Středa 1.6.2005
Svátek má Laura

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pechy, redakce: Pagi, mejl pro redakční poštu
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY
 HLAVNÍ STRÁNKA

1.6. RECENZE: Mark Chadbourn, Konec světa - Věk rozvratu, Kniha první, (pagi)

Svět se naruby obrací. Dávné bytosti se objevují mezi lidmi, a ty kdo je poznají, vraždí. Jack, Ruth, Laura, Veith, Shavi - pětice Bratrů a sester draků, a Tom, jejich průvodce - hledají pět starých artefaktů, které mají nastolit rovnováhu světa. Staré keltské legendy ožívají, draci pronásledují naše poutníky, modravá záře je chrání a vede Británií, kterou jen stěží poznáváme. Oni ostatně také - a to v té současné žili celý svůj dosavadní život.

Dramatický a velmi ponurý příběh vyvolává na Zem bytosti, které byly ve svém světě zašpuntovány menhiry - ale špatně, a tak unikly. Je to vlastně boj mezi dvěmi skupinami těchto bytostí, v němž lidé hrají roli domácích mazlíčků a loveckých psů, někdy také lovené zvěři či cirkusových tygrů. Vlastně už v prvních odstavcích se začínáme pohybovat za výhybkou, kterou se dostáváme do paralelního světa, tak odlišného od naší běžné reality. Mrtví živí i neživí lemují putování naší skupinky, zpočátku pouze dvoučlenné (Jack a Ruth), později nabalující ostatní poutníky, chvílemi se rozdělující a pak zase spojující, až k závěrečnému apokalyptickému finále. Tedy - je to závěr pouze této knihy, před hrdiny ještě stojí řada úkolů, tentokrát ale zcela nových, stejně nových jako magický svět, který s jejich pomocí z toho našeho definitivně vznikl.

Postavy jsou až na hraně karikatur, zvláště pak Laura patřící ještě navíc do kategorie pozérů, vztahy mezi nimi jsou také dosti pozoruhodné, i když některé prvky vyplývají z motivace knihy. Jack kolísá mezi láskou ke dva roky mrtvé Marianně, náklonností k Ruth a postupně vznikajícím porozuměním s Laurou (která ovšem není žádný andílek v žádném ze svých životů - ani v tom běžném, ani v tom sexuálním), jiskřící napětí mezi Veithem a Ruth, poznamenaném krutým průnikem jejich minulostí či Shavi a jeho drogové experimenty (těch není ušetřen ani Tom) z nich dělají spíše antihrdiny než vzory pro současnou mládež.

Mark Chadbourn se pustil do gigantické transformace starých mýtů a jejich vnesení do děje a současného světa. Příběh je ze všeho nejvíc questem a zasloužil by spíše podobu počítačové hry. Jednak pro základní osu - sběr pěti artefaktů, jednak pro to, že hrdinové mají nepřátele, kteří jim jejich úkol ztěžují a kteří chtějí nakonec sebrané artefakty ukořistit a použít pro své vlastní, velmi temné, cíle. A také pro výraznou obraznost popisů a řadu dveří do jiného světa, které přenášejí jednotlivé hrdiny do různých paralelních výdutí. Děj obsahuje řadu vložek, které jsou částečně využity, ale jejich vynechání by víceméně příběhu neublížilo. Navíc se tu objevují různé didaktické vložky, ve kterých se hrdinové, ale hlavně čtenáři, seznamují s mytologií světa, který Mark Chadbourn pro čtenáře připravil. Výsledkem je tak klipový sestřih dramatických akčních a dosti ponurých epizod, z nichž se quest hrdinů této knihy skládá. Kniha (jak tento útvar nazývám spíše než román) tak je vhodné čtení především pro lidi, kteří oblibují tento druh počítačových her, díky její ponurosti ji však do kategorie odpočinkového čtení raději nezařazuji.

Mark Chabourn: Konec světa, Věk rozvratu - kniha první (World's End, Book One of the Age of Misrule)
překlad: Eva Konečná
obálka. Jon Sullivan
Polaris, 2005
419 stran, 259 Kč
ISBN 80-7332-055-X
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • EDITORIAL: Dobrý den a pevné nervy...

 • FILM: Stopařův průvodce Galaxií

 • RECENZE: Miroslav Žamboch, Koniáš - konec vlka samotáře

 • RECENZE: Mark Chadbourn, Konec světa - Věk rozvratu, Kniha první

 • LIDÉ: František Flos - český Verne zase trochu jiný

 • (NE)RECENZE: Edgar Alan Poe, Příběhy Artura Gordona Pyma

 • LIDÉ: Jack L. Chalker

 • RECENZE: Peter F. Hamilton, Nahý bůh, část 2 - Útěk

 • RECENZE: Max Allan Collins, Temný anděl - Před úsvitem

 • LITERATURA: Lesk a bída překladové hororové literatury 1

 • ZPRÁVY: Robert Sheckley se vrací domů

 • VYŠLO: Bujoldová, Pomsta Sithů, Atwoodová, Ziemkiewicz, dotísk Líhně, Saudkův komiks aj.

 • LIDÉ: Richard K. Morgan

 • EDITORIAL: velký dankešén

 • (NE)RECENZE: Acorna - holčička jednorožec

 • Na okraj

  Palantír fotil na Eroticonu 2005!  fotky z Eroticonu (Njalo)  To nejlepší na knihkupeckých pultech roku 2004 očima Martina Šusta, Tomáše Němce a Pagiho (PDF soubor)  Worldcon - Interaction v Glasgow  2005-03-18..20 Praha: Trpaslicon