NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET

Pondělí 10.7.2000
Svátek má Libuše


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

BOHEMIACON: vyhlášení literární soutěže
>>>


Soutěž o nejlepší fantasy 2000 skončila, souboj o nejlepší fantasy 2001 začíná!!!
>>>


informace pro zájemce o společný zájezd na Eurocon 2000, který se koná 2.-6. 8. v polské Gdyni
>>>


Kdo chce jet na Parcon do Šumperka vlakem? Se slevou?
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

10.7. RECENZE: J. K. Rowlingová - Harry Potter a Kámen mudrců
Vlado Ríša
Harry Potter

Po delší době se zase objevila na trhu dětská sci-fi, přesněji řečeno tentokrát je to fantasy jako vyšitá. Slavné romány o mladičkém třináctiletém kouzelníkovi Harry Potterovi se konečně dostaly i na náš trh.

První díl, kterým se J. K. Rowlingová proslavila, je postaven na seznámení čtenáře s prostředím a světem Harryho Pottera. Děj se odehrává v dnešní Anglii, kde vedle sebe existují dvě civilizace, lidská a čarodějská. Čarodějové však jsou vesměs pro lidi neviditelní a vyhýbají se veškeré publicitě.

Mimino, Harry Potter, je dáno do opatrování svým lidským příbuzným poté, co jeho rodiče zahynuli v souboji s nejstrašnějším zlým čarodějem. Harry přežil, ale musí vyrůstat v rodině, kde je všem na obtíž a kde ho nikdo nemá rád. O svém čarodějnickém původu nemá ani zdání, a tak je jeho život životem odstrkovaného štěněte. Až do okamžiku, kdy nastává čas, aby nastoupil do školy čar a kouzel v Bradavicích. V tom okamžiku se kolem něj začnou dít věci. A což teprve v okamžiku, kdy se opravdu stává žákem velevážené čarodějnické školy.

Harry se okamžitě stává jednou z nejpopulárnějších postav celé školy, což však ne vždy přináší jen věci příjemné a pohodové. Tak jako zachránil kdysi svět před zlým kouzelníkem, tak i nyní musí čelit jeho intrikám, neboť kdysi ho sice zneschopnil, ale nedokázal ho zabít.

Knížka paní Rowlingové je perfektním dětským dobrodružným románem, s hlavní postavou, která musí okamžitě čtenáři padnout do noty, které bude fandit, s níž bude prožívat uvěřitelná i neuvěřitelná dobrodružství. Harry není žádný Superman, ani ve škole není úplným premiantem, ale jeho schopnost soucitu, smysl pro spravedlnost a klukovský rozum mu dávají velkou šanci prosadit se i na našem trhu, a to nejen pro děti. Myslím si, že tuto půvabnou fantasy si s chutí přečte i leckterý dospělák.

Příběh je vystavěn logicky a rozvíjí se postupně, což je důležité právě pro čtenáře, pro něž je určen. Rowlingová se navíc vyhnula klišé příliš kladných a příliš záporných postav. Jednající hrdinové jsou plni všemožných kladných i záporných vlastností a je jen na nich, jak se vypořádají se svými vlohami.

Na to, že je kniha v pevné omyvatelné albatrosácké vazbě, aby odolala nepříliš jemným klukovským rukám, není ani příliš drahá.

(J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kámen mudrců. Přel. V. Medek. Obálka a il. G. Miklínová. Praha, Albatros 2000. 285 s. 156 Kč)

hodnocení: ****
Další články tohoto autora:
Vlado Ríša

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Jana Rečková - Král je malý

 • LIDÉ: Stephen King na internetu

 • RECENZE: J. K. Rowlingová - Harry Potter a Kámen mudrců

 • DRBY: co se na nás chystá ve filmu

 • RECENZE: Larry Niven - Prstenec

 • RECENZE: Rohan, Michael Scott – Sluneční kladivo

 • CONY: Pozvánka na Bohemiacon

 • RECENZE: Pušky, mikroby a ocel

 • FILM: Cesta do pravěku jubilující

 • RECENZE: A. E. van Vogt, Jak bájný fénix

 • SOUTĚŽ: vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší fantasy 2000

 • RECENZE: Duncan, Dave – cyklus Muži a slova

 • CONY: Con přede mnou, con za mnou...

 • SLOVÍČKAŘENÍ: Zkraty

 • POVÍDKA: Svět jinde

 • Na okraj
  Ve čtvrtek 6/7 zahajuje svoji cestu českými kiny film Černočerná tma (Pitch Black) - recenzi najdete zde.

  Na 29/6 je stanovena premiéra filmu Galaxy Quest, s jehož recenzí jste se již mohli seznámit zde.

  Testovací záběry animovaného Gluma z připravované filmové podoby Pána prstenů sice už ze serveru tolkienovských fanoušků OneRing.Net byly staženy, ale i bez nich se tam dozvíte spoustu zajímavostí.