Středa 6.7.2005
Mistr Jan Hus

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pechy, redakce: Pagi, mejl pro redakční poštu
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY
 HLAVNÍ STRÁNKA

6.7. RECENZE: Komplex
Jan Pechanec

Jiří Bílek nepatří rozhodně ke známým autorům našich vod. Je to nováček, který dostal šanci, udělenou nakladatelstvím Wales a po prvním úspěšném románu Dralp, mu vyšla kniha druhá, nesoucí záhadný název Komplex. Poodhalme roušku tajemství záhadného komplexu a rozhodně se nebojme toho, že by v nás přečtení knížky zanechalo hluboké stopy, udělalo z nás zakomplexované jedince.

Deníkovým způsobem pojaté vyprávění jednoho ze sedmi obyvatel monstr stavby nazývané Komplex, nás seznámí s deseti klíčovými dny v této několikapatrové budově. Vypravěč Sami nám představí své společníky, s nimiž se stará o budování Komplexu, stavby s nejasným účelem. Seznámíme se se Samiho "skoroženou" inteligentní a nejspíš i krásnou Mayou, poněkud naivní ¨"dávačkou" Brooke, lehce postarším a zakomplexovaným (velice vhodný přívlastek) Drusem (j. č. Drusus), agresivním Grolem, lehce obtloustlým, ale o to více flegmatickým pohodářem Zenem, a, v poslední řadě, tajemným Správcem, který má sice hmotnou podstatu, ale už od počátku se o něm hovoří jako o nadmíru schopném kousku software. Všichni hrdinové, kromě Správce, mají jeden velký handicap, nepamatují si nic od vstupu do Komplexu.

Tato různorodá skupinka se blíží do závěrečných fází desetiměsíční stavby Komplexu, bohužel pro ně, se objeví tajemné anomálie nazvané "černé". Podivných to děr, porušujících symetrii prostoru a času, směřujících do nicoty. Správce, který ví více, než může pracantům sdělit, se snaží pracovní tým nabudit k vyřešení záhady a včasného dokončení prací na stavbě. Děj se pomalu vleče, Komplex se vlivem černých stává stále nestabilnějším, navíc se objevují další nejasnosti v podobě "duchů" hrdinů a osobních problémů lidí příliš dlouho zavřených na jednom místě společně. Záhada střídá záhadu, ale k jejich vyřešení se musíte pročíst až do konce.

Jiří Bílek vytvořil něco, co nemá daleko k detektivce, rozhodně se to dá považovat za hard sf, občas to čtenáře začíná nudit, ale vždy se autor postará o to, aby byla pozornost znovu vzbuzena, přičemž nás žene do finále, v němž se četná podezření čtenářova, i ta nejčernější, potvrdí. Při čtení tohoto románu plného nezodpovězených otázek, provázaného deníkovými vsuvkami Samiho, nastiňujícími děje teprve příchozí, občas vtipnými vsuvkami ve stylu "Můj milý deníčku", nabydete rozporuplných pocitů. Narustající nudu včas zastavují nové nevysvětlitelné "reálie".

Při četbě románu budete mít pocity déja vu, protože si vybavíte mnoho povědomých zápletek a motivů použitých v jiných SF. Přesto se Bílkovi povedlo být originální a cizí myšlenky nevykrást, pouze jim dát nový rozměr. Navzdory všem superlativům je Jiří Bílek spisovatelem začínajícím, což je na jeho projevu znát. Ne, že by nedokázal vybudovat napínavou atmosféru, občas nepobavil, ale četba zavání přílišnými sinusoidami, střídajícími nudu se zájmem. I závěr, který vše vysvětlí a provede slušnou psychickou sondu do myslí hrdinů, kteří musí čelit tvrdé realitě, se nese na podobné vlně.

Hard SF román o podivném světě, v němž hlavní postavy čelí něčemu, protože musí, přestože neví proč, zaujme každého svou logickou konstrukcí zvyšujícího se napětí, velmi dobrou charakterizací postav a zpracováním nápadů. Neoslní čtenáře natolik, aby nikdy nezapomněl, ale také nespadne na dno šuplíku jako obyčejné odpočinkové čtivo (Pagi by určitě použil spojení s vlakem). Rozhodně si kniha zaslouží své místo v knihovně a trochu našeho času při její četbě. Jiří Bílek má i do budoucna co nabídnout, uvidíme, co nám naservíruje příště.
Další články tohoto autora:
Jan Pechanec

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Philip Reeve, Smrtelné stroje

 • SOUTĚŽ: výsledky Ceny Karla Čapka a ceny Fandomu

 • REPORTÁŽ: Zastavení na Parconu 2005

 • FANDOM: Roky 1971 – 1983 očima první dámy

 • LITERATURA: Ikarie 7/2005 a nemilá informace na závěr

 • LITERATURA: Lesk a bída překladové hororové literatury 6

 • ANKETA: Aeronautilus 2005

 • RECENZE: Komplex

 • SOUTĚŽ: Výsledky 3. ročníku literární soutěže Vidoucí

 • SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků literární soutěže Zlatá zebra 2005

 • SOUTĚŽ: Darth Erben - vyhlášení výsledků

 • VYŠLO: Les mytág, Ježíšku, já chci plamenomet, Planeta mezi dvěma slunci, Ikarie, Temná věž VI a další

 • RECENZE: Garth Nix, Lirael

 • PR: FESTIVAL FANTAZIE 2005 – Speciální program

 • RECENZE: antologie Polská ruleta 2 - Sfinx

 • Na okraj

  Blog a fotky Ondřeje Nekoly z Festivalu Fantazie 2005.  fotky Jána Žižky ze Starconu a Barbarconu  Dáreček doplnil fotky z Pivoconu a Vartaconu  Palantír fotil na Eroticonu 2005!  fotky z Eroticonu (Njalo)