Úterý 3.5.2005
Svátek má Alexej

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

3.5. RECENZE: antologie Trochu divné kusy, (pagi)

Zprávy z ostrovů

 • Eric Brown - Děti zimy (The Children of Winter)
  Děti se snaží přežívat dlouhou zimu - trvá celé jejich dětství, a slavnost dospívání prožijí v krátkém okamžiku jara, kdy led roztál a voda se ještě nevypařila. Jenže s touto slavností je spojeno velké tajemství. Tajemství, spojující kosmickou loď za městem a rasu s modrou kůží, jejíž představitelé mají ve městě svého vyslance.
  Neobvyklá oběžná dráha planety, mezirasová romance, tabu a tajemství - to jsou základní složky této povídky, která má dvě P - poetiku a pointu.
 • Alastair Reynolds - Merlinova zbraň (Merlin's Gun)
  Vést válku, prohrávat v ní, a zároveň vědět, že někde ve Vesmíru je zbraň, která by otázku války řešila konečným způsobem... a pak se dozvědět cenu, jakou je třeba za toto řešení zaplatit. A rozhodnout se. Není to jednoduché, když jste dospívající dívka a ne důstojník generálního štábu.
  Příběh a hlavně jeho hrdinka prochází několika fázemi - od válečného sirotka a robinzona Vesmíru v jedné osobě přes romantický vztah až po vědomí, že v rukou drží osud celého lidstva. Pěkně vygradované, dokonce obsahující špetku morálního aspektu bez zbytečného moralizování - a reynoldsovsky kvalitní moderní space opera k tomu.
 • Charles Stross, Cory Doctorow - Porotcování (Jury Service)
  Nic není tím, čím se zdá být. O tomto příběhu to platí několikanásobně - jak o hrdinovi, o tom, proč z Británie složitě cestuje do Lybijské lidové magické džamahiríje, co tam má dělat - a koneckonců to platí i o povídce vlastní.
  Nanotechnologie vnesly do SF zvláštní směs motivů a postupů - protože kauzalita nanobotů je kauzalitou na úrovni okem nepozorovatelné, připomíná trochu magii nebo, a to ještě spíše, surrealistický popis světa. Užívejte si srovnávání surrealistů a možná ještě spíše dadaistů šedesátých let minulého století se současnou SF, a budete zajímavě překvapeni.
 • Ian R. MacLeod - Verglas (Verglas)
  Proměnit se v někoho jiného, sledovat tuto proměnu svých blízkých - a sám přitom být na prahu smrti. Jaké to je?
  Poeticky jemné zobrazení proměny a nového života v novém těle a v novém prostředí kontrastuje s až naturalistickým popisem problémů, s nimiž se v tomto prostředí setkává člověk
 • China Miéville - Familiár (Familiar)
  Čaroděj si vytvořil svého familiára - pomocníka, který se ale osamostatní a začne růst a osvojovat si věci a bytosti okolo sebe.
  Zajímavá urban fantasy s námětem, který trochu připomíná Smeťonoše Leonarda Medka, i když příběh je samozřejmě velmi odlišný. Zajímavý motiv osvojování si světa je ústředním momentem této povídky.

