Úterý 5.4.2005
Svátek má Miroslava

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

5.4. RECENZE: Frederik Pohl, Anály Heechee, (pagi)

Robinette Broadhead je teď, po své smrti, už jenom entitou v gigaprostoru. Jeho žena dokázala jeho osobnost zreplikovat v počítači, a tak Robinette, podle zákona neexistující, díky své dosud živé Essii dále zkoumá Heechee a vládne ohromným majetkem a vlivem. Heechee samotní pro čtenáře tohoto cyklu už v minulém díle přestali být záhadou - a tak nastupuje nový hlavolam, Nepřátelé.

Ale jak už je v tomto cyklu zvykem, příběh je poskládán z mnoha postřehů a z několika linií. Žádná z nich vlastně ani příliš dějová není - a přesto po zavření knihy máte hlavu plnou toho, co se v ní přihodilo. Dějovost totiž Pohl mistrovsky skládá ze zdánlivě poklidných momentů, jen na závěr najdeme únos a honičku, ale ta vlastně ani není příliš zapotřebí.

V podstatě vše, co se přihodí, patří do skládačky jménem Nepřátelé. Tu a tam najdeme odbočku, bez které bychom se obešli (Gelle-Klára a její manžel, například), ale rázová vlna jménem Frederik Pohl nás neúprosně vede k závěru, vypointovanému až až. Hecheeové bez výhrady patří do ediční řady Laseru pojmenované Mistrovské kusy. A opět, podobně jako předchozí knihy, i tady hraje velkou roli psychologie postav. Pohl tuto složku příběhu využívá velmi dovedně, nastavuje jí meze, v nichž se mohou jeho hrdinové pohybovat, a vytváří tak poutavou atmosféru. Knihu zdaleka nemusíte číst na jeden zátah, ale drží se ve vás a nutí vás pokračovat ve čtení.

Dokonce i kosmogonické úvahy jsou podávány díky Albertovi (a Robinettovým reakcím na jeho výklad) velmi přirozeně a stravitelně. Nemám příliš v lásce vysvětlovací pasáže, považuji je za dávno vyčerpaný autorský nástroj, ale tady jsou jiné - vlastně v podstatě nejsou. Co je zapotřebí, je buď nadhozeno tam, kde to hraje svoji roli, nebo je to podáváno v dialogu promíseném dalšími motivy tak dovedně, že to vysvětlováním není. Spíše je můžete vnímat jako intelektuální souboj mezi Albertem a Robinettem.

Albert je formálně vyhledávací program, ve skutečnosti ale nahradil Siegfrida von Cvoka v jeho roli Robinettova druhého Já. Jednak dodává do příběhu informace, aniž tím musí autor zatěžovat svého hlavního hrdinu, jednak vnáší poznámky, které ironizují Robinettovo chování a jeho pohnutky. Není to Holmesův doktor Watson, Albert funguje spíš jako Archie Goodwin, i když Robinetta těžko můžeme považovat za Nero Wolfa. Autor si touto postavou pomáhá při posouvání příběhu i při tvorbě jeho atmosféry - vždyť konflikt je víceméně vystavěn mezi lidmi a Heecheey na jedné straně a Nepřáteli na straně druhé. Klasické schéma konfliktu více zájmů je spíše využíváno při výstavbě jednotlivých dílčích epizod - do nich vstupují generál Julio Casatta, uprchlí teroristé a podobně. Přesto Pohl dokázal vytvořit zajímavý, čtivý a především poutavý příběh. Jeho přitažlivost je především založena na mistrovsky řízeném odhalování tajemství Nepřátel, připomínajícím kosmickou trojrozměrou křížovku s tajenkou.

Frederik Pohl: Anály Heechee (The Anals of the Heechee)
překlad: Věroslava Ončáková
obálka: Jan Patrik Krásný, grafická úprava Dagmar Krásná
Laser books, 2005
388 stran, 209 Kč, brožované
ISBN 80-7193-185-3
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Frederik Pohl, Anály Heechee

 • PR: Animefest 2005

 • ÚVAHA: virtuální peníze a svět

 • NET: hubený letošní apríl

 • WEB: toužili jste někdy po bohatství, lásce, štěstí a vůbec čemkoli na světě?

 • RECENZE: Michael A. Stackpole, Pevnost Drakonis - Nová válka

 • RECENZE: Jana Rečková, Píseň o Dveřníkovi

 • (NE)RECENZE: Jones, Terry: Vesmírná loď Titanic

 • CON: Eroticon 2005 - 9/4/2005

 • VYŠLO: antologie Trochu divné kusy, Rob Grant, Clarke a další

 • FILM: Život pod vodou

 • CENY: nominace Hugo vyhlášeny

 • RECENZE: Clive Barker, Galilea

 • LIDÉ: legendy zůstávají, jejich tvůrci odcházejí - John Z. DeLorean

 • LITERATURA: rok 2004 na českých knihkupeckých pultech Pagiho očima (12/12) - špičky české SFFH

 • Na okraj

  Worldcon - Interaction v Glasgow  2005-03-18..20 Praha: Trpaslicon  2005-03-19 10:00 Krakatit - burza knih  Tatracon 2005  Merlinovy fotky z Pragoconu