Středa 15.6.2005
Svátek má Vít

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pechy, redakce: Pagi, mejl pro redakční poštu
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY
 HLAVNÍ STRÁNKA

15.6. LITERATURA: Ikarie 06/2005
Jan Pechanec
Obálka Ikarie 06 2005
Červen, měsíc, kdy začíná léto, tento rok, více než kdy jindy, nás překvapilo proměnlivé počasí. Vize katastrofické budoucnosti filmu Den poté a kolapsu přírody se stává aktuální. Jedinou jistotu pro nás milovníky science fiction představuje měsíčník Ikarie, který pravidelně vychází pěknou řádku let, a zásobuje nás kvalitní zahraniční i domácí povídkovou tvorbou. Nejinak tomu je i ve 182. čísle.

Červen přinesl celkem pět vcelku čtivých a zajímavých prací. Dvě zahraniční věcičky a tři kousky úspěšných domácích adeptů v soutěži Ikaros.

Jméno spisovatele Paulo Di Filippo českému čtenáři příliš známé není. Patří k autorům, kteří se českého překladu dočkali velice sporadicky, uvážíme-li, v jakém počtu chrlí své povídky. Zájemci o jeho tvorbu si mohou otevřít Slovník anglosaských autorů Martina Šusta, nebo lépe, pokud čtou tyto řádky, připomenout si ji v medailonku vyšlém i zde na Sardenu.
Povídka A talíř vzal roha se lžící (And the Dish Ran Away with the Spoon, 2003) zajisté zaujme svým názvem. Dychtivý čtenář se pouští do čtení, aby zjistil, kde je zakopaný pes. Hlavní hrdina nás svým vyprávěním zavede do nepříliš vzdálene budoucnosti, ve které je standartem mít domácnost zařízenou inteligentními stroji. Vyšperkovaná vize dokonalého světa kuchyňských spotřebičů, nábytku, oděvů, a dalších předmětů spjatých s denními lidskými potřebami, plnících majitelova přání, komunikujících mezi sebou za pomocí technologií bezdrátového přenosu dat, pro zvýšení komfortu uživatele. Počítače s výpočetní kapacitou neskutečně převyšující současný standart při zanedbatelných rozměrech. Inteligentní materiály. Teď si říkáte, že by se objevila další utopie? Copak si budoucnost takto nepředstavujeme?
Každý nápad má své mouchy a autor nás nenechá dlouho čekat na zápletku. Hrdinova přítelkyně Cody si usmyslela bydlet ve společné domácnosti. Problém je na světě, hrdina má panickou hrůzu z puchýřů, tedy lidového označení propojení několika domácích spotřebičů, a nemilého dětského zážitku, kdy mu jeden takový puchýřek usmrtil rodiče. Následky to má přímo děsivé. Vznik inteligence s překvapující úrovní turingovosti. Vznik umělého vědomí, které nutně nemusí být tvůrcům přátelsky nakloněno.
O tom, že si povídku vychutnáte polemizovat nemusíme, dokonce se nebojte průhledné pointy. Di Filippo je zručný povídkář a neočekávatelnou pointou mile překvapí a pobaví. O překlad se postaral Jiří T. Pelech.

Druhá povídečka patří autorovi, který se svými dílky usadil v srdcích nejednoho čecháčka. Kir Bulyčov si získal oblibu u čtenářů svými Mimozemšťany v Guslaru, či příběhy o dívence z budoucnosti, Alence. Šedesátý druhý díl Šestděsjať vtoraja serija určitě není spisovatelovou nejlepší povídkou, přesto nikoho neurazí, a svým nadhledem a společenskou satirou i pobaví. Město Guslar si totiž vyrábí vlastní televizní pořady. Nic jiného jim také nezbývá, v Rusku totiž přestalo existovat vysílání. a tak se Guslar proměnil v jednu velkou reality show. Obyvatelé diváci každý večer s napětím očekávají, co jim přinesou za překvapení obyvatelé herci. Pravidla zní jednoduše. Divák nesmí zasahovat do seriálu a ovlivňovat jeho průběh, ačkoli se odehrává přímo pod okny jejich domů. Klučina Maxim však toto pravidlo poruší, aby pomohl své seriálové lásce Irence. Trest za porušení je krutý pro celou famílii. Zákaz sledování této podivné městské televize.

Nejlepší dílka červnového magazínu o sci-fi a fantasy vymysleli české mozky.
Autorské právo Jana Hlávka ohodnotí zejména ti z vás, kteří se trochu vyznají v současných domácích autorech. Svižně napsaný příběh o invazi mimozemšťanů provází humorné, až lehce parodické problémy. Zelení (označení pro emzáky v duchu nejlepších scifistických tradic) ovládli svět ku prospěchu lidstva, avšak pokleslé žánry sffh upadly v nemilost. Přesto i ve světě cizácké cenzury vychází Ikarie pod taktovkou vychrtlého Vlada Ríši. Jan Hlávka se pasoval do role nejúspěšnějšího českého autora vědeckofantastických příběhů, zároveň však i sympatizanta s vetřelci. Akční povídka s rychlým spádem, vtipnými hláškami, narážkami na současnou špičku české fantasktní tvorby, momenty překvapení, a pro Fandom budoucnosti i světlejšími zítřky.

