Středa 15.6.2005
Svátek má Vít

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pechy, redakce: Pagi, mejl pro redakční poštu
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY
 HLAVNÍ STRÁNKA

15.6. RECENZE: Simon R. Green, Morituri, (pagi)

Lord Morituri - i přes strašidelně znějící jméno se slavnou historií - poklidně žije na zapadlé planetě kdesi na okraji Říše. Jenže ani jeho záliba v historii, díky níž se vyhýbal dvorským intrikám, ho neuchránila před hněvem císařovny Kamenné lvice XIV., známé mezi svými poddanými jako Železná čubka. Nikdo, ani sám Owen Morituri, neví, proč byl zbaven titulu a prohlášen za lovnou zvěř. Ale stalo se a jemu nezbývá než prchat.

Jenže císařovniny plány už v samém počátku obdržely pořádnou trhlinu. Císařský křižník s kapitánem Mltchounem a vyšetřovatelkou Krustou užuž přistává na Owenově panství, když se jim do cesty připlete pašerácká loď. V evidentně nerovném střetnutí jsou překvapivě zničeny obě lodi a přežijí jen Mltchoun, Krusta a pašeračka Hazel d'Ark, věčná smolařka. Ta pomůže Owenovi k útěku. Mltchoun a Krusta jsou jim v patách a tak začíná nekončící honička. Owen nabere ještě další psance, neustále uniká, ale přesnost, s jakou sledují Mltchoun a Krusta jeho stopy, je podezřelá.

Základní dějová linie, rozehraná v této první knize pětidílného cyklu, je tak doprovázena prostřihy do srdce Říše, kde se postupně seznamujeme s jednotlivými částmi odboje a s jeho vývojem. V císařském sídle zatím probíhají další dějství dramatického příběhu. Císařovna sleduje jen své osobní zájmy, Říše je jí pouhým zdrojem, z něhož čerpá prostředky a lidi, a tak není divu, že proti ní je soustředěno hned několik odbojů. Klony a elfové jsou umělými výtvory, a tak mají podobně jako římští otroci status majetku svého pána. Kyberáti se také vymkli z dosahu její moci, a lordi - to je kapitola sama pro sebe.

Bojují mezi sebou o moc a kšefty, císařovně se vyhýbají, ale neměli by nic proti tomu, kdyby se jí přihodila nějaká nehoda. Pomáhají k ní ovšem velmi decentně, hněv Železné čubky je nelítostný a veřejné popravy či neveřejné mučení jsou standardní položkou jejího denního rozvrhu. Říšský první válečník lord VeleHlt, císařovnin milec i milenec, přesně ví, že jeho pozice je stejně vratká, jako výnosná, a tak se snaží o protiopatření. Říši navíc začaly ohrožovat hned dvě cizí rasy, a kdesi v její blízkosti navíc čekají na probuzení následky dřívějších experimentů, původně určených pro její záchranu.

Bouřlivý dobrodružný příběh přenáší čtenáře z planety na planetu, od jednoho nositele děje k dalšímu. Autorova fantazie postavy obohacuje o mnohá tajemství, o nichž se v tomto díle dozvíme jen tolik, kolik potřebuje k překvapivým zvratům. Setkáváme se s artefakty dávno zmizelých civilizací, s výsledky gigantických genových experimentů i s promyšlenými technickými udělátky. A také s humorem, který je někdy trochu černý, jindy odpočinkový, pak zase pomáhá k posunu děje. Výsledkem je výborný akční příběh, typická feudální sci-fi typu Duny, zkušeně napsaný a výborně čtivý.

Simon R. Green: Morituri
překlad: Mirka Polová
obálka: Arndt Drechsler
Wales, 2005
607 stran, 299 Kč (členové Klubu čtenářů SF 212 Kč)
ISBN 80-86390-93-2
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • FILM: Stopařův průvodce po Galaxii - verze čtvrtá: Film

 • RECENZE: Peter M. Jolin, Harry Trottel a kámen MUDr. Tse

 • LITERATURA: Lesk a bída překladové hororové literatury 3

 • RECENZE: Rafal A. Ziemkiewicz, Poklady stolinů

 • RECENZE: Simon R. Green, Morituri

 • LITERATURA: Ikarie 06/2005

 • PR: Hrdinové Fantasy nabízejí svobodu

 • SOUTĚŽ: Vyhlášení soutěže v parodické Star Wars fan-fiction povídce

 • DRBY: Vašek Pravda tatínkem, B. Aldiss získal Řád britského impéria, ...

 • VYŠLO: Garth Nix, Sapkowski, Doom 2, Garfield a další

 • FILM: Kill Bill, vol. 2

 • LIDÉ: Sir Arthur C. Clarke

 • FILM: Jaderník

 • CON: můj šestý Parcon - 1990

 • RECENZE: David a Leigh Eddingsovi, Staří bohové - První kniha Snících

 • Na okraj

  Palantír fotil na Eroticonu 2005!  fotky z Eroticonu (Njalo)  To nejlepší na knihkupeckých pultech roku 2004 očima Martina Šusta, Tomáše Němce a Pagiho (PDF soubor)  Worldcon - Interaction v Glasgow  2005-03-18..20 Praha: Trpaslicon