NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET   //    BAZAR

Pondělí 11.12.2000
Svátek má Dana


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

literární soutěž Et Cetera Viae
>>>


vyhlášení 19. ročníku CKČ
>>>


soutěž O železnou rukavici lorda Trollslayera
>>>


vyhlášení soutěže Ježíšku, já chci plamenomet!
>>>


Soutěž o nejlepší fantasy 2000 skončila, souboj o nejlepší fantasy 2001 začíná!!!
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

11.12. RECENZE: Černá legie podruhé..., (pagi)

...nebo vlastně již povíceré, protože na Tyranův stín vyšla již recenze Martina Fajkuse. Ale tahle kniha si zaslouží těch recenzí možná i víc. Po prvním díle jsme se celkem rychle dočkali druhého, který pokračuje v linii, kterou Glen Cook úspěšně nastoupil.

Děj začíná osm let po konci prvního dílu. Černá legie celou tu dobu bojuje a putuje po území, které ovládá Paní, až postupně dostane na Sever, do města Jalovce. Nad městem se tyčí hrad, černý, z lesklého jakoby sklovitého kamene. V jeho branách mizí mrtví - a někdy také živí. Jejich dodavatelé dostávají tučnou odměnu. Po každé dodávce se hrad o kousek zvětší. Tyran, dávno mrtvý, čeká ve své mohyle na okamžik, kdy bude moci hradem jako branou zaútočit na Paní. Ta byla kdysi pochována po boku svého muže - Tyrana, ale byla oživena a chopila se vlády v bývalé Tyranově říši.

Do toho se míchá legenda o Bílé Růži, dívce, která jediná může zvítězit nad Paní. Bývalý voják Černé legie Havran se již dávno vyvázal ze služby v legii a se svojí svěřenkyní Pusinkou odešel kamsi daleko. Felčar - lékař, kronikář a voják Černé legie v jedné osobě - zná tajemství, které by ho u Paní stálo život: Pusinka je onou Bílou Růží... A oni náhle Havrana a Pusinku potkají - právě v Jalovci, kde Havran, potřebný peněz, je jeden z nejagilnějších dodavatelů mrtvých i živých do černého hradu.

Tak i díky Havranovi stojí Legie tváří v tvář nepříteli, jakého dosud nepoznala. Tyran se snaží použít sotva dostavěného hradu k tomu, aby se dostal na svět a zvítězil nad Paní. Legie je téměř rozprášena, její Kapitán nasazuje vlastní život, aby aspoň trosky legie boj přežily a mohly se - jako už po několikáté - zotavit a doplnit na plný stav. Jenže jádro veteránů doráží do místa, kde roste další Tyranův černý hrad...

Zatímco v prvním dílu se seznamujeme s Paní, s jejími sluhy Lapenými, s legendou o Bílé Růži a přitom především putujeme pozoruhodným světem Glena Cooka, druhý díl je komornější. Těžiště děje je posazeno do města Jalovce a klíčovým momentem děje je problém Bílá Růže. A vlastně také problém Tyran. A protože je již avizován třetí díl (a protože se jmenuje Bílá Růže), je zřejmé, že Pusinka přežila. Ale to celkem nevadí - kniha je velmi poutavé čtení i v případě, že neznáte první díl a nekoupíte si třetí. Ale to byste se nedozvěděli, jak to vlastně dopadne s Černou legií - a hlavně s Felčarem, který je vaším průvodcem dějem.

Cookova fantasy vybočuje z běžného rámce tohoto žánru. Dávno jsme si zvykli, že jakýmsi etalonem fantasy je Conan, hrdina bez bázně a hany, hrdina, který je postaven nad děj, superman meče, bojující s protivníky a obklopený přihrávači. Tohle všechno v Cookově cyklu ... není. Mnohem víc jeho kniha připomíná McBainův osmdesátý sedmý revír. Hrdinou této fantasy je totiž tým, i když si čtenář v něm najde svého Steve Carrelu. Je to tým, který bojuje, čas od času některého svého člena ztratí, někdo jiný jej doplní. Svět, ve kterém se tento tým pohybuje, je podobně složitý, jako velkoměsta současné doby. Proto postavy Černé legie jsou tak lidské - a tak sympatické.

Aby tahle recenze nevyzněla tak hnusně kladně, přece jenom dodám jednu výtku. Zatímco na prvních stránkách knihy se vzdálenosti měří v mílích, ke konci textu překladatel zbaběle přeběhl do soustavy SI. Kilometry mi ve fantasy smrdí - míra, odvozená od etalonu uloženého v Sévres, tam prostě nepatří.

 

Glen Cook Tyranův stín (Shadows Linger)
obálka: Jan Patrik Krásný
přeložil Zdeněk Milata
Brokilon Ostrava, 2000
311 stran, 189 Kč, brož
ISBN 80-86309-09-6
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • CON: DRACON toho jména šestnáctý

 • FILM: Laik se diví

 • RECENZE: Černá legie podruhé...

 • VYŠLO: Ikarie 12/2000

 • VYŠLO: Jak to bylo s dinosaury podle Harry Harrisona

 • VYŠLO: Alan Dean Foster volá do zbraně!

 • VYŠLO: Noc dvou úplňků je hrůzostrašná...

 • CON: úvodník o Draconu

 • PROJEKT: nový časopis o SF knihách

 • VYŠLO: Prstencový svět Larryho Nivena

 • VYŠLO: Bill Baldwin - Obležení

 • VYŠLO: Pomsta zatracenců Allana Colea a Chrise Bunche

 • VYŠLO: všehochuť od Čarodějových pohádek až po komiksy

 • STAR TREK: doplňky a rekvizity

 • RECENZE: Jack, pán stínů (Zelazny, pán fantasy)

 • Na okraj
  12/12 17:00 Jenny Nowak a Netopejr křtí Trůn pro mrtvého (Krakatit)
  12/12 17:30 Andrzej Sapkowski (Praha - Maďarská kultura, Rytířská 25-27)

  8-10/12 DRACON Brno

  30/11 česká premiéra filmu FREKVENCE