Pátek 20.5.2005
Svátek má Zbyšek

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

20.5. RECENZE: Elizabeth Moon, Rychlost temnoty, (pagi)

Lou je autista. To je nesdělitelné - kdo jím je, nedokáže to ostatním vysvětlit, kdo jím není, nepochopí to. Přesto se Elizbeth Moonová pokusila o nemožné - a téměř se jí to povedlo. Což ovšem znamená, že dokázala mnohem víc, než vědci popisující autismus, a díky odlišnosti literární a filmové řeči i asi i o kousek víc, než je možné ve filmu.

Lou pracuje ve zvláštní laboratoři, kde jsou soustředěni autisté - farmaceutická firma zabíjí dvě mouchy jednou ranou. Díky chráněnému režimu má úlevy na daních a schopnosti autistů využívá při řešení složitých problémů, které by jinak musela obtížně obcházet. Sledujeme Louův každodenní život, počínaje pravidelnými čtvrtletními návštěvami jeho psycholožky, přes ritualizovaný režim od stálého parkovacího místa až po úterní nákupy v supermarketu či čtvrteční šermířský kroužek.

Louův svět - to jsou vzorce, schémata, rituály. To mu umožňuje žít ve světě plném nahodilostí a náhod. Díky tomu je ale také dobrý šermíř - své soupeře převádí na schémata pohybů a nahrazuje tím intuici. Ne každý ale snese porážku od „méněcenného“ Loua, a tak v nevyrovnaném Donovi získá nepřítele na život a na smrt. Nebezpečí ale číhá všude. Ředitelem jejich sekce se stane pan Crenshaw, bezskrupulózní kariérista, který se rozhodne chráněné oddělení zrušit. Všichni zaměstnanci - autisté od něj dostanou ultimátum, buď se zúčastní experimentální léčby, nebo budou z práce vyhozeni.

Najdou se i jiní lidé. Mezi šermíři má Lou řadu přátel, kteří mu pomáhají, má tu i svoji platonickou lásku Marjory (věřili byste tomu, že nevyslovená láska může být oboustranná?), jeho soused policista Denny mu pomáhá při potížích s Donem. Lou má také mnohé sny, sny podobné, jako lidé autismem nepostižení - například se ptá, zda existuje rychlost temnoty, když existuje rychlost světla. A celá kniha je vlastně takovým průvodcem světem autistů, ukazuje jejich osobnost zevnitř i způsob, jakým lidé na ně reagují, někteří v dobrém, jiní ve zlém. Protože každý, kdo je jiný, je podivný, a lidé jsou, ač si to mnohdy nechtějí přiznat, xenofobní. I v tom je hodnota tohoto románu, ukazuje nám, jak silně reagujeme na odlišnosti u druhých lidí, a jak často tito odlišní dokáží žít plný život a vnímat své okolí bez hořkosti.

Elizabeth Moonová se možná inspirovala Keyesovými Růžemi pro Algernon, vybrala si však téma velmi soudobé a aktuální. I tady máme postiženého hrdinu, i on je podobně jako Charly hluboce lidský, vnímavý a nezkažený. Jeho „postižení“ je ve skutečnosti především jiný způsob vnímání světa, odlišný od toho většinového. Autorka nám zároveň ukazuje bohatost autistických osobností i širokou škálu reakcí ostatních lidí na ně. Její pohled na tento problém je optimistický, a to je v záplavě současné postkatastrofické moderny příjemné.

Román získal cenu Nebula za publikační rok 2003 a myslím, že pro svoji psychologickou rovinu si ji zasloužil. Je to taková ta SF, kde jen něco málo je jinak, pohybuje se téměř na hranici mainstreamu či slipstreamu, je to ale psychologie, kterou podobně jako Keyes zaujme čtenáře. Dokonce si myslím, že kdyby Keyes psal nyní, napsal by něco podobného.

Elizabeth Moon: Rychlost temnoty (The Speed of Dark)
překlad: Ondřej Marek
obálka: Valentino Sani
Baronet, 2005
384 stran, 229 Kč, vázané
ISBN 80-7214-761-7
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • FILM: Star Wars, Epizoda III - Pomsta Sithů (recenze obsahuje spoiler)

 • RECENZE: Elizabeth Moon, Rychlost temnoty

 • VYŠLO: Žamboch, Feist, Eddings, Sapkowski, Ríša a další

 • RECENZE: William R. Forstchen, Na bojová stanoviště

 • POVÍDKA: Žena v krabičce

 • RECENZE: Hanns Kneifel, Černá planeta, Nemesis z hvězd

 • PR: Comics Salón 2005 a majstrovstvá Slovenska v PS2 hrách

 • RECENZE: Ondřej Neff, Jules Verne a jeho svět

 • AKCE: Týden Julese Verna v Národním technickém muzeu

 • DRBY: Michal Hvorecký v Divadle Na zábradlí

 • VYŠLO: Neffův Verne, Brouk v mraveništi, Gormenghast, komiks Příliš hlučná samota a další

 • LITERATURA: Zrcadlo za zrcadlem

 • CENY: Sir Arthur C. Clarke Award pro Chinu Miévillea

 • RECENZE: Poul Anderson, Cesta mořského koně (Poslední viking 2)

 • ASFFH: od teorie zpátky k praxi a realitě

 • Na okraj

  Palantír fotil na Eroticonu 2005!  fotky z Eroticonu (Njalo)  To nejlepší na knihkupeckých pultech roku 2004 očima Martina Šusta, Tomáše Němce a Pagiho (PDF soubor)  Worldcon - Interaction v Glasgow  2005-03-18..20 Praha: Trpaslicon