Pondělí 7.2.2005
Svátek má Veronika

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

7.2. RECENZE: Vasilij Golovačev, Běsova tvář, (pagi)

Nedaleko (alespoň na poměry širého Ruska) od Moskvy je jezero Ilmeň. V jeho okolí umírají a mizejí osmnáctileté dívky. Ale smrt hrozí i mužům daleko od jezera. Anton Gromov, specialista ruské rozvědky na boj zblízka, byl po podivné misi a ještě podivnějším procesu odsouzen a po návratu z vězení zjistil, že přišel o všechny kamarády. Jen Ilja Pašin mu zůstal - a ten také Antona pozval na průzkumnou výpravu k tajemnému Ilmeňskému jezeru.

Temný bůh Morok má u jezera Ilmeň chrám, skrytý očím lidí. A Vrata, kterými čas od času prochází ze své zásvětní říše, aby dohlížel na své podřízené rozsévající  po Zemi nenávist a zmar. Jen děd Jevstigněj, volchv čili bílý čaroděj, dokáže udržovat jakous takous hráz temným silám chrámu, chystajícím se na pravidelný příchod Moroka. Ilja a Anton spolu s dalšími snad mohou tato Vrata zničit, ale oni sami, zatím jen zárodeční bohatýři, ještě zdaleka nemají takové magické schopnosti, aby vítězili v boji s Morokovou velekněžkou a jejími podřízenými.

Vladislava, adeptka na Morokovu kněžku, a Ilja se do sebe zamilují. Podobné neštěstí potká i Antona, Valerie je manželka podplukovníka Federální bezpečnostní služby, který je také členem výpravy. Do toho vstupuje Morokův agent ve Státní dumě a jeho intriky, kterými proti výpravě pošle další složky FBS, tu a tam zasáhne Jevstigněj a tak se nevelké území okolo Morokova chrámu, přeplněné kouzly a falickými symboly, stane bojištěm lidí i nadpřirozených sil.

Slovanská tématika ve fantasy není příliš častá, anglo-americké vzory jsou příliš silné a překladů z neanglo-americké oblasti příliš málo. Tady se setkáváme navíc se soudobou slovanskou fantasy - a to je vzácnost veliká. Vasilij Golovačev se navíc pohybuje v současném Rusku, v prostředí, které je pro nás vlastně téměř stejně exotické a možná i hrůzyplnější, než japonská jakuza.

Zajímavým zpestřením tradičních schémat je to, že Morokova agentura trpí podobnými problémy, jako jakákoliv současná struktura - neschopnost podřízených, vnitřní intriky a soupeření, velikášství a tak podobně. Způsob, kterým jsou do příběhu začleněny ruské mocenské struktury, je především odpozorovaný z Golovačovovy každodenní reality, jejich vzájemné střety podřízené klientelismu ale nejsou jen postsovětskou záležitostí.

V knize najdete řadu vysvětlujících pasáží. Některé se věnují Morokovi a jeho úloze v ruské i světové geopolitice, přiřazování jeho aktivit jako základu řady konfliktů (zejména současnému konfliktu euroatlantické civilizace a islámu a jeho role v rozpadu středověké ruské říše) mi ale přišlo jako poněkud násilné. Také Antonova láska Valerie vnáší do příběhu didaktické promluvy, zčásti nezbytné a odhalující pozadí probíhajícího boje, zčásti ale s příběhem mimoběžné (i když původ slov kretén nebo děvka je zajímavý). Celý příběh jsem čekal, jak autor vyřeší trojúhelník Anton - Valérie - Jurij. Dopadlo to samozřejmě dobře, tedy aspoň pro onu zamilovanou dvojici, Jurij však svůj ústup z jeviště nezvládl provést v dostatečně heroickém duchu.

Ve výpravě je také jeden Morlokův „agent“ - a větší část příběhu je čtenář udržován v napětí, kdo z přítomných to je, na výběr jsou hned tři kandidáti. Navíc se tu míchá tradiční magické termíny s moderními - tento „agent“ je posedlý duchem Morlokova sluhy, ale ještě častěji se dozvídáme, že je přeprogramovaný. Tato poloha jazyka zní čtenářům tradiční fantasy velmi nezvykle, stejně jako nezvyklé je, že Morlokovi služebníci využívají vedle magie také moderní technologie.

Příběh je ukončen v nejdramatičtější chvíli, autor neobtěžoval čtenáře relativně poklidným (byť logickým) dokončením a nesrážel pocitové napětí žádným epilogem nebo něčím podobným, i když si na začátku dovolil několik vedlejších epizod uvozujících atmosféru. Překlad Vlada Ríši vychází z dobré znalosti prostředí, musel se vyrovnat s častými přeskoky mezi terminologií fantasy a SF, které zachoval v míře odpovídající jazyku originálu, čeština však nabízí více možností.

Nezvyklé jak námětem, tak prostředím i atmosférou, zachovávající tradiční atributy ruské a sovětské fantastiky (v textu je také odkaz na Strugacké), proto poměrně daleko od většinového stylu fantasy. V celkovém úhrnu pak čtivý, mírně nadprůměrný román z jazykové oblasti, která po letech u nás téměř upadla v zapomnění, a jak Vasilij Golovačov ukazuje, ne zdaleka právem.

Vasilij Golovačov: Běsova tvář (Lik běsa)
překlad: Vlado Ríša
obálka: Milan Fibiger
medailon autora: Vlado Ríša
Triton, edice Trifid, 2004
475 stran, 229 Kč (členové klubu Trifid 159 Kč)
ISBN 80-7254-258-0
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Vasilij Golovačev, Běsova tvář

 • UKÁZKA: Carla Jablonski, Knihy magie 4 - Důsledky

 • MEJLEM: virtuálná fantastická čajovňa

 • RECENZE: Arthur C. Clarke, Setkání s Rámou

 • FILM: rok 2004 v českých kinech

 • MEJLEM: klub Trifid - změny v distribuci knih

 • RECENZE: Ikarie 1/2005

 • CENY: finalisté Arthur C. Clarke Award

 • VÝSTAVA: příští týden začíná výstava Vynálezy Julese Vernea

 • FILM: Paycheck - Výplata

 • CENY: Nominace na BSFA Awards 2004

 • DRBY: Stopařův průvodce Galaxií, čtyři měsíce před premiérou

 • RECENZE: Bertrice Small, Dcery Dračího pána

 • FILM: Cesta kolem světa za osmdesát dní

 • LITERATURA: Komiks v prosinci - vánoční brutalita

 • Na okraj

  2005-02-08 17:00 Praha, Klementinum: vernisáž výstavy Vynálezy Julese Vernea - promluví Ondřej Neff  2004-12-21 17:00 Krakatit: křest knihy Líheň Miroslava Žambocha  2002-12-16 16:00 Krakatit: křest a autogramiáda českého komiksu Inseminátor  Fénixcon objektivem Jano Žižky  Dárečkovy fotky z Fénixconu