Pátek 17.12.2004
Svátek má Daniel

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

17.12. RECENZE: Orson Scott Card, První setkání, (pagi)

Orson Scott Card se ve čtyřech povídkách vrátil do světa Enderovy hry - a jak shrnující název knihy napovídá, v každé půjde o první setkání některých postav, které už dnes tak důvěrně známe.

 • Polský chlapec
  Jan Pawel Wieczorek je pětiletý (vlastně skoro šestiletý) syn polských ortodoxních katolíků, rodiny, která jako řada jiných polských rodin odmítá Hegemonův zákon o kontrole porodnosti. Do jejich rodiny přijde zástupkyně Bitevní školy, aby testovala děti pro jejich vojenské nasazení. Jan Pawel je podle všeho tím správným dítětem, které by mohlo porazit termiťany, ale ani jeho rodiče, ani on sám do toho moc chuti nemají. Kapitán Graff uspěje jen částečně - ale ví, že někdy je lepší prohrát bitvu, aby zvítězil ve válce.
 • Obtížný student
  Jan Pawel - s novou identitou a příjmením Wiggin - žije v USA a navštěvuje vysokou školu. Jakýmsi rozmarem školního počítače je zařazen do kurzu, který vede nadaná postgraduantka Theresa Brownová. Mezi oběma to začne jiskřit...
 • Enderova hra
  Ender Wiggin nastoupil do Bitevní školy a hned od počátku je zavalen úkoly. Jeho výcvik probíhá tvrdě a několikrát rychleji, než u ostatních velitelů. Pod jeho velení je zařazen také malý chlapec, který se jmenuje Fazolek...
 • Investiční poradce
  Ender - vlastně Andrew - Wiggin se svojí sestrou Valentinou putují Vesmírem a díky častým a dlouhým cestám je jejich subjektivní stárnutí zpomaleno. Ale jednoho dne mu je dvacet a musí začít platit daně - zatímco tři sta let, na které si svoji nedospělost protáhl, z jeho svěřeneckého vkladu a odměny za vítězství nad termiťany udělalo neskutečné bohatství. Když už už to vypadá, že padne do léčky připravené nenasytným berním úředníkem na bezvýznamné planetě, z bryndy ho vytáhne počítačový program Jane, jeho investiční poradce.

V první povídce se autor pustil do vykreslení minulosti hluboko před Enderovou hrou. Rozvinul tu motiv „nadpočetných dětí“, který jako mormon považuje za velmi citlivý, a připojil do hry ortodoxní křesťanské názory, které se v tomto bodě s mormonskými velmi shodují. Povídka je vlastně souboj dvou silných osobností a výrazných individualit - kapitána Graffa (kterého jsme poznali jako velitele Bitevní školy) a Jana Pawla, pozdějšího Enderova otce. Psychologicky výborně zvládnuté situace jsou nejsilnějším momentem této povídky.

Také myšlenky, které na první hodině vysokoškolského kurzu přednese Theresa a Jan Pawel oponuje, jsou silné, ale hlavním motivem tu je vzájemné jiskření mezi jimi dvěma. Námluvy trochu (hodně) připomínají Zkrocení zlé ženy, aspoň v tom, jak se Jan Pawel snaží a Theresa vzdoruje, nakonec ale co bychom si vykládali - jak jinak by se narodil Ender? Jenže tahle rovina příběhu mi moc nesedla, bylo to poněkud násilné a umělé, ale trochu to odkrývá příčiny, proč Enderovi rodiče v pozdějších knihách (hlavně v hegemonském podcyklu) jsou takoví, jací jsou.

Enderova hra je zase brilantní ukázkou nápadů. Detailní popisy taktiky a strategie, které Ender používá v jednotlivých bitvách, jsou lahůdkou a obsahují i dost silný náboj humoru, kterým autor vyvažuje tísnivou a drsnou atmosféru Bitevní školy a stín války s termiťany. Poslední povídka je pak ze všeho nejvíc kyberhříčka, Jane je na můj vkus až příliš všemocná, ale způsoby, jakými Endera chrání před hrozbami, o kterých on sám ani neví, jsou velmi občerstvující.

Tahle kniha je velmi příjemné čtení, až na slabší druhou povídku tu najdete opravdu prvotřídní kvalitu, a potěšující je i to, že kniha má vlastnost self-explanation, k tomu, abyste se u ní bavili, nepotřebujete znát romány z Enderova světa - přestože pokrývá či spíše překrývá celý enderovský cyklus.

Orson Scott Card: První setkání (First Meetings)
překlad: Petr Kotrle
obálka: John Harris
medailon autora: Martin Šust
Laser books, 2004
167 stran, 169 Kč, vázané
ISBN 80-7193-182-9
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Orson Scott Card, První setkání

 • SOUTĚŽ: Pohár Eddieho Krígla 2004 - výsledky

 • SOUTĚŽ: Zlatá zebra 05 - vyhlášení

 • LIDÉ: Eric Brown

 • MEJLEM: křest a autogramiáda českého komiksového sborníku Inseminátor

 • MEJLEM: další projekce Noční hlídky bude tuto sobotu!

 • RECENZE: Štěpán Kopřiva, Zabíjení

 • LITERATURA: Jak přišel František Novotný do učebnic

 • RECENZE: Punk Fiction

 • ANKETA: Nejoblíbenější knihy našich protinožců

 • LIDÉ+FILM: Tim Burton

 • RECENZE: Sven Jarson, Gorstian - Meč krále Gyrha

 • RECENZE: Sean McMullen, Putování Měsíčního stínu

 • RECENZE: Mervyn Peake, Gormenghast I - Titus Žal

 • SOUTĚŽ: Darth Erben - vyhlášení poetickoparodické soutěže

 • Na okraj

  2004-12-21 17:00 Krakatit: křest knihy Líheň Miroslava Žambocha  2002-12-16 16:00 Krakatit: křest a autogramiáda českého komiksu Inseminátor  Fénixcon objektivem Jano Žižky  Dárečkovy fotky z Fénixconu  Havranovy fotky a blog z Fénixconu