Úterý 30.11.2004
Svátek má Ondřej

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

30.11. RECENZE: Terry Pratchett, Svobodnej národ, (pagi)

Kdesi vysoko na Zeměploše je Křída - místo, kde tahle hornina snad vystoupala z hlubin moře, snad místo, kde moře kdysi bylo. Teď tam roste tráva, pasou se na ní ovce a žijí tam lidé, kteří ty ovce pasou, stříhají a dojí. Malá Tonička Bolavejch je jedním z nich, a po své babičce podědila něco, co se jí bude v tomhle příběhu zatraceně hodit.

Neboť královna, která jakoby vypadla z příběhů bratří Grimmů, našla průchod ze svého světa snů do Toniččina světa. Vzala si odtamtud postupně dvě děti - baronova synka Rolanda a, což byla její osudová chyba, Toniččina malého bratříčka Čestmíra. Tonička totiž po své babičce podědila nadání být čarodějkou, i když o tom ještě zdaleka neví. Učí se za pochodu a dodržuje, aniž ji zná, taktiku průzkumu bojem.

Svobodnej národ, Mac nac Fíglové, maličtí ale silní mužíčci, jsou jejím druhým dědictvím po babičce - vlastně ne oni, ale jejich úcta a důvěra, které jinak věnují pouze sobě samým. Jejich stará kelda - vladařka a matka - umírá a Toničku pověřila dočasným vedením klanu, než si najdou novou keldu svého rodu. Tonička tak získá spoustu pomocníčků, malých vzrůstem, ale odvážných a (doslova) tvrdohlavých. Ty zlá královna nemá ráda a oni ji - a tak se vypraví s Toničkou zachránit Čestmíra.

Tenhle román je na Zeměplochu o něco útlejší, než jsme si v poslední době zvykli. Ale, což mne potěšilo, oddechový čas, který si Terry Pratchett vybral v Podivném regimentu, skončil předtím, než začal psát tuto knihu. Tentokrát se nepohybuje ani v Ankh-Morporku, ani v Pohyblivých obrázcích - tedy jinak řečeno: nedívá se okem humoristy na svět okolo sebe ani na současné globální fenomény. Pro změnu zabloudil do světa dětí a pohádek, které jsme kdysi i my četli a které v nás stále žijí. A také do světa snů, těch nočních, samozřejmě, takových, jaké se zdají dětem i dospělým.

Svobodnej národ je vlastně vyprávěním o nočních můrách i o jejich denních nápodobách - o tom, jak my lidé často vidíme věci ne takové, jaké jsou, ale tak, jak je chceme vidět - nebo jak chtějí jiní, jak bychom je měli vidět. Grimmovské - a tedy poněkud hororové - kulisy jsou jevištěm, na kterém autor rozehrává příběh o snech, klamu, odpovědnosti a vůli. O obecných lidských vlastnostech, které nás provázejí celý život, se kterými usínáme i vstáváme. Jak už je u Pratchetta zvykem, i tady je vše pokryto mírným nánosem humoru (co byste také chtěli jiného od humoristické fantasy, že?), někdy kořenící samotný příběh, někdy jen mírně ukrývající nějakou životní moudrost.

Tento román patří ke standardu Zeměplochy, dobře se čte i dospělým, přestože hlavním hrdinou je dítě - protože vypráví o tom, co děti i dospělí mají společné.

Terry Pratchett: Svobodnej národ (Wee Fee Men)
překlad: Jan Kantůrek
obálka: Paul Kidby
Talpress, 2004
318 stran, 199 Kč, brožované
ISBN 80-7197-245-2
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Terry Pratchett, Svobodnej národ

 • DIVADLO: Na můstku, co zachraňuje svět (Star Trek v Celetné)

 • PR: vychází Pevnost 12/2004

 • FILM+LITERATURA: Sergej Lukjaněnko - Noční hlídka

 • RECENZE: C. J. Cherryhová, Cyteen 2 - Znovuzrození

 • PR: Fénixcon - 3-5/12/2004

 • LIDÉ+FILM: André Hunebelle

 • NÁVOD: Ako sa zbaviť scifistu

 • FILM: Úžasňákovi

 • LITERATURA: Ray Bradbury dostal National Medal of Arts

 • FILM: Úžasňákovi / The Incredibles

 • RECENZE: Jana Rečková, 24 a 1/2 hodiny denně

 • (NE)RECENZE: Rafal J. Ziemkiewicz, Poklady stolinů

 • PR: Čtvrtý Pot je na světě

 • RECENZE: Konrad T. Lewandowski, Kočkodak a nomádi

 • Na okraj

  2004-10-31 uzávěrka literární soutěže Rokle šeré smrti  Worldcon 2005 - chcete sa zúčastnit?  fotky Jano Žižky z Parconu 2004  fotogalerie z Worldconu 2004 - Noreasconu 4  reportáž z Euroconu 2004 (SF Crowsnest.com, anglicky)