Středa 29.6.2005
Svátek má Petr a Pavel

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pechy, redakce: Pagi, mejl pro redakční poštu
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY
 HLAVNÍ STRÁNKA

29.6. RECENZE: antologie Polská ruleta 2 - Sfinx, (pagi)
 • Eva Bialolecka - Tkáč iluzí
  Chlapec Kamínek je hluchoněmý - ale zvídavý a touží po plnohodnotném životě. Jeho magické nadání, přirozené a nepěstované, sahá daleko za obvyklou míru, a on se snaží pochopit, jaký talent v sobě nosí a jaká je cena za něj.
  Povídka nás uvádí do světa Tkáče iluzí, který autorka rozpracovala do románové trilogie. Jemností své poetiky připomíná Ursulu K. LeGuinovou, tady však nedělí magii (a tím i svět) na protilehlé ženské a mužské principy. Spíše tu najdeme čistou dětskou duši, neporušenou - do značné míry to je zásluha Kaminkova postižení a tím i izolace - a přitom respektovanou dospělými.
 • Konrad T. Lewandowski - Noteka 2015
  Radoslav Tomaszewski je novinář, který ale má problémy s uplatněním - důvodem je jeho styl, ve kterém sice vychází z investigativní žurnalistiky, ale nad náznaky pravd buduje pyramidy svých nápadů. Právě pro své nápady je odchycen lidmi z generálního štábu a díky své logicky podložené fantazii se stává stratégem obrany Polska před napadením americkou armádou.
  Postava novináře Tomaszewského je ve své domovině známější, než u nás. Lewandowski tu rozvíjí velmi zajímavou myšlenku, jak by se mnohem slabší armáda mohla ubránit útoku mnohem vyspělejší vojenské techniky podporované umělými inteligencemi. Najdete tu sice také ozvěny velkopolského myšlení, ale už jenom jeho nápady by stačily na označení nejvyšší kvality.
 • Rafal Ziemkiewicz - Šípková Růženka
  Přes rozpadlé Polsko směřuje na Ukrajinu zvláštní konvoj - humanitární pomoc, jejíž součástí je i dívka, v médiích rychle překřtěná na Šípkovou Růženku. Konvoj je však napaden a velké i malé tragédie se tu proplétají v kataklyzmatické křeči.
  Autor tu paralelně vytváří globální obraz světa i osobnostní mikrokosmos jeho hrdinů. Rozpadající se společnost i státy jsou charakterizovány řadou velmi povedených zkratek, postavy mají své osobní motivy a vše je spojeno do velkého gordického uzlu, na který platí jen recept Alexandra Velikého - rozetnout.
 • Adam Wisniewski-Snerg - Divoch
  Sledujeme životní osudy dítěte a později dospívajícího chlapce, žijícího v podivné komunitě retardovaných lidí žijících v technologicky stále ještě jakž takž fungujících troskách nám povědomého světa. Divoch poznává skutečnou podstatu toho, do čeho se narodil - a rozhoduje se, jak naloží se svým životem.
  Zpočátku plytce plynoucí příběh začíná s odhalením o podstatě Divochova světa nabývat sílu a vrcholí jeho osobním dilematem. Typově patří spíše k huxleyovské větvi SF, nečekejte žádné akční honičky.
 • Jacek Dukaj - Srdce Temna
  Na podivné planetě Temno daleko od Země si vytvořily základny všechny velmoci. Svět to je velmi podivný, jeho biologie je člověku nepřátelská a přesto v jeho hlubokém nitru přebývá kdosi, věrozvěst, Untermensch uprchlý z nacistické základny. Nový přírůstek, kapitán Erde, má uprchlíka najít a zlikvidovat. Vypraví se hluboko do nepřátelského území - území nepřátelského všem lidem bez ohledu na jejich ideologii, a postupně poznává tajemství Temna.
  Vtipně propracované prostředí nacistické základny a jejích reálií tvoří základ pro biologii a ekologii světa Temna. Ta je sice zajímavá, ale přece jenom mne mnohem více zaujal onen paralelní svět nacismu, který Dukaj velmi dobře propracoval a naplnil řadou velmi zajímavých momentů.
 • Marek Oramus - Místo na Zemi
  Hal Bregg je unesen, aby prozradil tajemství, která nezná. O jeho osobu se pere hned několik skupin, a on díky tomu postupně poznává překvapivou pravdu o Zemi, na kterou se před lety vrátil ze své kosmické cesty.
  Povídka těsně navazuje na Návrat z hvězd Stanislawa Lema, znalost této předlohy - v Polsku považovaná za samozřejmost - je pro její vyznění dost podstatná. Oramusův pohled jde daleko za tehdejší Lemův příběh - ten se zabýval studií důsledků betrizace pro potlačení objevitelských snah člověka. Oramus, poučený dalšími desítkami let vývoje lidské politiky a kultury, si položil otázku, proč vlastně byla betrizace zavedena, komu je prospěšná a čím.
 • Andrzj Ziemianski - Heisenbergova bomba
  Hlavní hrdina přeskakuje mezi sny a skutečností, bojuje ve Vietnamu i hledá na internetu informace o atomové bombě.
  Tohle je příběh, za který by se P. K. Dick nemusel stydět - která vrstva je reálná a která je fikce? Náš svět, nebo pozoruhodná extrapolace vycházející z dost pozměněných výsledků první světové války? Právě onen existenciální náboj, podepřený až paradoxními reáliemi paralelního světa, je silnou stránkou této povídky.
 • Andrzj Ziemianski - Wroclawské vanilkové plantáže
  Na začátku příběhu stojí těžká autonehoda u Legnice s podivnými následky - jako kdyby někdo vyměnil její oběť za někoho úplně jiného. Jenže to není první podivnost tohoto druhu, a okolo hlavního hrdiny se roztáčí kolo, jehož loukotěmi jsou lidé a organizace, které se těmito podivnostmi zabývají už delší dobu. Stejná tvář, mnohá jména - a smrtelný úraz vždy, když se dotyčný vzdálí od Wroclavi. .
  Zpočátku „jen“ záhada se postupně rozvine do velmi zvláštní polohy slovanské fantasy. Hlavním momentem je však spíše proces hledání pravdy, než pravda sama.

