Středa 6.7.2005
Mistr Jan Hus

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pechy, redakce: Pagi, mejl pro redakční poštu
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY
 HLAVNÍ STRÁNKA

6.7. RECENZE: Philip Reeve, Smrtelné stroje, (pagi)

Postkatastrofická Země se rozdělila na dvě části. Pustiny, které kdysi byly kvetoucím světem a hlubokými oceány, ovládla mobilní města. Žádní drobečci, jedním z nich je Londýn. Na ohromných housenkových pásech se pohybuje krajinou a díky své ohromné rychlosti loví menší a méně pohyblivá města. Rozebírá je na prvočinitele, kterými pak vylepšuje sebe sama. Tam, kam mobilní města nemohou, se uchýlili lidé, vážící se pevné půdy pod nohama a přesvědčení, že urbanistický darwinismus zahnal část lidstva do slepé uličky.

Londýnu vládnou Inženýři, cech, který zajišťuje jeho život a jeho potravu - jak tu biologickou pro lidi, kteří jej obývají, tak tu technickou pro konstrukci města. Ulovená kořist je rozebrána, materiál přepracován nebo přímo použit - a ulovení lidé také použiti. Neboť starosta Londýna a zároveň představený cechu Inženýrů má velké plány, jak z Londýna udělat nejmocnější mobilní město světa. Pomáhá mu v tom Thaddeus Valentin, oficiálně představený cechu Historiků, ale ve skutečnosti starostův člověk.

Hester Shawowá, jedna z kořistí Londýna, se pokusí Valentina zabít. Musí však utéct z města a jejím nedobrovolným společníkem se stává učedník cechu historiků Tom. Aby to nebylo jednoduché, stihl se už zamilovat do Valentinovy dcery Katherine, jenže to byl právě Valentine, kdo se ho pokusil zabít za to, že poznal kousek temného tajemství jeho skutečné osobnosti.

Hester a Tom hledají způsob, jak se vrátit do Londýna, který se jim vzdaluje rychlostí osmdesát mil za hodinu. Jsou uloveni piráty, zachráněni, bojují a jsou pronásledováni kyborgem, který za nimi vyslal starosta. Do toho se přidají antimobilisté - lidé, kteří tvrdí, že pohybující se města jsou přežitek a že lidé by se měli vrátit k původnímu způsobu života. Jenže právě ti jsou další vítanou kořistí Londýna.

Román je určen pro mladší čtenáře, hlavní hrdinové jsou v jejich věku a prožívají své první lásky a problémy nárazu dětské naivity na tvrdou realitu života. Právě jejich osvojování si nového pohledu na svět je v pozadí celého příběhu. Postkatastrofický svět se potýká s řadou problémů, jedním z nich jsou dávno ztracené - nebo téměř zapomenuté - technologie, jejichž trosky sbírá právě Valentin a starosta řídí jejich osvojování.

Řada technických detailů je autorem poněkud zlehčena, nedovedu si představit, jak by musely vypadat tlumiče a pásové podvozky, které by zajistily, aby se Londýn v téměř stotřicetikilometrové rychlosti nerozložil na prvočinitele, a záhadou byla také kyborgova energetická jednotka. Prostředí byla barvitě vylíčena, od smetánky Londýna přes malé pirátské město až po chrámy Batmunk Gompy. Autorovo fandění historikům můžete brát jako vyvážený přístup k vývoji lidstva - budoucnost, reprezentovaná technikou, musí vycházet z minulosti, reprezentované historií, ale také to můžete vnímat jako varování před hrozbou spočívající v technice jako takové.

Obálka i pevná vazba jsou ostatně také - stejně jako jednoduchý příběh - určeny pro čtenáře, poněkud méně pečlivé při styku s literaturou. Trochu naivní přístup k technice je do značné míry zakryt dobrodružstvím a pestrostí reálií, pro dospělého čtenáře to je ještě stále slušné odpočinkové čtení.

Philip Reeve: Smrtelné stroje (Mortal Engines)
překlad: Dominika Křesťanová
obálka: ?
Mladá Fronta, 2005
307 stran, 189 Kč, vázané
ISBN 80-204-1238-7
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Philip Reeve, Smrtelné stroje

 • SOUTĚŽ: výsledky Ceny Karla Čapka a ceny Fandomu

 • REPORTÁŽ: Zastavení na Parconu 2005

 • FANDOM: Roky 1971 – 1983 očima první dámy

 • LITERATURA: Ikarie 7/2005 a nemilá informace na závěr

 • LITERATURA: Lesk a bída překladové hororové literatury 6

 • ANKETA: Aeronautilus 2005

 • RECENZE: Komplex

 • SOUTĚŽ: Výsledky 3. ročníku literární soutěže Vidoucí

 • SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků literární soutěže Zlatá zebra 2005

 • SOUTĚŽ: Darth Erben - vyhlášení výsledků

 • VYŠLO: Les mytág, Ježíšku, já chci plamenomet, Planeta mezi dvěma slunci, Ikarie, Temná věž VI a další

 • RECENZE: Garth Nix, Lirael

 • PR: FESTIVAL FANTAZIE 2005 – Speciální program

 • RECENZE: antologie Polská ruleta 2 - Sfinx

 • Na okraj

  Blog a fotky Ondřeje Nekoly z Festivalu Fantazie 2005.  fotky Jána Žižky ze Starconu a Barbarconu  Dáreček doplnil fotky z Pivoconu a Vartaconu  Palantír fotil na Eroticonu 2005!  fotky z Eroticonu (Njalo)