Čtvrtek 31.3.2005
Svátek má Kvido

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

31.3. RECENZE: Jana Rečková, Píseň o Dveřníkovi, (pagi)

Kewen je Dveřník. Chlapec unesený ze svého světa do světa Domu má nevšední talent, převyšující schopnosti ostatních Dveřníků, obsluhujících brány z Domu do jiných světů. Jenže není z krve světa Domu, a tak má zaracha. Jenže je tak moc dobrý...

Až do tohoto místa vše vypadá v pořádku. Jenže to jsem musel z úvodního odstavce recenze vynechat hned několik stránek knihy. A vyprávět na přeskáčku, abych zachoval správné pořadí. Píseň o Dveřníkovi je SF i fantasy, časovka se zpřeházeným vyprávěcím pořádkem. Čtenář si musí zpětně dát dohromady správné pořadí jednotlivých kapitol, ale není tu tarantinovský styl dějově samostatných epizod.

O příběhu toho moc v recenzi napsat nemůžu - prozradil bych o něm příliš. Odhalováním jeho logiky si totiž musí každý jeho čtenář projít sám, aby měl z četby úplný prožitek. Protože její součástí je i proces poznávání, a ten je obtížně sdělitelný. Přitom tuhle knihu nepovažuji za příběh na jedno přečtení. I při těch dalších se dočkáte okouzlení z toho, jak je děj vystavěný, jak na sebe navazuje, cykluje se v sobě a vytváří se.

V jedné pasáži Jana Rečková popisuje, jak hrdina otevře dveře místnosti, před ním je místo chodby nicota - a když vykročí, pod nohama se mu skládají jednotlivé dlaždice a chodba získává tvar a rozměr. Přesně tak jsem si při čtení připadal i já - postupně jsem si ohmatával svět, který nám napsala, jeho kousky se mi objevovaly na stránkách knihy a naznačené linie získávaly pevné obrysy.

To vše je navíc oblečeno do imaginativního stylu, kterým autorka vyniká a kterým nás pravidelně zásobuje. Každý svět, do kterého Kewen vstoupí - ať to jsou výseče toho našeho nebo nějaký cizí, je plnokrevný a má své obyvatele stejně jako krajinu a logiku. A každý je svůj.

Neobvyklost je vlastnost, na kterou se u tohoto románu musíte připravit. Je to doslova píseň - má svoji melodii, sloky, skoro bych řekl že i refrén by se našel - ale podobně jako většina písní nemá pointu (i když vypráví příběh). On totiž pointu nemůže a nesmí mít, to však pochopíte až na závěrečných stránkách. A oceníte sebekázeň autorky, že to tak dokázala napsat, že jako Blade Runner dokázala běžet po ostří příběhu a nespadnout, neublížit ani sobě, ani ději, ani nám - čtenářům.

Čtivost je další atribut knihy - právě pro bohatost prostředí a jejich střídání, se světem Domu v centru. Právě pro tu malebnost a smysl pro dramatičnost jsem Janě Rečkové prominul, že se až příliš věnovala vedlejší větvi příběhu - princezně Ajalé a hlavně jejímu vnukovi Markimu, který mohl být úplně vynechán a jeho part rozepsán mezi existující sboristy.

Píseň o Dveřníkovi je tak velmi neobvyklým románem opět prokazujícím všestrannost a vysoký standard talentu Jany Rečkové - stačí, když si vedle této knihy položíte třeba Pečeti Černé pevniny a 24 a 1/2 hodiny denně, a není třeba více slov. Kniha získala cenu Trifid, a myslím si, že má i na víc.

Jana Rečková: Píseň o Dveřníkovi
obálka: Milan Fibiger, grafická úprava: Dagmar Krásná
Triton, edice Trifid, 2005
315 stran, 199 Kč (členové klubu Trifid 139 Kč), brožované
ISBN 80-7254-586-8
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Jana Rečková, Píseň o Dveřníkovi

 • (NE)RECENZE: Jones, Terry: Vesmírná loď Titanic

 • CON: Eroticon 2005 - 9/4/2005

 • VYŠLO: antologie Trochu divné kusy, Rob Grant, Clarke a další

 • FILM: Život pod vodou

 • CENY: nominace Hugo vyhlášeny

 • RECENZE: Clive Barker, Galilea

 • LIDÉ: legendy zůstávají, jejich tvůrci odcházejí - John Z. DeLorean

 • LITERATURA: rok 2004 na českých knihkupeckých pultech Pagiho očima (12/12) - špičky české SFFH

 • POVÍDKA: Autor

 • FILM: Klan létajících dýk

 • RECENZE: Ďuro Červenák, Černokněžník - Radhostův meč

 • LITERATURA: rok 2004 na českých knihkupeckých pultech Pagiho očima (11/12) - překladové sbírky

 • RECENZE: sborník Stíny věcí

 • LIDÉ: odešla Andre Nortonová

 • Na okraj

  Worldcon - Interaction v Glasgow  2005-03-18..20 Praha: Trpaslicon  2005-03-19 10:00 Krakatit - burza knih  Tatracon 2005  Merlinovy fotky z Pragoconu