NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET   //    BAZAR

Středa 27.12.2000
Svátek má Žaneta


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

literární soutěž Et Cetera Viae
>>>


vyhlášení 19. ročníku CKČ
>>>


soutěž O železnou rukavici lorda Trollslayera
>>>


vyhlášení soutěže Ježíšku, já chci plamenomet!
>>>


Soutěž o nejlepší fantasy 2000 skončila, souboj o nejlepší fantasy 2001 začíná!!!
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

27.12. RECENZE: Třetí svazek vyprávění o Černé legii, (pagi)

Můžu si dovolit té skupince zoufalců říkat Černá legie? Vždyť se jich už nikdo nebojí, skrývají se na podivné Planině, před nepřáteli je chrání mluvící menhiry a létající velryby. Pusinka - Bílá Růže - je ta, kdo jim ve skutečnosti velí. Poručík, Felčar, Jilmáč, Jednooký, Skřet, Nemluva a další chrání Pusinku před Paní, ale netuší, že je tu větší nepřítel.

Felčar se díky dávným zápisům dozvídá, jak čaroděj Bomán vnikl do Mohylové země, otevřel Paní cestu do světa živých - a nakonec sám byl Tyranem uvězněn hluboko v mohylách. Havran, který opustil Pusinku (a přitom fingoval vlastní smrt), Bomána následoval - a nakonec sám uvízl v téže pasti.

Paní ví o Felčarovi - a také ví o Pusince, totiž o Bílé Růži. Chystá nové zbraně - ale proti Pusince a jejím vojskům je nepoužije. Tyran sice nestaví nový hrad, ale chystá se k něčemu mnohem horšímu - k definitivnímu převzetí vlády nad světem. Paní se snažila pohlédnout do budoucnosti, nakonec tam uviděla mnohé - jen tam neuviděla sebe...

Řeka Velký Smutek mění svůj tok a postupně podemílá břeh Mohylové země. Až podemele okraj Velké mohyly, Tyran opustí své vězení, ovládne svět, Paní i Pusinka se stanou jeho oběťmi. Tohle vědomí ty dvě dosud nesmiřitelné bojovnice přivede ke spolupráci. Buď obě zemřou v boji s Tyranem, nebo Tyrana společně porazí. Jak se ale zachovají potom?

Felčar je dnes již unavený starší pán, který jentaktak stačí sledovat události okolo sebe a v boji již není tak mrštný, jako když Legie sloužila v Berylu. Není pro něj jednoduché pokračovat v psaní kroniky Legie. Nejen proto, že Legie skoro neexistuje, ale hlavně proto, že je mezi dvěma mlýnskými kameny. Pusinka byla schovankou Legie, ne jenom Havrana. Paní již několikrát Felčarovi zachránila život. Co má Felčar dělat? Inu - jako v té reklamě na Sprite: má sledovat instinkt...

Třetí díl je opět stavěn odlišně, než jak byl vybudován druhý díl. Samozřejmě tam najdeme stejné hrdiny - ale tentokrát je vyprávění postaveno na dvou časových rovinách - zápiscích čaroděje Bomána sto let starých, a na Felčarově vyprávění o přítomnosti. Navíc je tam silný prvek osudovosti, trochu připomínající poslední bitvu z Pána prstenů. Konečná bitva, která rozhodne o všem, a přitom nejspíš přinese konec i těm, kteří ji vyhrají... v tom, a také v několika dalších momentech (mj. stromový lid) rezonuje Cookův příběh s osudy Středozemě Třetího věku. Budiž ovšem Cookovi výslovně přičteno k dobru, že dokázal osudy Pusinky, Paní, Felčara a dalších vyřešit po svém a nezávisle na osudu Středozemě.

Glenu Cookovi držím palce - třeba také proto, že dokázal trilogii uzavřít třetím dílem. Možná napíše pokračování - jenže to už bude o něčem úplně jiném, než byly tyto knihy příběhů Černé legie, Pusinky, Paní a Tyrana. Ale určitě to bude stejně poutavé.

Glen Cook, Bílá Růže
překlad Alexandra Dědicová
obálky Jan Patrik Krásný
Brokilon Ostrava, 2000
335 stran, 189 Kč, brož
ISBN 80-86309-11-8
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • CONY: Dracon XVI

 • RECENZE: ... a zase zpátky

 • RECENZE: Třetí svazek vyprávění o Černé legii

 • LIDÉ: Odešel další člověk, který zanechal svoji stopu v SF a v komiksu

 • MYŠLENKY: UBIK aneb Prolegomena ke každé příští scifistické metafyzice

 • POLEMIKA: Několik slov k recenzím knihy Jack, pán stínů

 • SLOVÍČKAŘENÍ: Llamar o tocar a la puerta

 • RECENZE: o Big Benu, o britském humoru a o tom, jak vzniklo Stonehenge

 • RECENZE: Simon R. Green: Východ Modrého měsíce

 • RECENZE: Česká povídka v Ikarii 2000

 • SF: Museum SF, tentokrát nikoliv v Letecké ulici

 • VYŠLO: dětské komiksy aneb zaměstnejte své děti

 • TV: Dnes na TV 3, 20 hodin - Babylon 5: Honička temnými místy

 • CON: draCONské ohlédnutí z fandom.sk

 • RECENZE: Světoválka porušila rovnováhu...

 • Na okraj
  14/12/2000 Rudá planeta - česká premiéra filmu

  12/12 17:00 Jenny Nowak a Netopejr křtí Trůn pro mrtvého (Krakatit)
  12/12 17:30 Andrzej Sapkowski (Praha - Maďarská kultura, Rytířská 25-27)

  8-10/12 DRACON Brno