Tentokrát sáhl pořadatel a zároveň překladatel této antologie Pavel Weigel po povídkách oceněných Sfingou - čtenářskou cenou pořádanou nakladatelstvím Solaris. A protože to je cena čtenářská, jsou to povídky bez výjimky čtivé. Zajímavé je, že pouze dvě z nich jsou fantasy - Tkáč iluzí a Wroclavské vanilkové plantáže, ostatní jsou SF, často s prvky alternativní historie.

Řada z nich ukazuje Polsko ve velmi - aspoň pro nás - nezvyklých polohách, ať už to je postkatastrofická (Šípková Růženka, Srdce Temna), nebo alternativní (Noteka 2015, Heisenbergova bomba, Wroclavské vanilkové plantáže), některé z nich i navazují na velkopolský koncept (Noteka 2015, Heisenbergova bomba). Pro české čtenáře, navyklé na trochu jiný způsob vnímání našeho národa, to je trochu nezvyklé, dává to však příběhům trochu zvláštní chuť, kterou možná ani polští autoři nezamýšleli, přesto pro nás dost působivou, neboť postavenou na národní hrdosti, která nám - poněkud - chybí.

Nejvíce se mi líbily Místo na Zemi a Tkáč iluzí, hned za nimi Noteka 2015 a Wroclawské vanilkové plantáže. Ale i ostatní povídky jsou vynikající a přečetl jsem je s radostí. Povídka Místo na Zemi by si zasloužila samostatnou recenzi plného rozsahu, je to jakýsi epilog k Návratu z hvězd, se kterým tvoří integrální celek a dává mu další význam. Lemův román byl v době svého vzniku uceleným dílem, které tehdy žádné pokračování nepotřebovalo, doba a společnost se však za čtyři desítky let natolik změnily, že Oramusův epilog posouvá původní text do aktuální roviny.

Polská ruleta 2 - Sfinx
překlad: Pavel Weigel
obálka: Vladimír Vašek
Laser-books, 2005
406 stran, 198 Kč, brožované
ISBN 80-71932-194-2
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Garth Nix, Lirael

 • PR: FESTIVAL FANTAZIE 2005 – Speciální program

 • RECENZE: antologie Polská ruleta 2 - Sfinx

 • RECENZE: Peter David, ST: Nová generace - Imzadi

 • LIDÉ: Laurell K. Hamilton

 • VÝSTAVA: Gruyères - Giger House

 • LITERATURA: Lesk a bída překladové hororové literatury 5

 • PR: FESTIVAL FANTAZIE 2005 – Služby a rady na cestu

 • RECENZE: Jeff Grubb, Starcraft - Křížová cesta

 • DRBY: Válka světů je tu, uděleny Ceny Brama Stokera, nejlepší filmové hlášky všech dob.

 • SOUTĚŽ: o dřevěného Turka 2005/2006

 • VYŠLO: P. K. Dick, Elizabeth Moon, Eddings, Hellblazer - John Constantine a další

 • PR PARCON 2005

 • LIDÉ: Ondřej Neff, narozen 26. června 1945...

 • FILM: Plan 9 From Outer Space - nejhorší SF všech dob nejhoršího režiséra všech dob

 • Na okraj

  fotky Jána Žižky ze Starconu a Barbarconu  Dáreček doplnil fotky z Pivoconu a Vartaconu  Palantír fotil na Eroticonu 2005!  fotky z Eroticonu (Njalo)  To nejlepší na knihkupeckých pultech roku 2004 očima Martina Šusta, Tomáše Němce a Pagiho (PDF soubor)