NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET

Čtvrtek 20.7.2000
Svátek má Ilja


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

Další epizoda seriálu Babylon 5 - středa 19. 7. ve 21.00 na TV3
>>>


došlo mejlem: opravdu se u nás natáčí Je těžké být bohem?
>>>


BOHEMIACON: vyhlášení literární soutěže
>>>


Soutěž o nejlepší fantasy 2000 skončila, souboj o nejlepší fantasy 2001 začíná!!!
>>>


informace pro zájemce o společný zájezd na Eurocon 2000, který se koná 2.-6. 8. v polské Gdyni
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

20.7. RECENZE: Oheň nad Hlubinou, fragment druhý a poslední - Planeta spárů
Roman Paulík
Hned na začátku se musím omluvit vydavateli za obvinění z finty FŇ na čtenáře. Skutečně musel rozdělit knihu na dvě části, aby cena dohromady mohla být vyšší, ale motivace byla nikoliv vlastní obohacení, ale psychologický tah – lidé zaplatí raděj dvakrát za sebou menší sumu než jednou větší a kdyby tahle kniha byla vydána jako jeden celek, hodně čtenářů by si nechalo ujít skvělý zážitek. Mně osobně by nejspíš odradila tloušťka – druhý díl je pěkný pětisetstránkový špalek a dohromady by to mělo tak 5 cm – ani by se to nevešlo do kapsy. Ostatně on vlastně ani nedělil, ale spojoval – originální vydání bylo rozděleno na díly tři. Takže to vylepšil.

Osudy Ravny Bergsndot, Phama Nuwena a skořepiníků Mušličky a Zelenky se mohou stát osudem celé Galaxie, jde jim o život, protože tato posádka lodi Nespoutaná II. letí zachránit Jefriho Olsndota z planety spárů, kde zuří boj mezi flenserovci lorda Břita a stoupenci královny Řezbářky a hlavně najít zbraň proti Nákaze, zlé Mocnosti, která už pohlcuje celou Slupku a ničí místní archívy ve snaze najít onu Protiváhu, která ji může zahubit. Nespoutanou II. honí celá flotila Nákazy a další místní organizace, která se ze zmatku okolo snaží vytěžit výhodu. Nákaze se podaří na jednom místě, kde musí Nespoutaná zastavit, málem zabránit dalšímu útěku. O skořepinících vyjdou najevo zvláštní věci a taky Pham Nuwen není tak docela v pořádku, občas ho ovládá program staré Mocnosti, zničené Nákazou. Na planetě spárů zatím oddíly Řezbářky připravují útok proti stoupencům lorda Břita a obě strany se začínají vyzbrojovat děly na střelný prach, Řezbářka čerpá informace ze zachráněného přenosného počítače z pomocí Johanny Olsndot a Břit zase přes Jefriho a štěněčí smečku Amdiho od vysílání Ravny. Všechno se stahuje do okolí Břitova hradu, kde je zazděný přistávací modul s hibernovanými dětmi a Protiváhou. Čas ubíhá, pronásledovatelé jsou čím dál blíž a na planetě spárů se schyluje k rozhodující bitvě. A zezdola, z Tiché Hlubiny, galaktického jádra, se šíří jakési poruchy.

Knihu jsem přečetl za večer a noc a už dnes vím, že je to jedna z mála, ke které se budu čas od času vracet. A to je ta největší pocta, jakou můžu tomuto dílu dát – pro mne osobně bude přitažlivé, i když už budu znát jeho rozuzlení, protože se odehrává v pestrém světě, kde se otevírá spousta možností - jakákoliv prohra nebo vítězství mohou být jenom dočasné. Pokud se na to díváte v galaktickém měřítku.

(Vernon Vinge: Oheň nad Hlubinou - Planeta spárů, vydalo nakladatelství FANTOM Print, Ostrava 2000, překlad Simona Teichmanová, obálka Petr Willert, 505 stran, cena 199 Kč)
Další články tohoto autora:
Roman Paulík

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • POVÍDKA: Hrdinové kosmu

 • FILM: Patrick Stewart šedesátiletý

 • RECENZE: Oheň nad Hlubinou, fragment druhý a poslední - Planeta spárů

 • LITERATURA: Fenomén Harry Potter

 • VYŠLO: Katharine Kerr, Kouzlo dýky

 • RECENZE: Vonda McIntyre: Poutníci po hvězdách

 • FILM: Vlk & zajíc – Je to láska?

 • VYŠLO: Bernard Cornwell: Kronika válečníkova - Zimní král

 • FANDOM: Fanové všech zemí, spojte se!

 • FILM: Premiéra minulého týdne: X-MEN

 • RECENZE: Neal Stephenson – Sníh

 • RECENZE: Předehra k Duně: Atreidové

 • POPELNICE: CTHULHU 2000

 • FILM: Černočerná tma

 • RECENZE: Vladimí Beneš, Naklonovaný náhradník

 • Na okraj
  Příznivci seriálu Babylon 5 mohou navštívit český server Babylon 5

  Ve čtvrtek 6/7 zahájil svoji cestu českými kiny film Černočerná tma (Pitch Black) - recenzovali: Marvin a Pagi.

  Od 29/6 běží v našich kinech film Galaxy Quest, který recenzoval Petr Sládek.