NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET

Čtvrtek 26.10.2000
Svátek má Erik


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

vyhlášení 19. ročníku CKČ
>>>


soutěž O železnou rukavici lorda Trollslayera
>>>


vyhlášení soutěže Ježíšku, já chci plamenomet!
>>>


Soutěž o nejlepší fantasy 2000 skončila, souboj o nejlepší fantasy 2001 začíná!!!
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

26.10. RECENZE: Jiří Haussmann a jeho Velkovýroba ctnosti, (pagi)

Jiří Haussmann se narodil 30. října 1898 v rodině soudce a pozdějšího ministra spravedlnosti. Neměl nijak vynikající zdraví, přesto byl odveden do vřavy první světové války. Na následky souboje své chatrné tělesné  konstituce a tvrdých podmínek fronty také nakonec těžce doplatil. I když se mu v roce 1922 podařilo absolvovat právnickou fakultu Univerzity Karlovy, tuberkulóza si vybrala svoji daň a Jiří mohl nosit titul doktora obojího práva jen půl roku - zemřel sedmého ledna 1923.

Kdesi v oceánu se nalézá ostrov Utopie - vlastně dva kusy země, které si jsou navzájem poloostrovy, propojenými úzkou šíjí Dividetimperatskou. Utopia vzkvétá, protože z Nordvillu její severní polovinu řídí Matador Chrysopras, a tu jižní z města Sudvillu zase řídí Vampyr Argyropras. Zdá se, že rozvoji této nevelké, ale přičinlivé zemičky nic nebrání. Chyba - je to pýcha obou multibilionářů, která neomylně zpustoší kvetoucí kraj.

Když oba zjistí, že jejich bohatství je nerozlišitelné, začnou se předhánět v dobročinnosti. A oba - díky úplatkům, jak jinak - získají technologii pro výrobu kondenzovaného dobra, připomínajícího mnohem spíš elektřinu než cokoliv jiného. Na nejodlehlejších koncích obou poloostrovů oba postaví obří leydenské lahve, které koncentrují dobro. Ale (pata)fyziku nelze ošidit: obě sice koncentrují dobro, ale ... ale s opačným znaménkem. To se projevuje tím nejhorším, co lidstvo vymyslelo - vzájemnou nenávistí a válkou.

Jiří Haussmann sem zkoncentroval svoji nenávist vůči člověku, který ho i přes cekovou tělesnou slabost poslal do zákopů. Stabartz Halbhuber přežil svoji oběť - ale jen díky tomu, jak jej Haussmann zkarikoval. Nebral si servítky při popisování toho, jak funguje parlament či ministerstva. Karikoval třeba i dodnes známého nakladatele, který nám v paměti zůstal díky Ottovu slovníku naučnému - hádejte, kdo to byl?

Haussmannova interpretace proslaveného manifestu Mým národům patří k dodnes nepřekonaným - a k téměř nepřekonatelným - vrcholům české a možná i světové satiry. Tak třeba hned první větu Bylo vždy mým nejvroucnějším přáním, viděti milovanou moji zemi ozářenou sluncem věčného míru, a proto jsem se úzkostlivě varoval každé příležitosti, která by mohla klidný její vývoj porušiti a ve svých důsledcích snad i válku vyvolati zkrátil tvůrčím způsobem na Bylo vždy mým nejvroucnějším přáním ... válku vyvolati.

Autor vůbec tvrdě karikoval české politiky první čtvrtiny dvacátého století, a pokud chcete poznat atmosféru pověstného osmadvacátého z trochu jiného úhlu, než jak nám je servírovaná, pusťte se do téhle knížky! Ale počítejte s tím, že Haussmann pozoruje celou situaci z úhlu levého, nikoliv pravého...

A když autor nakonec hledá řešení pro Utopii, pro zemi, která až příliš připomíná naši malou zahrádku, dává na jeviště vstoupit mírotvornému Československu - ale jenom proto, aby opět rozzářil ohňostroj svého satirického talentu.

Poprvé román vyšel ještě za života autorova v roce 1922; v roce 1948 vydala Mladá Fronta Velkovýrobu ctnosti spolu s Divokými povídkami (některé z nich jsou SF bez výhrady, a vůbec celá sbírka je velmi vděčné čtení) v roce 1948 - viz obálka.

hodnocení: * * * * * (z 5 - je to o nás)
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Jiří Haussmann a jeho Velkovýroba ctnosti

 • FILM: Xena skončí šestou sérií

 • DRBY: Travolta má zřejmě peníze na rozhazování

 • FILM: Blair Witch 2: s čím kdo zachází, s tím také schází

 • RECENZE: Michael Rohan: Zimní letopisy

 • FANDOM: Fanové všech zemí, spojte se.... (103)

 • TV: dnes ve 20:00, TV3: Babylon 5 - Kukla

 • CON: UTOPIA 2000, Nantes

 • VYŠLO: Prokletý Dave Duncan

 • Legenda o draconiánech

 • RECENZE:Vladimír Šlechta: Krvavé pohraničí

 • CON: Istrocon 2000

 • LIDÉ: Tři v jednom = tři kosmonauti v jednom planetáriu

 • CON: Raukon, tentokrát od Last Jedi Knigta

 • DRBY: TRON 2?

 • Na okraj
  28/10 Planetárium - 3 kosmonauté - vyprodáno

  20-22/10 Porada SFK, Březová; PSST con Praha
  19/10 premiéra filmu Bojiště Země

  6-8/10 = RAUKOn v Kolíně