NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET

Čtvrtek 3.8.2000
Svátek má Miluše


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

Přišla prosba z ciziny: pomůžete fanovi filmu IKARIE XB1?
>>>


BOHEMIACON: vyhlášení literární soutěže
>>>


Soutěž o nejlepší fantasy 2000 skončila, souboj o nejlepší fantasy 2001 začíná!!!
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

3.8. RECENZE: Je sova lepší než mobil ? Jak kdy.
E. Kocourek
obálka 1. dílu - GB

Na stránkách Sardenu vyšla recenze (nebo jenom upoutávka ?) na první díl Harry Pottera a posléze Pagi připojil obsáhlejší zamyšlení nad celou sérií. Jelikož mě moje kamarádky knihovnice zásobují i touto dětskou literaturou a já ji (dílem ze zdvořilosti) také čtu, připojím pár svých dojmů. Knížky jsou to rozhodně obstojné, ale mají i své mouchy.

Harry Potter a Kámen mudrců
J. K. Rowlingová

Harry není žádný superman ani premiant ...
Harry je víc než obojí výše zmíněné ! Harry je mimořádně úspěšný sportovec, což - obávám se - je kvalita, která v prostředí školy (a zejména anglofonní střední školy, kam Harry nepochybně směřuje) hravě trumfuje všechny ostatní. Už vidím, jak se na něj budou lepit ženské. Ostatně, už ve druhém dílu ...

Klišé příliš kladných postav ...
Že jsou "jednající hrdinové plni ... kladných i záporných vlastností" ? Tak schválně, jakou zápornou vlastnost má Harryho třídní, Minerva McGonagallová ? Jsou snad přísnost a nestrannost záporné vlastnosti ? Hm. A co takhle premiantka Hermione ? Jak sama říká - to, že se někdo dobře učí, přece není dotyčného chyba. Možná nám zůstává nějaká její záporná vlastnost skryta - třeba nemá hezké nohy ? Počkejme na další díly.
Nezapomínejme na padouchy. U hlavního zlouše Voldemorta nemá vůbec smysl kladné vlastnosti hledat. Je vytrvalý, šikovný, vynalézavý, odolný atd., ale u něj jsou všechny tyto vlastnosti jen a jen špatné a škodlivé. Ale co Harryho "civilní" pěstounská rodina, oba dospělí Dursleyovi a hlavně jejich syn ? Pozor: žádné kladné vlastnosti !

Z tohoto soudku na závěr perla: ředitel kouzelnické školy, slovutný Albus Brumbál. Superkladný deus ex machina. Záporné vlastnosti ? Hledej, šmudlo ! Snad přece jen jedna: nebývá tam, kde by jej bylo zapotřebí. Ale o tom níže ... 

Příběh je vystavěn logicky ...
Většina "bojových" zápletek je podmíněna okolností, že Brumbál je mimo. Říká to na konci prvního dílu sám vrchní padouch - v Brumbálově přítomnosti si prostě netroufne škodit.
To možnosti logické výstavby příběhu poněkud omezuje. Hlavní starostí záporňáků tedy musí být, jak co nejdůmyslněji vyšachovat ředitele. Uznejte, že v takové situaci nemůže ani slavný Harry Potter vypadat jinak, než pouhý přicmrdávač. A rýsuje-li se domněnka, že většina Harryho světoborných problémů by prostě neexistovala, kdyby jen kdosi (ředitel školy, ale pravděpodobně by stačila i třídní učitelka) byl ve správný okamžik "někde jinde", vynoří se logicky i otázka, proč dotyčný kdosi v onom správném okamžiku "někde jinde" nebyl. 

Limity magie
Být dotyčný obyčejným člověkem, magickými schopnostmi nenadaným, měl by možná u sebe mobilní telefon nebo alespoň pager, pípátko. Avšak kouzelné osobnosti používají ke komunikaci poštovní sovy. Romantické, ale zdlouhavé. Ačkoli cestovat z místa na místo lze v případě potřeby v okamžiku (má to nějaké kouzelné jméno, ale v principu jde o starý známý startrekovský částicový transportér), doručit někam pouhou informaci trvá minuty (v rámci školy) či dokonce hodiny a dny (v rámci staré dobré Anglie). Logika příběhu zde dostává věru silný úder. 

Co mi to jenom připomíná ...
Kdo jste četli Durellův "Mluvící balík", schválně porovnejte. Evidentně anglofonní prostředí, kouzla a čáry, hrdinové v dětském věku, další postavy nikoli druhu homo sapiens ...
Kdysi jsem z Mluvícího balíku čítával dětem před spaním. Dnes bych asi použil Harry Pottera ke stejnému účelu. (To měla být pochvala, paní Rowlingová.)


obálka 2. dílu - GB


Další články tohoto autora:
E. Kocourek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • NAKLADATEL: Netopejr

 • RECENZE: Je sova lepší než mobil ? Jak kdy.

 • LIDÉ: Jan Matzal Troska - český Verne nebo nebo jenom šmíra?

 • VYŠLO: David Weber, Stanice Bazilišek

 • DRBY: Co se to děje s Arnoldem?

 • Sir William Ashbless aneb jak to bylo doopravdy

 • DRBY: Lara Croft ožije.

 • RECENZE:Octavia E. Butlerová: Imago

 • VYŠLO: Mark Stone 49

 • RECENZE: Jan Kovanic – Temno

 • POPELNICE: Bernard Werber: Les Thanatonautes (THANATONAUTI)

 • DRBY: Ridley Scott se veřejně přiznal!

 • SLOVÍČKAŘENÍ: Kvůli

 • RECENZE: Leonard Medek: Conan a velká hra

 • NAKLADATEL: Talpres

 • Na okraj
  Czech Star Wars Universe je tu pro všechny, kteří se zajímají o natočené i připravované díly SW.

  Příznivci seriálu Babylon 5 mohou navštívit český server Babylon 5

  Ve čtvrtek 6/7 zahájil svoji cestu českými kiny film Černočerná tma (Pitch Black) - recenzovali: Marvin a Pagi.