NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET

Čtvrtek 3.8.2000
Svátek má Miluše


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

Přišla prosba z ciziny: pomůžete fanovi filmu IKARIE XB1?
>>>


BOHEMIACON: vyhlášení literární soutěže
>>>


Soutěž o nejlepší fantasy 2000 skončila, souboj o nejlepší fantasy 2001 začíná!!!
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

3.8. LIDÉ: Jan Matzal Troska - český Verne nebo jenom šmíra?, (pagi)
Nemova říše (53 kB)

Jan Matzal Troska

J. M. Troska - jak známe jeho jméno z tiráží jeho knížek - byl rozporuplnou postavou. Narodil se 3. srpna. 1881 ve Valašských Klobukách a Moravu opustil až po svých školních letech - odešel pracovat do plzeňské škodovky, pak putoval přes Mladou Boleslav do Peček. V roce 1917 byl poslán na italskou frontu - byl totiž usvědčen z krytí sabotáží dělníků. Po válce v letech 1921 až 1926 působil v Jugoslávii, pak se vrátil do vlasti. Od mládí trpěl Ménierovou chorobou, způsobující dlouhotrvající závratě. Postupné zhoršování jeho zdravotního stavu pokračovalo, a tak ve svých devětačtyřiceti letech odešel do trvalého invalidního důchodu.

Teprve tehdy začal publikovat, zpočátku povídky a fejetony. Jeho první větší prací byl vesnický román Boží soud (pseudonym Jan Merfort, 1935). Pak se již vrhl do světa verneovsky zabarveného - Vládce mořských hlubin (čas. 1936-37, knižně 1941), Paprsky života a smrti  (čas. 1937-39, kniž. Pistole míru 1941), a dvě trilogie: Kapitán Nemo (Nemova říše, Rozkazy z éteru, Neviditelná armáda, 1939) a Zápas s nebem (Smrtonoš, Podobni bohům, Metla nebes, 1940-41). Posledním jeho SF románem byl Planeta Leon (1943). Po válce už neměl moc příležitosti k publikování, na čemž se podílela jak státní kulturní politika, tak i jeho zdravotní stav. Roku 1949 odhlásil "spisovatelskou  živnost" a v požehnaném věku osmdesáti let zemřel 3. září 1961.

Koncem šedesátých a na počátku sedmdesátých let vydalo nakladatelství Profil Ostrava obě trilogie, díky kterým jsem se s Troskovým dílem seznámil. Zoufale naivní zacházení s fyzikou je až skoro paradoxní u člověka, který pracoval ve vysokých funkcích v elektrotechnických firmách, ve slévárně a ve strojírnách. A prostota děje i dialogů? Vizte: Zeměpis byl Arneho koníčkem a před odjezdem na své mapě Sundské ostrovy důkladně prostudoval... Dovedete si to představit? Slyším mluvit chlapečka: Bohdá, že žízní nezahyneme!

Přesto jeho knížky měly podmanivou sílu. Ta vycházela z jeho nápaditosti. Rok před Isaacem Asimovem využil čapkovský motiv robotů. Ale nejenom to: poslal své hrdiny na kosmickou pouť, ne jenom na Mars, ale do "velkého" vesmíru. Představuje mimozemské civilizace. Smrtonoš se dokáže naklonovat. Piráti ze Žlutého přízraku  používají telepatie. A koncept  meziplanetárního svazu u Trosky nalezneme o dva roky dříve, než Asimov vydal Nadaci. Přitom Troska neopisoval, americkou literaturu SF neznal. Bohužel ale také zůstal "jen" českým autorem.

V "prvním kole" jsem jeho knížky četl jedním dechem. Svíjel jsem se pokaždé, když jsem narazil na pasáže míjející i elementární fyzikální realitu, ale nakonec vždycky jsem se propádil jeho knihou až do konce. Líbivost jeho tvorby je, myslím, kromě nápadů také přiživena podobnými principy, na jakých fungují i pohádky - postavy jsou celkem jednoznačně přiřaditelné do škatulek, karty jsou rozdány a když je nejhůř, objeví se kouzelný dědeček Nemo. A pokud při škatulkování dojde k omylu, tak se rychle vysvětlí  - a může z toho být i svatba, pokud se ten omyl týká osob různého pohlaví přiměřeného věku.

Docela lituji, že jeho příběhy - ale hlavně nápady - dnes už zapadly. Myslím, že nesnesly konfrontaci se světem písíček, které dnešní dvanáctiletí ovládají lépe, než čtení knížek. Virtuální realita je pro ně mnohem zajímavější, než Troskovy práce - i když mnohdy Troskovu naivitu překonává o několik koňských délek.

A odpověď na otázu v titulku? Byl asi obojí - ale do historie české SF patří pro nápady, které převažují jeho literární naivitu.


Zápas s nebem (43 kB)


Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • NAKLADATEL: Netopejr

 • RECENZE: Je sova lepší než mobil ? Jak kdy.

 • LIDÉ: Jan Matzal Troska - český Verne nebo jenom šmíra?

 • VYŠLO: David Weber, Stanice Bazilišek

 • DRBY: Co se to děje s Arnoldem?

 • Sir William Ashbless aneb jak to bylo doopravdy

 • DRBY: Lara Croft ožije.

 • RECENZE:Octavia E. Butlerová: Imago

 • VYŠLO: Mark Stone 49

 • RECENZE: Jan Kovanic – Temno

 • POPELNICE: Bernard Werber: Les Thanatonautes (THANATONAUTI)

 • DRBY: Ridley Scott se veřejně přiznal!

 • SLOVÍČKAŘENÍ: Kvůli

 • RECENZE: Leonard Medek: Conan a velká hra

 • NAKLADATEL: Talpress

 • Na okraj
  Czech Star Wars Universe je tu pro všechny, kteří se zajímají o natočené i připravované díly SW.

  Příznivci seriálu Babylon 5 mohou navštívit český server Babylon 5

  Ve čtvrtek 6/7 zahájil svoji cestu českými kiny film Černočerná tma (Pitch Black) - recenzovali: Marvin a Pagi.