí rozhodli postavit si raketu a všichni zmizet, přičemž dojde ke konfliktu chlapce a jeho pána (zaměstnavatele). Pýcha, samolibost a zaslepenost nakonec ustoupí většině, ale i přesto je Samuel Teece schopen nálezt svou ztracenou důstojnost: "Všimli jste si? Jak je bůh nade mnou, až úplně do poslední chvilky říkal ,milostpane´!" (str. 117)

Pocta a vzpomínka na E. A. Poa je určitě Usher II, kdysi vyšla i v ABC v komiksové podobě. Tato povídka je zároveň připomínkou rozsáhlejší práce 451 stupňů Fahrenheita. Zápletka je zrůdně jednoduchá. Pan William Stendahl a architek Bigelow s pomocí peněz stvoří na Marsu dům po vzoru Poeovi povídky. S pomocí robotů dokáží oživit i všechny postavy a zrůdy, které se v díle Poa vyskytovaly a nakonec pozvou významné členy, zejména z Ústavu pro výzkum morálních podmínek, lidstva, aby si zahráli role hrdinů příběhů jako: Jáma a kyvadlo, Vražda v ulici Morgue, či Sud vína Amontilladského. Krvavá řež může začít.

Marťan a Mlčící města jsou další delší útvary, lákající naši pozornost. První je nostalgická, smutná, nešťastná a tragická. Jeden z posledních původních obyvatel Marsu změní svůj vzhled podle tajných myšlenek a podvědomých přání starého páru. Bohužel i přes naléhání nově nalezeného syna ho staříci vezmou do města (ta stará pohádka o Dvanáctero komnatách), kde ho začnou měnit touhy jiných lidí, až nakonec...
Druhá povídka je tragikomická a svou ironií děsivá. Jedno z klasických schémat románů, kdy se někde ocitne člověk úplně osamocen. Na Zemi vypukla krize a všichni opouští Mars. Zůstane na něm pouze Walter Griff. Postupem času mu samota začíná vadit, když tu najednou zazvoní telefon! Skoro stejně děsivé a napínavé, plné očekávání jako nejkratší strašidelný příběh? (pro jistotu: Poslední člověk na Zemi seděl sám v místnosti. Když tu najednou někdo zaklepal na dveře...). Nejděsivější je nenaplnění očekávání. Člověk, který volal z jiného místa, byla žena...

Uběhne 21 let. Přijdou vlahé deště - hříčka s hlavním aktérem domem. I z něčeho tak obyčejného dokáže Ray Bradbury udělat srdceryvné drama.

Výlet na milión let je výletem jedné rodiny, která objeví jedny z posledních, vlastně prvních, Marťanů. Jeden z nejsilnějších zážitků a nejlepší literární konec: A ti Marťané na ně mlčky dlouho, dlouho hleděli z rozčeřené vodní hladiny... (str. 202)

Sbírka povídek? Román? Nejlepší označení zní kronika, ačkoli autor sám soubor nazval Marťanské kroniky. 51 let od prvního vydání a dílo je stále ještě silné, protože ve skutečnosti je pouze o lidech, o lidech v mnoha situácích s mnoha problémy. Snad se někdy najde nějaký odvážný autor, který se odhodlá vytěžit další příběhy z již postaveného světa. Vlastně bude lepší, když se nenajde a my sami si budeme doplňovat chybějící místa v příbězích, jež se staly nesmrtelnými.

A možná jednou, někdy v budoucnosti, je lidé objeví a uvěří jim. Pak se stanou skutečností.
Další články tohoto autora:
Jan Pechanec

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • CON: Jak jsem se bavil na Parconu

 • (NE)RECENZE: Marťanská kronika

 • SOUTĚŽ: výsledky soutěží Trifid, Zlatá Zebra a O stříbřitělesklý Halmochron

 • DOSLOV: Mlok letošního léta 2004

 • SOUTĚŽ: výsledky soutěže O nejlepší fantasy

 • CON: Parcon 2004 je za námi!

 • SOUTĚŽ: výsledky soutěže o Cenu Karla Čapka 2004

 • FILM: Král Artuš

 • DRBY: Joanne K. o dalších osudech Harryho Pottera

 • RECENZE: Paul Kearney, Lodě Západu (Hawkwoodova cesta 5)

 • DRBY: Superman zase, opět a znova...

 • VYŠLO: Mlok 2004, Shrek, Niven & Pournelle, Hamilton, King, Pevnost a další...

 • RECENZE: Jaroslav Mostecký, Král posledního moře - Mark Stone 73

 • DRBY: Bratři Grimmové, Jacksonův King Kong, Ripleyová

 • FILM: Věčný svit neposkvrněné mysli

 • Na okraj

  2004-09-02 17:00 Praha, Kavárna Řehoře Samsy, Vodiškova 30: křest grafického románu Petera Kupera Proměna od Franze Kafky (nakladatelství Netopejr)  2004-08-27..29 Brandýs n/L: Parcon 2004  hlasování o cenu Istron  2004-08-02 19:00 - internetový chat s T. Pratchettem  postřehy Petra Kindlmanna z Festivalu Fantazie