Antonín Tesař "zahrál" pro změnu temné a depresivní Zombie blues. Hororově laděná povídka o společném světě živých a mrtvých. Honba za ziskem, moderní technologie, levná pracovní síla, to jsou prostředky, kvůli kterým se vyplatí oživovat mrtvé. Příběh o naději a touze mladého muže, který se chce sejít se svou láskou, kterou svou mužskou omezeností ztratil a vydává se za ní na schůzku. Bohudík stará láska nezreziví a všechna voda jednou steče dolů, bohužel je řeka Styx příliš hluboká a převozník na svém prámu nerad vozí náklad z druhého břehu. Věděl jsem, že tuhle písničku si chci poslechnout do konce. (str 25) Povídku doprovází texty zombiáckých hitů.

Viktor Bocan určitě není Hlava děravá. Po akční parodii a kyberpunkovsky laděné psychologické zombiárně, přichází hard sf detektivka. Vyšetřování vraždy na odlehlé koloniální planetce zavede Ghorna Mikewskiho na stopu něčeho většího. Se zatajeným dechem budeme spolu s autorem logicky odhalovat střípky hádanky, až se propracujeme k filozofijcímu konco o podstatě lidství.

Krátce se ohlédneme i po ostatních rubrikách časopisu.

Vlado Ríša si v Rozletu postesknul, jak je smutné, že se o sci-fi nemluví častěji v masových médiích.

Ke smutnému čtení patří zajisté i připomínka toho, že svět opustil nestor české sci-fi Josef Nesvadba. Celý článek naleznete i na Sardenu.

Za přečtení stojí i publicistická dvojstrana Ivana Adamoviče a článek o tom, nakolik se vyplatí navštěvovat různé festivaly, protože se v přehršli filmů zaskví i perla spadající svým záběrem do žánru fantastického.

Na barevných stránkách nacházíme poslední dobou velice čtivé články o nezvyklých vodách kinematografie. Příspěvek "mistra přirovnání" Jiřího Pavlovského Natoč to znova, Same připomene čtenáři, jak bídná je vlastně produkce originálních filmů, a co se dá zkazit na remakeu původního ztvárnění filmu.

Mimo dobro Vlada Ríši osvětluje momenty ze života švýcarského výtvarníka H. R. Gigera, tvůrce legendárního Vetřelce ve stejnojmenném filmu.

Červnová Ikarie přinesla velice kvalitní povídky spíše depresivního rázu, přesto vysoké kvality a stupně čtivosti. Z výše uvedeného výplývá jediné možné řešení. Tedy Ikarii si koupit a přečíst.

Přesto si nedovolím menší výtku. Osobně jsem se smířil s černou barvou, plýtváním prostorem, kde mohl být další poutavý text. Zbytečnými obálkami knih. To vše se dá přehlédnout. Člověk je tvor přizpůsobivý a zvykne si na ledascos. Jenom něco udělejte s obsahem. Každý čtenář má právo vědět, co ho v magazínu čeká, ale když polovinu otištěných povídek neuvidí při prvním otevření a některé články jsou označeny pod nesprávnými rubrikami, co si o tom můžeme myslet?
Další články tohoto autora:
Jan Pechanec

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • FILM: Stopařův průvodce po Galaxii - verze čtvrtá: Film

 • RECENZE: Peter M. Jolin, Harry Trottel a kámen MUDr. Tse

 • LITERATURA: Lesk a bída překladové hororové literatury 3

 • RECENZE: Rafal A. Ziemkiewicz, Poklady stolinů

 • RECENZE: Simon R. Green, Morituri

 • LITERATURA: Ikarie 06/2005

 • PR: Hrdinové Fantasy nabízejí svobodu

 • SOUTĚŽ: Vyhlášení soutěže v parodické Star Wars fan-fiction povídce

 • DRBY: Vašek Pravda tatínkem, B. Aldiss získal Řád britského impéria, ...

 • VYŠLO: Garth Nix, Sapkowski, Doom 2, Garfield a další

 • FILM: Kill Bill, vol. 2

 • LIDÉ: Sir Arthur C. Clarke

 • FILM: Jaderník

 • CON: můj šestý Parcon - 1990

 • RECENZE: David a Leigh Eddingsovi, Staří bohové - První kniha Snících

 • Na okraj

  Palantír fotil na Eroticonu 2005!  fotky z Eroticonu (Njalo)  To nejlepší na knihkupeckých pultech roku 2004 očima Martina Šusta, Tomáše Němce a Pagiho (PDF soubor)  Worldcon - Interaction v Glasgow  2005-03-18..20 Praha: Trpaslicon