Ve středu dění

 • Jeffrey Ford - Zmrzlinová říše (The Empire of Ice Cream)
  Chlapec trpí schopností synesthesie - barvy, tóny, vůně i zvuky jsou mu navzájem propojené do komplexních vjemů. Káva ale na něj působí ještě neobvykleji - má opakovanou vizi dívky, která žije v paralelním světě, a nakonec najdou způsob, jak se setkávat.
  Zajímavý psychický úkaz tvoří pozadí pro mírně romantický a zajímavě vypointovaný příběh.
 • Alexander C. Irvine - Obrázky z expedice (Pictures from an Expedition)
  První mise na Mars není státní, ale soukromá. Mediální tlak na skupinu kosmonautů, jehož součástí jsou třeba sázky na to, kdo koho zavraždí, či zda se všichni stanou obětí Marťanů, ale přinese svoje tragické plody.
  Média mají schopnost pomáhat (jak jsme poznali na přelomu roku), ale také ubližovat. Vlastně ani ne tak média, jako novináři, vždy za tím abstraktním pojmem musíme vidět živé lidi. Jedinec, který se dostane do centra jejich zájmu, moc možností obrany nemá.
 • Paul Di Filippo - Rok v Lineárním městě (A Year in the Linear City)
  Lineární město se rozkládá do délky, nikoliv však do šířky. Stejně neobvyklé jsou i postavy v něm vystupující, jsme svědky osudů řady lidí - od těch nejobyčejnějších až po spisovatele kosmogonických fikcí a jeho krásné milenky, náčelnice hasičů.
  Podivné prostředí - a v něm postavy, které čtenáři možná až příliš syrově připomínají lidi odvedle. Obě polohy jsou velmi dobře skloubeny a vzniká tak nezapomenutelný mix.
 • Andy Duncan - Cech katů (The Executioners' Guild)
  Jeden - vlastně dva dny, obyčejné dny ze života obyčejného popravčího. S čím vším se může setkat v malém venkovském městě, kde má popravit vraha?
  Ze základního příběhu vyčnívá názor, že i kat musí mít vedle profesní hrdosti a schopnosti vykonávat svoji práci přesně a podle pravidel také něco navíc - svědomí a soucit.
 • Jeff VanderMeer - Proměna Martina Lakea (The Transformation of Martin Lake)
  Malíř Martin Lake žije v podivném městě, kde vztah člověka ke skladateli Vossi Benderovi a jeho tvorbě se stal politickou záležitostí a nosit červenou nebo zelenou insignii byla životní nutnost. Martin Lake se ale připlete do mnohem složitější záležitosti, a ta ho promění stejně, jako jeho tvorbu.
  Povídka je více než vyprávěním výtvarným dílem, jakkoliv se zdá nemožné, aby slovo a obraz byly zaměnitelné. Celou atmosféru navíc podporují úryvky textů kunsthistorického rázu, dějová složka téměř chybí a to také umožňuje soustředit se na obraznost popisů jednotlivých scén.

Zde jsou lvi

 • Lucy Sussex - Absolutní nejistota (Absolute Uncertainty)
  Zvláštní pohled z daleké budoucnosti na osobnost Wernera Heisenberga, fyzika, který Hitlerovi téměř vyrobil atomovou bombu.
  Ačkoliv se na první pohled zdá, že jde o studii odpovědnosti vědce za svoji práci a její důsledky, ve skutečnosti to je příběh ukazující relativitu lidských soudů způsobenou nedostatkem přesných informací, či spíše zaviněnou jejich filtrováním a výběrem.
 • Sean McMullen - Přijď do úplňku (Walk to the Full Moon)
  V soudobém Španělsku se na pastvině náhle objeví kmen heidelberských lidí. Jejich domovinou je pleistocén - a přesto tu jsou a zůstane po nich dívka, kterou se podařilo zajmout. Mladý student lingvistiky se naučí její řeč, ona ho nakonec seznámí se svým tajemstvím a tím i s tajemstvím celého kmene.
  Zvykli jsme si na to, že technologická převaha automaticky znamená lepší šance na přežití, nebo dokonce jistotu přežití - ale tato povídka ukazuje, že tomu tak vždy nemusí nutně být.
 • Sean Williams - Sama země (The Land Itself)
  V čase T + 30 000 let je Austrálie vyprázdněná, žijí tu jen čtyři Ochránci, zvláštní dlouhověké bytosti. Lidé a jejich potomci žijí kdesi daleko ve Vesmíiru, ale stále považují tu původní Austrálii za svoji metropoli - proto se tedy jeden jejich zástupce vypraví požádat Ochránce o dovolení vyhlásit samostatnost.
  Zajímavé vykreslení budoucnosti Země i lidí ve Vesmíru tu je kulisou pro motiv politické nezávislosti. Povídka kopíruje některé politické názory v současné Austrálii, doprovází je však morální studií, která ve dnešní praktické politice chybí.
 • Terry Dowling - Kejklíři (The Saltimbanques)
  Malé australské městečko je vzrušeno návštěvou kejklířů. Trojice puberťáků se pokusí s nimi navázat kontakt, a při tom se dozvědí tajemství kouzel, která upoutala návštěvníky představení.
  Zajímavá konfrontace celkem běžného života týnejdžrů na malém australském městě a tajemných kejklířů spojených s ještě tajemnější magií. Pointa - způsob, jakým oba mládežníci uniknou z něčeho, co byl nejspíš obětovací rituál - je občerstvující, i když jenom naznačená.
 • K. J. Bishop - Maldoror na cestách (Maldoror Abroad)
  Maldoror putuje světem, vyhledává v něm temnotu a po sobě zanechává ještě temnější stopu.
  Téměř sto čtyřicet let starý příběh hraběte de Lautréamonta Zpěvy Maldororovy inspiroval autorku k napsání hluboce ponuré, bizarní a surrealistické povídky. Na čtenáře valí útržky hororových scén a obrazů hrůzy, dovedně navršených jeden na druhý.

