Středa 5.10.2005
Svátek má Eliška

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v průběhu roku 2004
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu za rok 2004
>>>


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pechy, redakce: Pagi, mejl pro redakční poštu
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY
 HLAVNÍ STRÁNKA

5.10. LITERATURA: Ikarie 10/2005 Poslední podpásovka?
Jan Pechanec

Máte před sebou desáté letošní číslo. Už na první pohled jste zjistili, že je jiné. Tím nemíním jenom vyšší cenu, ta vyplývá právě ze změny vnitřku. Přibylo šestnáct barevných stran, na něž se přesunul například Vivisektor, a pribyly také další nové, pravidelné rubriky, o něž jste měli zájem...

Nějak jsem zjistil, že se dá oněmět u jedné věci několikrát. Zvýšení ceny jsem očekával, ale pohled na novou (kolikátou už?) obálku mě skutečně vyděsil, nejenom cenou 49 Kč (vydavatel opět posunul cenovku nahoru, takže za necelé dva roky se cena zvedla o 26%; pozn. Pagiho). Vzpomínam si, že jsem svého času odebíral časopis ABC, jeho obálka vypadala více dospělácky, profesionálně, lépe. Plácám, musím jen přiznat, že vypadá lépe než předchozí (návrat ke klasice, Decastelova grafika zapomenuta?), jenom se mi nelíbila dotyčná ženština ze štětce Jana Štěpánka. Pokud pomineme výběr obrázku a dotyčnou ošklivou cenu, pak jsme napočítali první malé bezvýznamné plus.

Otočíme, zříme reklamu na nový druh kojenecké stravy a "Obsah a Rozlet". Úvodní slova Vlada R. jsem si dovolil přepsat výše. Přibylo 16 stran, proto jsem si je ihned přepočítal. Opak je pravdou. Žádné strany nepřibyly, Ikarie jich má stále čtyřiašedesát, pouze poměr barev ku tiskařské černi se změnil na jedna k jedné.

"Kavárna Hana Sola" zabírá celou stranu, ale informací obsahuje nejspíš stejně. Poskytne nám několik informací... Například již tři měsíce vychází nový měsíčník věnovaný světové literatuře Plav (SF číslo měsíčníku pro světovou literaturu Plav). Nejspíš se prohloubí spolupráce Ikarie a polské Nove Fantastyky díky návštěvě A. D. Kaminské. Připomněli jsme si výsledky ceny Hugo, vysílání nového rádia Leonardo a vyhlášení 25. ročníku Ceny Karla Čapka. Nesmíme zapomenout, že Ray Bradbury oslavil 85. narozeniny. U profesiónálního časopisu, který se nedělá ze dne na den (jako to praktikuji u Sardenu), bych očekával, že se takové výročí připomene v srpnovém vydání a ne 2 měsíce s křížkem po ... (pokus o černý humor)

Barevné strany už nejsou výsadou středu časopisu, ale celý ho obepínají, tak začala Ikarie připomínat takovou malou Pevnost, což mi připomíná připomínky několika chytrých lidiček, že bych ji měl začít číst. Ovšem, co s Ikarií? Nemáte chuť ji někdo "recenzovat" za mě?

Následuje "Filmová soutěž" s otázkami týkajícími se filmu Grudge (Nenávist), dalšího z úspěšných japonských trháků proniknuvších na Západ. Stručná recenze vám sice odpovědět nepomůže, ale třeba vás navnadí, abyste se na film podívali.

Jiří Pavlovský se vytasil s dalším stručným přehledem fantastických filmů, tentokrát zaměřených na vraždící stroje a další neživé věci. Musím si rýpnout a říci, že Jirka dovede používat zábavnější příměry. Horká jehla byla z hábitu článku ještě vidět.

Následuje pauza na cigaretu a celostránková reklama na nejnovější knižní nabídku nakladatelství Mladá fronta (Zajímalo by mě, jak se tento druh reklamy proplácí? Jestli se zvednou platy celé redakci, celému nakladatelství, nebo naopak nikomu?).

