Středa 13.4.2005
Svátek má Aleš

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

13.4. RECENZE: Greg Egan, Diaspora, (pagi)

Vzdálená budoucnost zamíchala hodně kartami lidstva. Tělců je už jen málo - v porovnání se současným počtem doslova jen pár. Ten zbytek se už dávno uchýlil do podoby nul a jedniček. Početírna namíchala digitální genom a ten se postupně vyvíjel, až vznikl další plnohodnotný digitální občánek - a ten se zase dál vyvíjel jakousi počítačově řízenou nápodobou ontogeneze. A také tu byli gleisnerové - něco jako androidi, kteří byli zkonstruováni především pro práci ve Vesmíru.

Sirotče Játima - digitální já, které Početírna vytvořila ze své vlastní vůle - nás provádí Eganovým světem. Po exkurzích do digitální genetiky a do jedné osady tělců konečně začíná drama. Neutronová dvojhvězda nečekaně zkolabuje a zaplaví Zemi svým zářením. Tělci jsou zdecimováni a digitální lidé se rozhodnou - po neúspěšném výzkumu možností černých děr - vypravit do vesmíru kosmické lodi zaplněné svými klony.

Najdou zajímavou anomálii - a dešifrují poselství v ní ukryté. Za relativně krátkou dobu podobným způsobem exploduje jádro naší Galaxie a zničující účinky budou o mnoho řádů větší, než katastrofa, kterou ještě všichni mají dobře uloženou ve své počítačové paměti. Ale najdou tu také návod, jak se s touto katastrofou vyrovnat.

Eganův román je hard SF jaksepatří, až přecpaný kosmogonií, biologií, teorií umělé inteligence a ještě několika dalšími obory. Autor nás postupně seznamuje s nejrůznějšími aspekty těchto věd - zčásti založených na současných znalostech, zčásti na tom, jak si vědci představují budoucí vývoj, ale hodně doplněný autorskou fantazií.

Děj je velmi řídký a také bezpohlavní - jak už u tradiční hard SF bývá zvykem, tady navíc ještě to je zesílené počítačovou androgynitou. Dva hlavní prvky jsou lidé a jejich budoucnost, v podání autora jednoznačně přemístěná do formy počítačových programů, a kosmogonie. To je mírně doplněno rasou Transmuterů, ze které ovšem potkáváme jen jejich stopy, znamení, která zanechali v důvěře, že se najde někdo, kdo je bude umět rozluštit a použít. Děj sám se odehrává v neurčitém, ale značně rozsáhlém časovém úseku, v některých okamžicích hledíme časovou lupou, kopírující výpočetní mohutnost digitalizovaných lidí, jindy zase přeskakuje ohromná časová období. Čtenáři to je ale nakonec podáno jako jeden téměř souvislý a víceméně rovnoměrně plynoucí subjektivní čas.

Román je tak zatížen spoustou vědecké (kvazi)teorie, je prakticky bez akce a spíše se zaměřuje na globální úvahy. Jednotlivci - snad až na Játimu - tu nehrají nějakou podstatnou roli, i když se Egan snažil vytvořit i generační vztahy a konflikty. Jenže obě témata - budoucnost lidstva i kosmogonie - jsou natolik velká, že osudy jednotlivců jsou jen drobnými pihami na jejich tvářnosti. A jsou velká tak příliš, že lidé jsou spíše pasivními pozorovateli, než tvůrci nebo alespoň aktivními spoluúčastníky děje.

Tento román sice vypadá také trochu jako kyberpunk, vždyť většina děje se odehrává v kyberprostoru a mnohdy jsou jeho možnosti využívány velmi intenzivně. Jenže tady kyberprostor není soupeřem lidí, jejich pastí a nepřítelem - je jejich pomocníkem a především nástrojem, který používají (tedy - používají jej programy, do nichž jsou otištěny jejich osobnosti).

Zajímavé myšlenky a nápady, kterých tu najdeme dost a dost, se rozpouštějí v šedém šumu jednotlivých epizodických částí, které většinou na budoucí děj nemají podstatný vliv. Chybí tu dramatická dějová linka, na niž by rozsáhlý vysvětlovací aparát byl navlečen, a román tak svojí stavbou spíše připomíná vernovskou klasiku nebo běhounkovské příběhy, než clarkeovské romány založené na silné centrální dějotvorné pointě.

Greg Egan: Diaspora (Diaspora)
překlad: Petr Kotrle
obálka: Jürgen Rogener
Návrat, 2005
383 stran, 259 Kč, brožované
ISBN 80-7174-608-X


Petr Kotrle si musel při překladu do češtiny poradit s řadou novotvarů - nejenom s výše zmíněnými tělci či Početírnou, ale mnoha dalšími, a udělal to velmi dobře. Na straně 65 najdete obrat Játima požádalo o zvýšení stanoviska - nelekejte se, není to chyba v překladu, ale opět novotvar (či spíše nová poloha existujícího slova; opravdu tam nemá být stanoviště), jehož význam bude dále opsán a tím i vysvětlen až o řadu stránek dál. Překlad byl náročný, jednak spojením témat biologie a kosmogonie, a také díky různým prostředím, nijak se nepodobajícím naší realitě, ale která bylo třeba popsat tak, aby je čtenář dokázal vnímat stejně dobře, jako své okolí.
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • PR: výstava HR Gigera 14/4-13/7 v NTM - co vás čeká?

 • RECENZE: Greg Egan, Diaspora

 • RECENZE: Philip K. Dick, Kaňte, mé slzy, řekl policista

 • PR: o chystané výstavě HR Gigera v Praze

 • VYŠLO: Sapkowski, Žamboch, Anderson a další

 • HENTAI: přehled 2004 (2/5) - Super-hrdinky

 • RECENZE: antologie Tváře budoucnosti

 • FILM: Constantine

 • PR: chystá sa Comics Salón 2005

 • LIDÉ+FILM: David Nykl - Čech v galaxii Pegasus

 • RECENZE: Petr Macek, Mark Stone - Královský gambit

 • FILM: Roboti

 • MEJLEM: ve čtvrtek je autogramiáda Žambochovy Líhně 2!

 • VYŠLO: Stanislaw Lem, Elizabeth Moon, Timothy Zahn, Walter Moers...

 • RECENZE: Frederik Pohl, Anály Heechee

 • Na okraj

  To nejlepší na knihkupeckých pultech roku 2004 očima Martina Šusta, Tomáše Němce a Pagiho (PDF soubor)  Worldcon - Interaction v Glasgow  2005-03-18..20 Praha: Trpaslicon  2005-03-19 10:00 Krakatit - burza knih  Tatracon 2005