NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET

Pondělí 6.11.2000
Svátek má Liběna


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

literární soutěž Et Cetera Viae
>>>


vyhlášení 19. ročníku CKČ
>>>


soutěž O železnou rukavici lorda Trollslayera
>>>


vyhlášení soutěže Ježíšku, já chci plamenomet!
>>>


Soutěž o nejlepší fantasy 2000 skončila, souboj o nejlepší fantasy 2001 začíná!!!
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

6.11. RECENZE: Bez zastávky = NONSTOP, (pagi)

Roy Complain, člen kmene Greenů, spolu se svými soukmenovci bojuje o přežití ve světě, který čtenáři jen málo připomíná Zemi, byť je zřejmě osídlen  lidmi. Jednotlivé paluby - propletence chodeb a místností - si mezi sebou dělí různé kmeny, získávající obživu z ponik, které se plevelí všude, kde najdou aspoň kousek světla. Jejich chování řídí cosi jako náboženství - ale mnohem víc se to podobá karikatuře freudovského učení. Vedle tohoto oficiálního náboženství se ale udržují historky o Obrech, o Kapitánovi, o tom, že žijí na Lodi

Roy Complain při jedné lovecké výpravě přijde o svoji hádavou ženu Gwen - a tím nastartuje řetěz událostí, mnohonásobně košatějších a zajímavějších, než jaké prožíval do doby, kdy byl se Gwen přepaden lovci konkurenčního kmene. Spolu s dalšími - tlustým knězem Marraperem, pomalým Bobem Fermourem, ohodnocovačem kořisti Ernem Rofferym a mrzákem Wantagem - vyrážejí na pouť napříč palubami. Hlavní pomůckou jim je plán, který kněz Marraper  kdesi vyštrachal. I přes nedostatek prostorové představivosti, ubité životem v úzkých chodbách a nevelkých místnostech, všichni chápou, o co jde. Daleko od nich, ještě za obávanou Přídí osídlenou jakýmisi démonickými kmeny, je na plánku zakreslena malá místnost s nápisem Řídící stanoviště. Tam určitě najdou bájného Kapitána, dozvědí se od něj, kam mají namířeno - a pak jej zabijí a stanou se pány Lodi. . 

Jejich putování není vůbec jednoduché. Křižují území mnoha kmenů - a náhle se setkávají i s legendárními Obry, kteří podle dosavadních vyprávění dávno vyhynuli, jak o tom svědčí jejich kostry v některých místnostech. Roy Complain cestou poznává mnoho nového. Setká se se svým dávno zmizelým bratrem Greggem, musí bojovat se zmutovanými krysami, které se rozhodly přivlastnit si loď - a to i na úkor lidí. Roy s překvapením zjišťuje, že je potomkem posledního kapitána Lodi, Gregoryho Complaina. Lodní deník, který jeho předek poctivě psal, dokud ho nezlomila podivná choroba, se stává dalším kamínkem do mozaiky, klíčem k pochopení situace, ve které se obyvatelé Lodi nacházejí. 

Další Royovo poznání je také šokující. Příď totiž není obydlena démony, ale pracovitým organizovaným národem, který nemusí žít kočovným životem, národem, v němž mutace a znetvoření jsou spíše výjimkou než pravidlem. Tam se sbližuje s dívkou Laurou. Ta je v Přídi vyšetřovatelkou a jejím úkolem je odhalovat Vetřelce - ne-lidi, kteří se prý vynořují z ponikových houští. 

Roy Complain se během této anabáze postupně mění - na můj vkus až příliš rychle. Z neurotického nevyzrálého mladíka se postupně přetváří ve vyrovnanou a pevnou autoritu. Jeho názory a pokyny se stávají pravidly pro ostatní. Seznámí se s tajemstvím Vetřelců i Obrů, a spolu s Laurou a se skupinkou dalších se nakonec probojuje do řídícího stanoviště lodi, které naleznou zpustošené a nezpůsobilé k ovládání Lodi. Okny stanoviště všichni poprvé ve svém životě vidí Vesmír, pohled, který jim i mnoha generacím jejich předků byl utajen. I cynický kněz Marraper je tímto úkazem dojat...

Jenže události se dávají do pohybu v rozměrech, které jsou nad síly Roye, Laury i jejich společníků. A oni se s tím musejí vyrovnat.


NONSTOP se stal klasikou a řekl bych i etalonem v tématice generačních lodí v SF. U nás po prvním vydání (Odeon, 1979, 50 tisíc výtisků) stihlo vyjít ještě vydání druhé (opět Odeon, 1989, 70 tis. výtisků) a teď máme možnost doplnit knihovnu vydáním třetím. Počtem vydání a nákladem se Nonstop právem řadí k nejúspěšnějším zahraničním SF vydaným u nás.

Výrazným kladem knihy je výborně propracované zázemí - technické, biologické i společenské. Na tomto základě se Aldiss věnuje příběhu - ale přitom mu zbylo dost prostoru pro to, aby v závěru knihy formuloval poselství. V jeho rámci dal čtenáři možnost zamyslet se z nového úhlu pohledu nad takovými pojmy, jako je odpovědnost, zasahování, sebeurčení, podřízenost aj..

hodnocení: * * * * 1/2 (z 5 - ta půlka dolů je za rychlou převýchovu Roye, a taky za obálku...)

Typ: Scifi - knížky
Název: Nonstop
Autor: Brian W. Aldiss
Překladatel: Veronika a Jaroslav Veisovi
Nakladatelství: Laser
Obálky: Manfred Evertz, Petr Bauer
Redakce: Helena Šebestová
Stránek: 238, Cena: 59 Kč
Provedení: Brož
ISBN: 8071930849
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • CON: o PSSTconu na Sardenu pozdě, ale přece

 • RECENZE: Bez zastávky = NONSTOP

 • RECENZE: Krvavé pohraničí - Šlechta, Vladimír (9/10)

 • CON: 30-CON Jolany Čermákové

 • FILM: hvězdní kovbojové přicházejí do kin

 • LIDÉ: Petr Bauer vystavuje v Krakatitu

 • ZÁPISNÍK: Vědomorna

 • RECENZE:R. A Heinlein: Šestá kolona

 • SF: Je to vůbec k něčemu?

 • LITERATURA: Cesty k fantastickému časopisu

 • RECENZE: Chameleon a zaklínadlo - Anthony, Piers (9/10)

 • LIDÉ: Autorka trilogie Xenogenesis oceněna

 • SLOVÍČKAŘENÍ: Aristocrat

 • VYŠLO: Hotel na konci vesmíru?

 • RECENZE: J. M. Roberts: Conan a poklad Pythonu

 • Na okraj
  9/11 premiéry filmů Vesmírní kovbojové, Dinosaurus
  3-5/10 Artuš a Svatý grál, hra na hrdiny
  3/10 - 30-CON Jolany Čermákové

  28/10 Planetárium - 3 kosmonauté - vyprodáno

  20-22/10 Porada SFK, Březová; PSST con Praha
  19/10 premiéra filmu Bojiště Země