Pondělí 17.1.2005
Svátek má Drahoslav

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

17.1. FILM: Císařův pekař a Pekařův císař, (pagi)

Rohlíčky prý jsou dneska zvláště vypečené...

Ačkoliv legenda o Golemovi byla u nás živá, teprve stejnojmenný román Gustava Myerinka z  ní udělal evropský a také vlastně světový fenomén. Českou slávu této legendy oživili Jan Werich a Jiří Voskovec v Osvobozeném divadle a k tomuto námětu se Jan Werich spolu s Jiřím Brdečkou vrátil na přelomu čtyřicátých a padesátých let.

(Ne)mírně senilní císař Rudolf II. zmatečně panuje svému dvoru a dává průchod své vášni pro alchymii. Alessandro Scotta - jinak Honza Skoták - mu namíchá cosi, co císař považuje za elixír mládí, a ten pak celý nadšený vyrazí do Brandejsa za krásnou mlynářkou. Jeho uprázdněný trůn nedobrovolně obsadí pekař Matěj, který musí rozplést několik zápletek. Rudolfův bratr Matyáš vyslal do Prahy svého emisara, magistra Kellyho, který má vést spiklence usilující o Rudolfovo bezživotí. Kellymu má  pomoci krásná Kateřina - Sirael. A ve hře je, jak jinak, také Golem a šém, který ho oživuje. Na poněkud vzdáleném a volně rozevlátém pozadí historie Jan Werich rozehrál skvělou komedii, v níž míchá situační komiku rudolfinskou i současnou.

Ve filmu s setkáme s řadou známých historických postav, zahraných stejně známými herci. Magistr Kelly, maršál Russworm, Alessandro Scotta, hraběnka Stradová, komoří Lang a další vynikajícím způsobem doplňují hlavní dvojpostavu a přihrávají si nejrůznější vtípky a gagy. Sám Rudolf jich má také požehnaně - ať se jedná o scénu s obrazy Mony Lisy, nebo o obřad vyvolávání elementálů, či o výuku Sirael - to vše jsou excelentní ukázky Werichova humoru, doplněné mistrovskou prací Jiřího Brdečky (ten se staral zejména o dialogy) a třetího scénáristy - Martina Friče.

Film má ještě jednoho herce, na kterého v titulkách místo nezbylo - Golema. Slavná socha, kterou navrhl Jaroslav Horejc, je dodnes uložena v barrandovských depozitářích. Vidět jsme ji mohli například na výstavě k výročí československého filmu, ale také ji můžete najít u pouličních obchodníků jako miniaturky různých velikostí, které si mohou turisté z Prahy odvézt na památku.

Film původně začal natáčet Jiří Krejčík, pro neustálé konflikty s Janem Werichem byl ale odvolán a režii dostal Martin Frič. Ten většinu již hotového materiálu zavrhl a pustil se do práce téměř od nuly. Výsledkem bylo přes dvě a čtvrt hodiny finálního materiálu - rozsah, který v té době zdaleka přesahoval obvyklou délku filmu. Martin Frič z něj sestavil dvoudílný film, první část měla název Císařův pekař a druhá pak Pekařův císař, o souborné délce 143 minut. Vedle toho sestříhal i jednodílný film o délce 112 minut (především vynechal agitky), a tato verze také byla nabízena na export a dlouhou dobu také byla v distribuci místo dvoudílné verze. Ta je dnes dostupná pouze na VHS, vydání na DVD je zatím ve hvězdách ke škodě filmu i Jana Wericha. (Na téhle webové adrese najdete nejenom řadu fotografií, ale také zvukové pasáže z filmu.)

Film byl do kin uveden v prosinci 1951 a je barevný. Kameru vedl vynikajíc Jan Stallich, o písně se podělili Zdeněk Petr a Jan Werich (ten také napsal jejich texty), hudbu zkomponoval Julius Kalaš a choreografii měli na starosti Luboš Ogoun a Jiřina Kottová.

Hrají:
Jan Werich (Rudolf II./pekař Matěj), Marie Vášová (hraběnka Stradová), Nataša Gollová (Kateřina–Sirael), Bohuš Záhorský (komoří Lang), Jiří Plachý (Kelly), Zdeněk Štěpánek (maršál Rusworm), František Filipovský (astrolog), František Černý (Scotta), Václav Trégl (sluha), Vladimír Leraus (vyslanec), Miloš Nedbal (lékař), Bohuš Hradil (Tycho de Brahe)
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • FILM: Císařův pekař a Pekařův císař

 • LITERATURA: nominace na ceny Philip. K. Dick Award 2004 a Sapphire Award

 • RECENZE: Patrick Conrad, Limuzína

 • DRBY: pátý Superman se drápe na svět

 • LIDÉ: Henry Ridder Haggard

 • AKCE: Mirek Žamboch, Líheň - křest

 • RECENZE: Sam J. Lundwall, Nic pro hrdiny

 • WEB: procházka nakladatelskými weby (2/2)

 • RECENZE: Garth Nix, Sabriel

 • DRBY: nový film Hayao Miyazakiho - Howlův stěhovavý hrad

 • RECENZE: antologie Nebezpečné vize

 • WEB: procházka nakladatelskými weby (1/2)

 • RECENZE: Martin D. Antonín, Křivé ostří

 • WEB: další anketa Kniha roku - Lidovky

 • (NE)RECENZE: Limes inferior

 • Na okraj

  2004-12-21 17:00 Krakatit: křest knihy Líheň Miroslava Žambocha  2002-12-16 16:00 Krakatit: křest a autogramiáda českého komiksu Inseminátor  Fénixcon objektivem Jano Žižky  Dárečkovy fotky z Fénixconu  Havranovy fotky a blog z Fénixconu