NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET

Čtvrtek 27.7.2000
Svátek má Věroslav


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

Kolín, 29/7: velký turnaj v počítačových hrách
>>>


BOHEMIACON: vyhlášení literární soutěže
>>>


Soutěž o nejlepší fantasy 2000 skončila, souboj o nejlepší fantasy 2001 začíná!!!
>>>


informace pro zájemce o společný zájezd na Eurocon 2000, který se koná 2.-6. 8. v polské Gdyni
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

27.7. RECENZE: Klasika - Tunel do věčnosti
Roman Paulík
Výběr povídek Tunel do věčnosti, vydaný nakladatelstvím Albatros, byl opravdu příjemným vánočním dárkem. Má číslo 001 jako nějaký Bondův kolega a do dětské literatury má hodně daleko; i když mnoho zabíjení se tu nevyskytuje. Většina autorů těchto povídek je světoznámá - Bradbury, Simak, Sheckley, Sturgeon a Clarke, pánové Abernathy a Edmondson jsou mi neznámí, asi proto, že toho tolik neznám. Většina povídek je z padesátých let a na některých je to znát. Ale nyní k jednotlivým kouskům, začnu od těch podle mne nejslabších.
       Arthur C. Clarke se dostal do knihy asi jenom kvůli jménu, protože jeho povídka Nemesis, ač si hraje na samu spravedlnost, je hodně bezzubá. Dvě samostatné linie čistého zla a nevinného dobra se spojí v samotném závěru, aby dobro popravilo zlo. V momentě padouchovy smrti jsem mu fandil, aby se vzchopil a dal dobru jednu pořádnou do zubů. Nestalo se. Technologický pokles G.C. Edmondsona je jednoduchou hříčkou o zhoubném vlivu ohnivé vody na Indiány, tedy změkčovače kovů na naši americkou civilizaci. Není to špatné, ale takový Simakův Velký přední dvorek s podobnou ideou obchodování různých civilizací je rozhodně o dvě třídy lepší. Ale tohle je konečně jenom satira. Nerovný boj Roberta Abernathyho o černošském hrdinovi bojujícím s molochem velkoměsta je neutěšený a předem prohraný. Pointa je zřejmá už od začátku a zbabělost umírajícího nedává žádnou naději na úspěch, což by v tomto případě znamenalo, že bych si povídku přečetl někdy znovu. A nyní ty povídky, které se mi líbily.
       Pokolení, které dosáhlo cíle Clifforda D. Simaka vypadá jako námět románu Nonstop, jen cíl a výchozí bod jsou tady opačné. Je to čisté, ryzí a lidské, prostě celý Simak. Předchozí věta zní jako blábol, ale já mám Simaka rád, stejně jako Raye Bradburyho. Jeho Město se chová jako ďábelský vyšinutý počítač, podobně jako Abernathyho velkoměsto v Nerovném boji, ale vykonává pouze pomstu nelidsky vyvražděné rasy, či spíše velice lidsky vyvražděné, a proto je mi sympatičtější. Robertu Sheckleymu bych dal dvě druhá místa. Zvedá se vítr je akční povídka s jednoduchým dějem a i když končí předtuchou jisté smrti, v hloubi duše doufám, že se nakonec oba pozemští pozorovatelé do zimovišť dostali. Duch V je kouzelně vypointovaný příběh o zhmotnělých dětských děsech - vybavilo se mi moje noční závěsové strašidlo a strach, když jsem potmě šmátral po vypínači. A nakonec moje první místo: Theodore Sturgeon a jeho Výchova Drusilly Strangeové. Lyricky laděná teorie o tom, kde se na Zemi berou ty nádherné ženy, které občas potkáváme v přítomnosti naprosto nemožných mužů. Cože pánové, nikdy vás nenapadlo totéž při pohledu na tu božskou brunetku s tím všedním tlouštíkem ve vašem oblíbeném baru? Pche, nemáte žádnou fantazii. Některé ženy nás přece tolik inspirují; a podle této povídky některé až podezřele moc. Hodně štěstí.

(Tunel do věčnosti, výběr světových autorů sci-fi, edice Karavana, Svazek 001, vydalo nakladatelství Albatros, odpovědný redaktor Ondřej Müller, cena 119 Kč, 186 stran, 1.vydání 1999)Další články tohoto autora:
Roman Paulík

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Klasika - Tunel do věčnosti

 • SLOVÍČKAŘENÍ: Verunglückt

 • VYŠLO: Scott McCloud, Znovuvynalezený komiks

 • KNIHY: žebříček TOP měsíce

 • DRBY: Dračí srdce podruhé!

 • POPELNICE: Le Bon Leviathan (Dobrák Leviatan)

 • DRBY: Záhada Blair Witch podruhé!?!

 • SLOVÍČKAŘENÍ: Přepadnutí pády

 • CON: Parcon 2001 nebude na původně plánovaném místě...

 • RECENZE: Terry Pratchett, Johny a bomba

 • ZE ŽIVOTA SCIFISTICKÉHO: Začalo to Součkem

 • VYŠLO: R.A. Heinlein - Vládci loutek

 • DRBY: Pitch Black II

 • POVÍDKA: Poklad (Stredozem Štvrtého veku)

 • RECENZE: Robert L. Forward, Hvězdotřesení

 • Na okraj
  Příznivci seriálu Babylon 5 mohou navštívit český server Babylon 5

  Ve čtvrtek 6/7 zahájil svoji cestu českými kiny film Černočerná tma (Pitch Black) - recenzovali: Marvin a Pagi.

  Od 29/6 běží v našich kinech film Galaxy Quest, který recenzovali Petr Sládek a Pagi.