Pátek 15.10.2004
Svátek má Tereza

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

15.10. RECENZE: Poul Anderson, Inkarnace hvězd - Avatar, (pagi)

Zjištění, že ve Vesmíru nejsme sami, způsobilo paniku mezi lidmi a rozpad států, které předtím vydržely světové války i vládu politiků. A to lidé rasu Druhých poznali jenom zprostředkovaně, přes objev kosmických přenosových T-zařízení. Postupně sice vznikly nové státní útvary, ale ekonomika Země se potácela kdesi hluboko v suterénu. Přesto pomocí T-zařízení lidé osídlili planetu Demeter a ta postupně vracela zpět prostředky, které do ní byly investovány. Jenže v Radě světové Unie je skupina politiků, kteří odmítají kosmické lety a tvrdě prosazují jejich zrušení. Vždyť na Zemi je tolik bídy a neštěstí, a není dobře plýtvat prostředky, které by mohli pomoci pozvednout ekonomiku a zachránit milióny hladovějících. (Nepřipomíná vám to něco z naší současnosti?)

I přes odpor této frakce odlétá kosmická loď Emissar na průzkum tras, vymezených T-zařízeními. Na své cestě nalezne civilizaci - nikoliv Druhých, ale jiné rasy, kterou pojmenují Beťany. Ti jim po osmi letech vzájemné spolupráce a oťukávání pomohou s návratem, provedou je časoprostorem tak, že se Emissar vrátí k Zemi jen několik měsíců po svém odletu. Konzervativní frakce je ale nechá zadržet a umístí je do izolace. Gigabajty poznatků, které Emissar přivezl, v sobě totiž nesou to nejhorší, co pro tyhle politiky může být - další kousek pravdy o Vesmíru, pravdy stejně povzbuzující jako znepokojivé. Její odhalení by způsobilo konec postavení konzervativců.

Na Demeteru žije Dan Brodersen, který touží odhalit tajemství Druhých, podporoval výzkumný let a také proto pomocí své vlastní informační sítě zjistí osud průzkumníků. Po dramatickém útěku z domácího vězení zachrání posádku Emissara, se svojí kosmickou lodí je však zatlačen do T-zařízení. Dan Brodersen unikne a s uprchlíky na palubě se vydá na nekonečnou pouť Vesmírem, hledá Druhé a zároveň se snaží i najít východisko z patové situace, ve které se ocitli.

Román má tři části, tři témata. První z nich je sociopolitická studie, extrapolující tendence omezovat dlouhodobě návratné investice do kosmických letů, proti nim staví duch liberalismu a touhy po poznávání. Druhá část je dlouhým řetězem návštěv různých hvězdných systémů, jejich zkoumání a průzkumu zařízení Druhých, doplněná o studii vývoje vztahů v malém uzavřeném kolektivu. A poslední část je plná filozofických otázek existence rozumných bytostí ve Vesmíru.

To vše je prolnuto postavou Caitlin, nespoutané irské bardky a milenky Dana Brodersena. Dějem nás provázejí její písně, či přesněji jejich texty. Ona sama je velmi svéráznou tulačkou, a tak cesta Vesmírem pro ni znamená jen trochu jinou formu putování, než jaké provozovala na Demeter. A má ještě jednu dobrou vlastnost - dokáže utěšit (a potěšit) prakticky všechny muže v posádce a dodávat odvahu i ostatním ženám, které se účastní pouti bez konce. Caitlin nemá lékařský diplom, a tak si může dovolit jít ve své psychoterapii mnohem dál a mnohem hlouběji, než kolik povoluje Hippokratova přísaha. Její eskapády jsou však autorem podány vkusně a s citem, a jsou celkem dobře zasazeny do děje, který pomáhají usměrňovat.

Na svůj obsah je však román příliš dlouhý, neprospělo mu ani rozčlenění na tři části s odlišnou náplní. Ani konflikt Dan Brodersena s Irou Quickem, představitelem konzervativců, nemá tu úplně správnou šťávu, zčásti i proto, že se jedná o bipolární střet, v němž chybí třetí strana. Román je tak jen průměrnou ukázkou práce autora, nenáročná četba na pokračování.

Poul Anderson: Inkarnace hvězd - Avatar (The Avatar)
překlad: PhDr Anna Antošová, CSc.
obálka: Dave Sarter
Banshies, 2004
544 stran, 279 Kč, brožované
ISBN 80-86456-20-X
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Poul Anderson, Inkarnace hvězd - Avatar

 • LIDÉ: Neal Asher

 • LITERATURA: souboj dvou W na dálku - William Gibson a Jiří Walker Procházka

 • DRBY: Dešvorc opět na scénu, 007 u ledu, M: I3 zase jnak

 • MEJLEM: křest čtvrté knihy příběhů Jakuba Vandrovce, exorcisty amatéra

 • LIDÉ+FILM: Supermanovi dotlouklo srdce - Christopher Reeve zemřel

 • FILM: Bláznova kronika

 • LITERATURA: komiks v září

 • WEB: anketa SFK Palantír

 • RECENZE: Robert Silverberg, Strážci lebek

 • MEJLEM: Minicon bude 17. listopadu!

 • LITERATURA: Malý spotřebitelský test ještě jednou, trochu jinak

 • SOUTĚŽ: O železnou rukavici lorda Trollslayera

 • LITERATURA: o překládání, tentokrát nikoliv po česku

 • RECENZE: William Gibson, Jak vypálit Chrome

 • Na okraj

  Worldcon 2005 - chcete sa zúčastnit?  fotky Jano Žižky z Parconu 2004  fotogalerie z Worldconu 2004 - Noreasconu 4  reportáž z Euroconu 2004 (SF Crowsnest.com, anglicky)  2004-09-18..19 Ostrava: Ovacon