Pátek 22.4.2005
Svátek má Evženie

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

22.4. RECENZE: Frederik Pohl, Cyril M. Kornbluth, Obchodníci s vesmírem, (pagi)

Česky vyšlo toto klasické dílo poprvé v roce 1963, před více než čtyřmi desítkami let, druhé vydání měl na svědomí Odeon v roce 1987 a nyní se nám do rukou dostává vydání třetí - v plzeňském Laseru. V roce 2001 jsem o téhle knize psal v (neoficiálním) seriálu opožděných recenzí, ale ten původní text si klidně přečtěte, tahle recenze bude zase o něco jiná. Na svědomí to má moje přednáška na Trpasliconu, kde jsem vyprávěl o reklamě v angloamerické literatuře - a tahle kniha tvořila hlavní pilíř oné přednášky.

Svět budoucnosti, který tato autorská dvojice vytvořila, je dodnes lahůdkou pro znalce - a to celý koncept vznikl na počátku padesátých let (knižně Space Merchants, 1953, časopisecká verze in: Galaxy, Grave Planet - 1952). Dokonce se toto dílo stalo v rámci SF jakýmsi archetypem společenského uspořádání, v němž faktická vláda je v rukou nikoliv státní moci (jako v 1984), ale nestátních korporací a nátlakových skupin.

Těmi nestátními korporacemi jsou reklamní agentury, skuteční vládci světa, a vláda a parlamenty jsou především jejich prodlouženýma rukama. Oba autoři prokázali značnou kombinaci umělecké úrovně a ekonomické erudice. O to první se zasloužil především Frederik Pohl, i námět myslím pochází od něj - v té době vzrušeného mccarthysmu vyjádřil svoji nespokojenost členstvím v Komunistické straně USA, kterou ale krátce poté opustil. Cyril M. Kornbluth, plodný autor, který předčasně zemřel v roce 1958 ve věku pouhých pětatřiceti let, se postaral o odborné ekonomické zázemí, a tak je příběh plný odkazů na nejrůznější ekonomické teorie a i ekonomická struktura jejich světa je velmi dobře propracovaná.

Autorská fantazie dokázala vynikajícím způsobem předběhnout dobu. Ne v konkrétních vynálezech, mnohokrát jsem už zmiňoval, že SF není futurologií, ale skvěle propracovanou extrapolací trendů, které tehdy sotva jen vystrkovaly růžky. Klasickou ukázkou je konzumní kolotoč Šumsi, Krachle, Superky - po dlouhé směně bez jídla se člověk napije Šumsi, to v něm vyvolá pocit hladu, zažene jej sušenkami Krachle - a pak si dá cigaretu Superku, která v něm probudí žízeň. A tak dále a stále dokola - kdo někdy pozoroval zákazníky u McDonalda, něco podobného určitě pozoroval. Kofilissima obsahuje údajně neškodný alkaloid, který po deseti týdnech vyvolává závislost - a je levnější dále pít tento nápoj, než se léčit. Snad jen dětské cigarety, které jsou součástí jejich světa, nevydržely souboj s naší současnou realitou ostatně jako kouření vůbec.

Příběh je prostý a jednoduchý téměř jako v pohádkách - ale ten je tu hlavně proto, aby bylo na co navěsit spoustu postřehů a nápadů o lidech a naší společnosti. Je vystavěn na pozadí střetu establishmentu - do kterého patří hlavní hrdina, šéftextař reklamní agentury Mitchell Courtenay, a podzemního hnutí snažícího se o záchranu obyčejných lidských hodnot a jejich vítězství nad ideály konzumu - a to reprezentuje zase Mitchellova žena Kathy. Díky tomuto konfliktu se tu rozehrávají nejrůznější situace a extrapolace tehdejší reality, například koncern Chlorella je v podstatě majitelem celé Kostariky (to je ohlas tehdejších banánových koncernů), či reklamní agentury ke sloganu vymýšlejí výrobky i celá průmyslová odvětví. Společnost je rozdělená na dvě vrstvy - producenty a konzumenty, oddělenými prakticky nepřekročitelnou propastí. A producentům vládnou právě reklamní agentury.

Obchodníci s Vesmírem dodnes nezastarali a pro mne patří mezi nejlepší SF díla, která jsem kdy četl (a Kingsley Amis ji považuje za vůbec nejlepší román všech dob). Útlá knížka - o to tenčí, o kolik se dnes zvětšil standardní rozsah románů - plná nadčasových nápadů a dnes ještě o něco naléhavější, než v době, kdy vznikla, rozhodně patří k příběhům, které byste měli znát, pokud chcete mít přehled o společenské satiře v SF i o SF jako celku.

Frederik Pohl, Cyril M. Kornbluth: Obchodníci s vesmírem
překlad: Jarmila Emmerová
obálka: Jan Patrik Krásný, grafická úprava: Dagmar Krásná
Laser books, edice Mistrovská díla SF, 2005
223 stran, 139 Kč, brožované
ISBN 80-7193-192-6
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Frederik Pohl, Cyril M. Kornbluth, Obchodníci s vesmírem

 • DRBY: Revenge of the Bricks, Enterprise a další pokračování Pirátů a Shreka

 • PARCON: kolikátý že toho jména jsme?

 • RECENZE: Julian May, Perseův bodec

 • VYŠLO: UK LeGuin, Komiksová historie světa, Peter F. Hamilton, Zelený Raoul

 • RECENZE: Mary Gentle, Utajená historie (Ash 1)

 • FILM: pravidelný přehled chystaných filmů SFFH v kinech

 • RECENZE: Miroslav Žamboch, Líheň 2 - Královna smrti

 • RECENZE: Alastair Reynolds, Archa 1

 • HENTAI: přehled 2004 (3/5): Fantasy

 • LITERATURA: komiks v březnu: jarní únava?

 • FILM: Constantine

 • ÚVAHA: robodruh vojáka - sen nebo skutečnost? Co na to Asimov?

 • VÝSTAVA: HR Giger zahájil svoji výstavu v pražském NTM

 • RECENZE: Stanislaw Lem, Nepřemožitelný

 • Na okraj

  Palantír fotil na Eroticonu 2005!  fotky z Eroticonu (Njalo)  To nejlepší na knihkupeckých pultech roku 2004 očima Martina Šusta, Tomáše Němce a Pagiho (PDF soubor)  Worldcon - Interaction v Glasgow  2005-03-18..20 Praha: Trpaslicon