"Filmfaroniáda" ničím neoslňuje a zachovává si svůj dlouhodobý standard. O to lepší je "rozhovor" s tvůrci filmového trháku Noční hlídka. Není to tak úplně rozhovor jako spíše překlad slov producenta Tarkovského a režiséra Bekmambetova. Zajímavé počteníčko s překvapivým odhalením, jak se dělá byznys, aneb prodali jsme práva pirátům.

Následuje nová publicistická rubrika, která se bude věnovat hudbě ve sci-fi a nastupuje fantastikou v metalu. Celkem zajímavý článek, alespoň pro milovníky tohoto hudebního stylu, pokud pomineme záměr autora neuvádět originální názvy alb. Martin Čermák si vystačil s vlastními volnými překlady, což jsem rozhodně neocenil. Naštěstí si čtenáři vládnoucí angličtinou názvy přeloží zpětně a ti, kteří tento jazyk neovládají, si nejspíš CD, hodná jejich zájmu, nebudou moci ani sehnat.

Otáčíme list a vidíme černotu a dvě třetiny oka. Ano, plakát k filmu Nenávist.

Konečně. Povídka! A jaká! Úkryt (Hideaway, 2000). První, co nás potěší, je absence skvělé černo/modré grafiky. Návrat ke kořenům funguje, ale získané plus se anuluje s absencí anotace k povídce.
Povídka nás zavádí někam do dálav galaxie, v kterých prchá zbytek lidí před zlými kybernetickými organismy zvanými "Schránkaři", kteří nemají rádi organický život. Vzdálená budoucnost posouvaná vlivem dilatace času do neuvěřitelných rozměrů, nepřináší lidské rase nic dobrého. Určitě je to záruka úspěchu, vždyť každý z nás ihned cítí spoluúčast, když lidstvu hrozí zánik. Hrdinové se dostávají do situace, kdy se v trajektorii jejich úprku nachází rozsáhlá kolonie Schránkařů, takže se rozhodnou pro úskok a snaží se v jedné podivné sluneční soustavě ukrýt. Pan Reynolds je ovšem vizionářem a realistou, takže lidem příliš nadějí nedává, což si nutně musí uvědomit i hrdinové Úkrytu, a tak jsou postaveni před jedinou možnost, prchnout tam, kam se dosud žádný člověk nevydal a možná tak přijít o svou lidskou (tj. materiální) podstatu. Zůstává však odvážlivec Merlin, který má ještě trochu času a hromadu odhodlání. Kdo má to štěstí a četl sborník Trochu divné kusy, pak ví, jak volné pokračování pod názvem "Merlinova zbraň" dopadlo.
Výborná space opera pracující s vizemi transhumanismu. Alastair Reynolds je vystudovaný astronom, takže dokáže v povídkách využívat veškeré teorie kosmických anomálií a budovat tak atmosféru reálna. Nevydechnete ani po přečtení.

Následuje bohužel už jen průměr od našinců. Pavel Urban napsal hříčku Homunkula, kterou bych považoval spíše za podprůměrnou krátkou povídku o tom, jak jeden vědec objevil podivný mimozemský artefakt, spustil výrobu mimozemské ženy, zamiloval si ji a pak umřel. Snad jsem neprozradil příliš :(

Lepším počteníčkem byla finálová práce letošního Ikara Martina Zoufalého Pero (psací potřeba, pozn. autora; tj. mé maličkosti). Povídky i delší práce, ve kterých se píše o spisovatelech, bývají většinou velice kvalitní. Alespoň mě to tak připadá. Nejspíš to je tím, že si autor kolikrát dokáže vychutnávat mix skutečnosti s fantazií. Pero výpráví příběh o tajemném artefaktu (peru), s jehož pomocí se z vás nápady jen pohrnou. Bohužel tento mocný nástroj využívá vaší krve. Pěkný horor pro klidnou, ale rozhodně ne prospanou noc.

A pak už je zde pouze Lenka Hanzelková s krátkou povídkou Tvor. Velmi dobře autorka zvládla práci s jazykem a čtenářovou představivostí, ale to je asi všechno a nebýt jistého temného odkazu pro příští generace, budou-li jaké, pak se nedá mluvit o povídce, ale o spíše o autorčině zážitku s domácím mazlíčkem.

Pokud chcete vědět, co naleznete ve "Fandománii", rozhodně se podívejte na následující odkazy:
http://bsg.wz.cz/, http://galactica.startrek.cz/, http://bsg-cz.net/, Kalendář akcí nebo jednoduše sledujte Sarden. Klasická Fandománie (tuším Václava Pravdy).