Tři rovnoměrně rozvržené části této antologie uspořádané Martinem Šustem - britská, americká a australská fantastika - mapují současnou tvorbu nikoliv ovšem v základním proudu SF a fantasy, ale v jejích nezvyklých projevech. Jsou to jakési testovací panožky, kterými pravidelně žánr zkouší nové cesty a možnosti, a v českém (a možná i světovém) kontextu tato antologie připomíná Moorcockovu The Best of New Worlds. Neboť i ona je průlomem či spíše panohou, která už ale netestuje, ale jednoznačně ukazuje nové trendy v SFFH.

Zároveň to je nesmírně těžký oříšek pro recenzenty. Rozpětí témat, námětů i způsobů zpracování je obdivuhodné, a psát na ni recenzi vlastně znamená téměř něco jako psát patnáct obvyklých recenzí - nikoliv samozřejmě rozsahem recenze, ale úsilím shrnout každou povídku a názor na ni do uceleného odstavce. A výběr toho, o čem se zmínit - to je další oříšek. Kvalita všech povídek je nesporná (byť ne úplně vyrovnaná), a tak do hry vstupují především osobní záliby, antipatie a sympatie.

Nejvíc mne zaujaly Merlinova zbraň, Porotcování, Zmrzlinová říše, Obrázky z expedice, Přijď do úplňku a Sama země. Nic moc mi (ne)říkaly povídky Verglas, Cech katů a Maldoror na cestách. Absolutní nejistota se dotýká tématu, o které jsem se dříve hodně zajímal, a tak jsem v ní nenašel příliš mnoho pro mne objevného, Proměna Martina Lakea zase pro změnu je velmi obrazotvorným textem, u kterého jsem raději nevnímal děj a nechal jsem se okouzlit jeho kulisami.

Trochu divné kusy jsou tak stejně vynikající, jako náročnou četbou - rozpětím témat i rozsahem (téměř 560 stran velkého formátu), a doporučuji je konzumovat po částech, abyste je dokázali strávit v pohodě. Hodnotu této sbírky dotvářejí doslovy autorů, v nichž se dotýkají inspiračních zdrojů svých textů a také procesu tvorby - a jako obvykle tyto pasáže doporučuji začínajícím autorům, a také autorské medailony z pera Martina Šusta. Tato antologie je pro mne jednoznačným kandidátem na cenu ASFFH za rok 2005.

Trochu divné kusy
editor: Martin Šust
překlad: Jan Bumba, Petr Kotrle, Dana Krejčová, Richard Podaný, Jana Rečková, Jan Vaněk Jr., Milan Žáček
obálka: Edward Miller
medailony autorů: Martin Šust
Laser-books, 2005
559 stran; 444 Kč, vázané - 333 Kč, brožované
ISBN 80-7193-188-8
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: antologie Trochu divné kusy

 • FILM: ještě jednou Stopařův průvodce, tentokrát očima Garyho Westphala

 • FILM: průvodce Stopařovým průvodcem

 • CENY: Nebula 2004 uděleny

 • RECENZE: Alastair Reynolds, Archa 2

 • LITERATURA: v edici Trifid znovu vychází Těžká planeta

 • VYŠLO: Obchodníci s Vesmírem, SW: Huttský gambit, Temný anděl, Eddingsové a další

 • LIDÉ+FILM: Sharon Stoneová

 • ASFFH: předávání cen - 7/5/2005

 • LIDÉ: Josef Nesvadba, 19/6/1926-26/4/2005

 • PR: Max Allan Collins - autor Temného anděla

 • RECENZE: William R. Forstchen, Hvězdná akademie

 • FILM: boxoffice SFFH aneb jak si vedou naši?

 • RECENZE: Maxine McArthurová, Čas budoucí

 • UKÁZKA: Max Allan Collins, Temný anděl

 • Na okraj

  Palantír fotil na Eroticonu 2005!  fotky z Eroticonu (Njalo)  To nejlepší na knihkupeckých pultech roku 2004 očima Martina Šusta, Tomáše Němce a Pagiho (PDF soubor)  Worldcon - Interaction v Glasgow  2005-03-18..20 Praha: Trpaslicon