NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET

Pondělí 13.11.2000
Svátek má Tibor


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

literární soutěž Et Cetera Viae
>>>


vyhlášení 19. ročníku CKČ
>>>


soutěž O železnou rukavici lorda Trollslayera
>>>


vyhlášení soutěže Ježíšku, já chci plamenomet!
>>>


Soutěž o nejlepší fantasy 2000 skončila, souboj o nejlepší fantasy 2001 začíná!!!
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

13.11. RECENZE: David Weber: Stanice Bazilišek
Magda Dědková

Hvězdné království Mantichory má vnitřní i vnější potíže. Doma bují politické intriky, zvenčí hrozí mocný soused. Těmto problémům musí čelit Honor Harringtonová, která právě povýšila do funkce kapitána hvězdného křižníku. Ke všem potížím se přidává pěkný kopec smůly, ale Honor to nevzdává, právě naopak.

Po kapitánce ze Star Treku je to druhá osoba ženského pohlaví v tak vysokém postavení, se kterou jsem se setkala. A poněvadž v knize také vystupuje ministryně války, problémy s feminismem jsou zřejmě v budoucnosti vyřešeny. Horší je to s vojenskými tituly, i když překladatel tvrdí, že hodnostní označení přebral z jazykové příručky NATO a není důvod mu nevěřit. Řekla bych, že sportovci a vojáci mají hodně společného, proč tedy nevadí kapitánka basketbalového družstva, ale žena ve vojenské hodnosti je označována jako kapitán? V textu dochází následně k nesmyslům typu nový kapitán se vynořila ze zatáčky. Pěkné. Legračně potom působí přímé oslovení madam: to si představím buď číšníka v dobré restauraci, jak lehce zlomen v pase předkládá jídelní lístek, nebo mi to v horším případě připomene terminus technicus pro majitelku vykřičeného domu. Myslím, že dívky vstupující do armády (a že jich v poslední době přibylo) to může zajímat, pánové, kteří se při tomto jazykovém exkurzu nudili, prominou.

Ale zpět k Honor Harringtonové a jejímu hvězdnému křižníku Neohrožený. Stanice Bazilišek je strategickým bodem na Mantichorské křižovatce, které se chtějí lační sousedé z Republiky Haven zmocnit. Z Bazilišku ovšem řídí provoz na důležité křižovatce právě naše mladá důstojnice, a ta má na věc jiný názor.

Mela může začít.

Nejrůznější strategické manévry vám líčit nehodlám, to je jako popisovat gagy v grotesce. Takže se už jen zmíním o Honořině zvláštnůstce - má stromového kocoura s příznačným jménem Nimitz, který jí pomáhá udržovat duševní rovnováhu, je totiž vysoce inteligentní a empatický. Stromové kočky si na rozdíl od jiných zvířat vybírají svého člověka samy a adoptují ho (a mantichorské královské loďstvo jim jako jediným udělilo výjimku při pobytu na palubě). A ještě něco. Pokud vás při pohledu na obálku napadne, že by mohlo jít o podobnou knížku, jako byla Feintuchova Praporčíkova naděje, tak jde o omyl (nechápu ovšem, proč se na obálce v tomto případě museli podílet tři výtvarníci, aby se nakonec od Praporčíka lišila jen podobou Honor Harringtonové, která je, pravda, hezčí). Je to zkrátka dobrá bojová sci-fi. A bez šikanování. No a samozřejmě, pokračování bude. Podle dobře informovaného zdroje ti, kteří už četli druhý díl v originále, potvrzují, že o žádné převratné novinky nepůjde. Weber se prostě drží osvědčeného postupu.

(David Weber: Stanice Bazilišek. Přel. Jiří Engliš. Obálka M. Fišer, M. Mareček, P. Horká. Frenštát p. R., Polaris 2000. 429 s. 189 Kč)

hodnocení: **1/2

vybráno z Ikarie 11/2000
Další články tohoto autora:
Magda Dědková

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • CON: Vakukocon, toho jména čtyřiatřicátý

 • ZÁPISNÍK: Houdiniho záhada

 • RECENZE: David Weber: Stanice Bazilišek

 • DRBY: seriál Akta X jsou na prahu velkých změn

 • VYŠLO: Další alternativní svět, nový kontinent - DARWINIE

 • FILM: Letí Američan, Rus a Čech do vesmíru

 • LITERATURA: Nejprodávanější knihy měsíce z Ikarie 11

 • VYŠLO: Harry Turtledove nám vypustil další Světoválku

 • WEB: Alex Proyas na to jde jinak, než Stephen King

 • RECENZE: Proti boží vůli člověk nic nezmůže

 • RECENZE: Válečné runy - Welch, Jane (8/10)

 • LIDÉ: odešel další autor Zlatého věku - L. Sprague de Camp

 • DRBY: nastavovat kaši umí jen málokdo...

 • CON: PRAGOCON 2001

 • TV: dnes na TV3, 20:00: Babylon 5 - Odhalení

 • Na okraj
  9/11 premiéry filmů Vesmírní kovbojové, Dinosaurus
  3-5/10 Artuš a Svatý grál, hra na hrdiny
  3/10 - 30-CON Jolany Čermákové

  28/10 Planetárium - 3 kosmonauté - vyprodáno

  20-22/10 Porada SFK, Březová; PSST con Praha
  19/10 premiéra filmu Bojiště Země