"Fantastické vědě", stálici Ikarie z klávesnice Jaroslava Petra, nemohu nic vytknout, vždy přináší velice zajímavé informace, se kterými se běžně setkávám opravdu pouze v měsíčníku SFFH.

Františka Vrbenská v minulém čísle nakousla fenomén brýlatého čipery Harry Pottera a neopustila ho ani teď. Tento soudobý fenomén využila k zamyšlení nad dětskými hrdiny v minulosti a současnosti i nad vzrůstající hyperaktivitou dnešních dětí. Další z vysokých standardů kvůli kterým čtu Ikarii rád.

Přes druhou polovinu plakátu se dostáváme zpět na barevné stránky. A nastává tragédie, jejíž dopad na nebohé duše čtenářů zmírňuje "Technická budoucnost" J. Petra o tom, jak zabraňovat globálnímu oteplování a standardní "Vivisektor". Špatně se nedá mluvit o Arkádii O. Neffa, ačkoli invazi černých nindžů z Měsíce na Zemi mohl rozpracovat ve stylu krvavých praktik Tmy. Pokračování seriálu Milana Pohla o Hvězdných válkách v komiksu nejspíš úplně docení fanoušci Hvězdných válek. Reklamy na "Technonovinky" se dají občas přežít, ale číst o Palmech a mobilech mi nepřijde tak zajímavé, jako ve Fantastické vědě o genech a kosmických anomáliích. "Digitální aréna" se tentokrát spokojila pouze s jednou stranou věnovanou soutěži o hru Dungeon Siege 2. Ovšem čtyři strany (z 25ti zbývajících) reklam se mi zdá za stávající cenu až příliš, vzhledem k nicotné hustotě textu příspěvků.

Podtrženo, sečteno, nám malé zvýšení ceny spíše vzalo pětku z peněženky, než že by přineslo něco nového. Hudbu už nabízí velmi dlouho Pevnost a to ostatní je spíše navrácení k zářné minulosti magazínu, ovšem na barevných stranách. Bohužel většinou zaplavených nic neříkajícími obrázky a úsporným pětiprocentním tiskařským pokrytím stran.

Nesmím zapomenout přivítat dva nové přispěvatele Ikarie. Vítejte, Jaroslave Jiráne a Wojto Behounku.

Poslední Ikarie za 29 Kč vyšla v únoru 2003, takže aby to vypadalo drsněji, je možné říci, že za 2,5 roku se cena zvedla o 69%. :-) (pozn. Pagiho)
Další články tohoto autora:
Jan Pechanec

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • LITERATURA: Ikarie 10/2005 Poslední podpásovka?

 • RECENZE: Miroslav Žamboch & Jiří W. Procházka, Agent JFK - Pašerák

 • PR: Avalcon Speciál opět se zahraničním hostem

 • RECENZE: R. E. Feist, S. Stirling, Jimmy Ručka

 • FILM: Ghost in the Shell 1 a 2

 • FILM: boxoffice SFFH aneb jak si vedou naši?

 • RECENZE: Isaac Asimov, Ani sami bohové

 • LIDÉ: Steve Cockayne

 • DRBY: Serenity nebude, Gaiman na plátně

 • SOUTĚŽ: o dřevěného Turka 2005/2006

 • VYŠLO: Leibowitz 2, dotisk Ocelových jeskyní, Koontz, Crichton a další

 • LITERATURA: Recenzovat či nerecenzovat

 • RECENZE: Valerio Evangelisti, Tajemství inkvizitora Eymerika

 • LIDÉ: Stephen Michael Baxter

 • RECENZE: Peter F. Hamilton, Nahý bůh - 3., Víra

 • Na okraj

  2005-09-23 16:00 Praha 8 - Karlín, Petra Slezáka 5: otevření nové prodejny Altaru  2005-09-22 18:00 Praha, Krakatit: křest prvního dílu série JFK (J. W. Procházka, M. Žamboch)  Palantír fotil na Parconu a Festivalu Fantazie  fotogalerie Jána Žižky z Taurconu  vyšlo DVD Červený trpaslík