Úterý 15.2.2005
Svátek má Jiřina

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

15.2. RECENZE: Andrzej Zemianski, Achája 2, (pagi)

Achája unikla ze zajateckého tábora, po mnoha peripetiích (mimo jiné se nechala otetovat jako prostututka) se dostává do horského království Arkach, které s vypětím všech sil, lidských i ekonomických, brání svoji nezávislost a existenci. Arkašští jsou velmi netradiční lid - bez obalu nadávají na své úředníky, a šlechtice, jejich armáda je složena jen z dívek (i nástupnická linie tu je po přeslici) a jsou velmi dobře vycvičeny (vlastně vycvičeni - v armádě se oslovují výhradně mužskými variantami hodnostních názvů) pro boj v horách, mnohem lépe než jejich nepřátelé.

Achája si tuhle zemi zamiluje velmi rychle a usadí se tu. Jenže stačí malá nehoda a na místě je odvedena do armády. Proti jiným rekrutkám má výhodu, v armádě již dříve sloužila, tvrdá práce v lomu jí vypracovala svaly a odolnost a Hekke ji naučil bojovat. Je toho zapotřebí, nepřátelé jsou mnohem početnější a pomalu ukusují z Arkachu jeden kousek země za druhým, vesnici za vesnicí. Zdroje království pomalu vysychají a jedinou záchranu představuje generál Biafra, velitel služby zásobování a průzkumu, obratný intrikán a syn arkašské královny, který se ale nemůže stát oficiálním vládcem.

Chytrým úskokem luanského krále má být zmasakrována celá nejlepší divize arkašského království. Virion, šermíř z boží milosti, a jeho čtyřicet „synů“ začnou souboj s dívkami, je to však velmi jednostranná záležitost, z jedné strany se zableskne meč a na druhou stranu upadne dívčí hlava. Achája vyrazí do boje, zabije čtyři šermíře a nakonec se střetne se samotným Virionem. Starý a tlustý opilec ji porazí, ale mezi šermíři z boží milosti je vzájemné pouto a tak nakonec luanští odcházejí a Achája, zmrzačená, ale živá, je zachráněna stejně jako téměř celá divize.

Zaan se s Achájou krátce setkal na konci minulého a začátku tohoto dílu, jeho linie však pokračuje samostatně. Zaan se Siriem pokračují v uzurpování moci v království Troy a velmi účinně intrikují proti Luanu. Také Meredith se objevuje v samostatné linii, ale již častěji, a v prvním díle lehce naznačené souvislosti mezi světem Acháji a naším jsou dále prohlubovány. Tím je také vysvětleno, proč se Achájin svět v některých prvcích tak nápadně podobá našemu. Neboť oba tyto světy mají podle rozhodnutí bohů spolu svést velkou bitvu, a Virus se snaží toto chystané střetnutí zrežírovat po svém a proti úradku ostatních.

Tentokrát opouštíme území trojských intrik a jsme svědky boje malého národa proti velkým, početným a ekonomicky silným nepřátelům. Vše je podáváno především z pohledu Acháji, sledujeme její vojenskou kariéru, její účast v bitvách, její vítězství i neúspěchy. Získává přátele - hlavně přítelkyně, jak jinak to už v arkašské armádě nejde - i silné nepřátele. Proti své vůli je vtažena do složitých intrik, její snahy z nich vyváznout jsou ale důsledky léček v léčkách jiných léček a tak i ona nevědomky přispívá k realizaci toho, čemu chce zabránit.

Achája už dospěla, překročila osmnáctý rok věku, naučila se mnohé a mnohé i ztratila. Na konci knihy stojí čelem proti dalším svým dobrodružstvím, třetí díl již v Polsku vyšel a patří tam k nejprodávanějším fantasy knihám. Přestože to je druhý díl trilogie, je psán natolik poutavě, že otevřené zakončení rozehraných dějových linií je bohatě překryto Achájinými dobrodružstvími. Pokud ke konci budete mít pocit, že se autor inspiroval Kočkodlakem Xinem nebo Catwoman, budete na tom stejně jako já, naštěstí z této inspirace se do knihy nepřenášejí dějové prvky, ale jenom to, co bych označil jako duch (autor použil také jednu epizodu z historie britských speciálních operací za druhé světové války).

Vynikající obálka (ten stařec do děje patří, je to Meredith) a více než erotické ilustrace v textu doplňují prožitek z četby. Ani záplava ne zcela tradičních oslovení mezi bojujícími děvčaty nepůsobí nijak nepatřičně, Pavel Weigel a Helena Šebestová tu v překladu a redakci odvedli velmi dobrou práci. Achája je velmi působivá fantasy s netradiční hrdinkou a rozhodně stojí za přečtení.

Andrzej Zemianski: Achája II (Achaja, tom 2)
překlad: Pavel Weigel
obálka: Jan Patrik Krásný
ilustrace v textu: Dominik Broniek
Laser-books, 2005
365 stran, 259 Kč, brožované
ISBN 80-7193-185-3
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Andrzej Zemianski, Achája 2

 • AKCE: 28/2 - vzpomínka na Barbaru Ježkovou

 • CON: Pragocon - program SW a SG

 • RECENZE: Ikarie 2/2005

 • UKÁZKA: Robert E. Vardeman, Vzpoura na Enterprise

 • CON: Pragocon 2005, 18-20/2/2005 - hlavní program

 • MEJLEM: nakreslite komix a vyhrajte Halflife 2!

 • AKCE: vernisáž výstavy Vynálezy Julese Vernea

 • RECENZE: Armand K. Paul, 2021: Pražská odysea aneb Smrt chudákům

 • FILM: Lovci pokladů

 • CON: Pragocon 2005 - 18. - 20. února 2005

 • RECENZE: Ben Weaver, Rebelové ze South Pointu

 • DRBY: James Bond #21 = Casino Royale

 • FILM: Gothika

 • (NE)RECENZE: Brána Ivrelu

 • Na okraj

  pozor, v avizovaných podmínkách zásilkové služby a klubu Trifid došlo ke změnám!  2005-02-08 17:00 Praha, Klementinum: vernisáž výstavy Vynálezy Julese Vernea - promluví Ondřej Neff  2004-12-21 17:00 Krakatit: křest knihy Líheň Miroslava Žambocha  2002-12-16 16:00 Krakatit: křest a autogramiáda českého komiksu Inseminátor  Fénixcon objektivem Jano Žižky