Čtvrtek 7.4.2005
Svátek má Heřman, Hermína

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

7.4. LIDÉ+FILM: David Nykl - Čech v galaxii Pegasus
Honza Pavlík

David Nykl
-
ČECH V GALAXII PEGASUS

Málokdy se nám poštěstí vidět postavu Čecha v jiném než českém (či slovenském) filmu a češtinu uprostřed cizího jazyka nezaslechneme snad vůbec nikdy (snad s výjimkou "maďarského" trpaslíka v americkém filmu Stát se opicí, ale to byla jen dvě tři slova a i ta v televizním dabingu zanikla). O to větším překvapením bylo, když se najednou ve spin-offu (neboli odnoži) TV série Hvězdná brána "Stargate Atlantis" objevila postava českého vědce doktora Zelenky. Nejde totiž jen o nějakou epizodní postavu s českou vlaječkou, doktor Zelenka v několika epizodách hází v anglickém originále české věty a fanoušci doslova oněměli úžasem, když má v jedné epizodě dokonce přes minutu dlouhý monolog!

Doktor Radek Zelenka je jedním z vědců, kteří se spolu se skupinou vojáků vydali do Atlantidy - města Antiků v galaxii Pegasus - a po vyčerpání energetického zdroje se z výsadku stává prakticky samostatná kolonie bez spojení se Zemí. Musí řešit řadu problémů, které vyvolává ať už nefungující technika či záludné počítačové viry (uvíznutí výsadkového člunu uprostřed červí díry, záhadná choroba zabíjející Pozemšťany), nebo mocný nepřítel - upíří Wraithové, jichž se obávali i samotní Antikové. Je zdatným pomocníkem jednoho z členů hlavního výsadkového týmu, doktora Rodneyho McKaye, kterému zachránil život, a spolu s ním i přes vzájemné škorpení vždy dokáže vymyslet řešení daného problému.

S češtinou přichází zcela nečekaně - buď někoho žádá o součástky (zdá se, že na Atlantidě je Čechů víc, ale o tom zatím nic dalšího nevíme), nebo si uprostřed vášnivé vědecké debaty začne stěžovat, že "s těma hercema nemůže dělat". Nejvíce věhlasu mezi českými fanoušky Hvězdné brány (takzvanými vrátkaři) si však získal v epizodě "Letters from Pegasus" (Dopisy z Pegasu), kde díky nové technologii dostanou všichni obyvatelé Atlantidy možnost poslat domů videonahrávky se vzkazy svým blízkým. Zelenka barvitě líčí v češtině (podle rozloučení na konci zřejmě své ženě nebo přítelkyni), jak byla Atlantida na dně moře na začátku seriálu málem zatopena, ale jistící mechanismus ji vyzvedl na hladinu a "sluníčko svítilo do všech oken". Američtí diváci neznalí češtiny naštěstí pochopí děj z retrospektivních obrazů, aby Zelenka na dotaz nahrávajícího důstojníka, zda nevyzradil informace vyžadující bezpečnostní oprávnění, mohl reagovat naprosto nevinným údivem. Momentálně Zelenka řeší (v angličtině) krizovou situaci při napadení Atlantidy Wraithy, a nezbývá než doufat, že i v dalších sezónách si českých hlášek opět užijeme. Otázkou ovšem zůstává, co se se Zelenkovou češtinou stane, až/pokud vůbec dojde k zázraku a TV Nova (či jiná televize) seriál koupí a nadabuje….

Roli doktora Zelenky ztvárnil kanadský herec českého původu David Nykl, který se dostal do Kanady ve věku dvou let po okupaci Československa v roce 1968. Již od mládí vystupoval v televizi a vystudoval herectví na univerzitě ve Vancouveru . Hrál v řadě seriálů i divadelních her (například Čekání na Godota), často hostuje i v Praze, kde založil anglicky mluvící divadelní společnost "Misery Loves Company". V současné době se plně věnuje televizní a filmové tvorbě ve Vancouveru. Na své domovské stránce (úplně dole) má zvláštní sekci věnovanou doktoru Zelenkovi v češtině i v angličtině - zdá se, že ho zájem českých fanoušků opravdu potěšil.

Česky mluvící vědec si mezi našimi vrátkaři samozřejmě získal obrovskou popularitu (vždyť jen my Češi jsme rozuměli, co doopravdy říká!) a záhy vznikla i samostatná "zelenkistická" frakce fanklubu Stargate Command, která se se svolením Davida Nykla stala oficiálním českým fanklubem dr. Radka Zelenky/Davida Nykla (The Official Dr Zelenka Fanclub - Czech Republic). Fanoušci mohou prostřednictvím ZF posílat Davidovi dotazy a ten na ně průběžně odpovídá. A tak doufejme, že David Nykl naši zemi v dohledné době opět navštíví a českým fanouškům se podaří potřást si rukou s mužem, který navštívil místa, "kam se žádný Čech dosud nevydal".

Honza Pavlík

Odkazy:

http://www.davidnykl.com (oficiální stránka Davida Nykla)
http://www.imdb.com/name/nm0638706 (filmografie a biografie Davida Nykla na IMDb)
http://fanklub.sg1.cz/zf/ (Zelenkistická frakce fanklubu Stargate Command)
http://zelenka.sg1.cz/ (Dr. Radek Zelenka Fanpage - česká fanouškovská stránka)
http://www.sg1.cz/ (česká stránka seriálu Hvězdná brána)
http://www.sg1.cz/spin/ (podsekce věnovaná Stargate Atlantis)
http://www.stargate-project.de/stargate/index.php?seite=artikel&aktion=show&ID=288 (rozhovor s Davidem Nyklem z března 2005 na stránce Stargate - Projekt - anglicky)
http://www.findarticles.com/p/articles/mi_m1319/is_n4_v29/ai_17788826 (rozhovor s Davidem Nyklem z roku 1995 na stránce Performing Arts & Entertainment in Canada - anglicky)
Další články tohoto autora:
Honza Pavlík

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • LIDÉ+FILM: David Nykl - Čech v galaxii Pegasus

 • RECENZE: Petr Macek, Mark Stone - Královský gambit

 • FILM: Roboti

 • MEJLEM: ve čtvrtek je autogramiáda Žambochovy Líhně 2!

 • VYŠLO: Stanislaw Lem, Elizabeth Moon, Timothy Zahn, Walter Moers...

 • RECENZE: Frederik Pohl, Anály Heechee

 • PR: Animefest 2005

 • ÚVAHA: virtuální peníze a svět

 • NET: hubený letošní apríl

 • WEB: toužili jste někdy po bohatství, lásce, štěstí a vůbec čemkoli na světě?

 • RECENZE: Michael A. Stackpole, Pevnost Drakonis - Nová válka

 • RECENZE: Jana Rečková, Píseň o Dveřníkovi

 • (NE)RECENZE: Jones, Terry: Vesmírná loď Titanic

 • CON: Eroticon 2005 - 9/4/2005

 • VYŠLO: antologie Trochu divné kusy, Rob Grant, Clarke a další

 • Na okraj

  Worldcon - Interaction v Glasgow  2005-03-18..20 Praha: Trpaslicon  2005-03-19 10:00 Krakatit - burza knih  Tatracon 2005  Merlinovy fotky z Pragoconu