Pondělí 18.2.2002
Svátek má Gizela

Pupíci
Psi
Kočky
Ptáci
Plazi
Nohaté potvůrky
Práva zvířat
Zprávy
Názory

Archiv vydání

 
PŘÍHODY, HISTORKY, RADY, NÁZORY, POZNATKY O VAŠICH ZVÍŘATECH
posílejte sem, ať z nich mají radost i užitek i ostatní
 HLAVNÍ STRÁNKA

18.2. PSI: PŘÍBĚH LIDSKÝ A PSÍ (aneb JAK SE BEN STAL ASISTENČNÍM PSEM)
Ladislav Metelka

Každý správný příběh má mít začátek a konec. Náš příběh má ale jen začátek. To proto, že ještě neskončil. Dost možná, že vlastně teprve teď pořádně začíná. Je to doslova příběh lidský i příběh psí. Je totiž o psu, který před několika dny začal pomáhat a asistovat člověku - vozíčkáři.

Je to ale i poděkování. Poděkování těm, kteří se rozhodli učit psy, jak pomáhat lidem v těžké životní situaci, poděkování obecně prospěšné společnosti Pomocné tlapky, která cvičí asistenční psy pro tělesně postižené, poděkování všem asistenčním psům, kteří už pomáhají nebo teprve budou pomáhat. A je to i poděkování jednomu naprosto skvělému labradorovi, který vstoupil do našeho života - Benovi.

Příběh sám je ale určen zejména těm, kteří by takovou pomoc také potřebovali, jen nevědí, že tady tato možnost je, nevědí, na koho se obrátit, obávají se, že by to všechno nezvládli nebo mají jen strach se do toho pustit. Ani my jsme na tom ještě před rokem nebyli jinak, ale pustili jsme se do toho. A co se dál dělo? No, pokud vás to zajímá, čtěte...

JAK TO VŠECHNO ZAČALO (aneb TROCHU Z HISTORIE)

Na začátku našeho příběhu je jeden člověk. Vozíčkář. Je ráno 9.5.2001. Málokdo si vzpomene, co toho rána dělal, ale několika lidem to ráno úplně změnilo život. Co se ale toho dne stalo? Na TV Nova ve Snídani s Novou byli manželé Tomášů z Oseka u Rokycan. A nejen oni. Byl tam i asistenční pes, zlatý retriever Barny. Možná si řeknete - nic mimořádného, ale pro nás to mimořádné bylo. Ale to se musím vrátit ještě kousek zpátky.

S přítelkyní Jarkou jsme si už dlouho přáli psa. Ale ne jakéhokoli. "Do oka" nám padli retrieveři, hlavně labradoři. Ale znáte to. Oba v zaměstnání, lehce pubertální děti ve škole - nepovažovali jsme za rozumné pořídit si psa do prostředí, ve kterém bychom se mu nemohli náležitě věnovat. Říkali jsme si - než nešťastného nebo problémového psa, to raději zatím žádného. Čekali jsme na vhodnější dobu. Čekali a čekali...

V roce 1999 se věci změnily, bohužel ale k horšímu. Zdravotní problémy a operace, po které Jarka skončila na vozíku. Pro všechny to bylo velice těžké, práce i starostí jen přibylo. A sen o psovi se pořád nějak vzdaloval a rozplýval.
Koncem roku 2000 jsme ale přeci jen začali zase vážněji uvažovat o tom, že bychom nějakého psa pořídili. A že bychom se pokusili vycvičit ho, alespoň trochu, na asistenci pro vozíčkáře. Na kabelové televizi jsme totiž viděli pár pořadů o asistenčních psech v USA a o tom, jak tihle psi dokáží vozíčkáři pomoci.
Začali jsme tedy znovu shánět informace o chovných stanicích (to nebyl až takový problém) a o výcviku asistenčních psů (to už byl problém daleko větší). Věděli jsme poměrně jasně, co chceme, ale neměli jsme dost jasnou představu, jak to všechno udělat a zařídit. A navíc nejsme žádní "pejskaři", takže do toho všeho se míchaly ještě obavy, jestli a jak bychom to všechno zvládli.
Ale byli jsme rozhodnuti: zkusíme to! Jen se na to musíme dobře připravit.

A najednou přišel den "D" - 9.5.2001 a Snídaně s Novou. Úplně nečekaně, z ničeho nic, se před námi objevilo naprosto fantastické řešení. To řešení se jmenuje Pomocné tlapky.
A manželé Tomášů z Oseka u Rokycan, kteří pro Pomocné tlapky cvičí asistenční psy pro vozíčkáře!!!

POPRVÉ V OSEKU (aneb RETRIEVER KAM SE PODÍVÁŠ)

Asi nemusím popisovat, jak jsme potom "žhavili dráty" mezi Hradcem Králové a Osekem. Ale věci se daly do pohybu velice rychle, takže hned začátkem června jsme sedli do auta a vydali se na první cestu do Oseka. A na tenhle výlet hned tak nezapomeneme. Přijeli jsme totiž doslova do ráje milovníků retrieverů. Vidět někde ve městě retrievera, to už dnes není velká vzácnost. Ale vidět asi 15 retrieverů pohromadě, to opravdu není jen tak někde k vidění.
A co teprve, když taková retrieveří smečka uspořádá "dostihy" na blízkou zahradu, to je opravdu zážitek! Však jsme také byli varováni, abychom se raději trochu schovali. Ti pejsani by se prý hned chtěli kamarádit a kdo ví, jak by to dopadlo. Ono 15 kamarádů najednou, to může být opravdu trochu dost.
Raději jsme poslechli a všechno sledovali trochu s odstupem. Jenže při dostizích zpátky ze zahrady domů jsme se asi moc dobře neukryli, poslední 3 nás uviděli a hned se rozhodli, že nás po retrieveřím způsobu "vylízají" ze zemského povrchu.
Naštěstí se jim to nepovedlo…

Nebyly ale jen dostihy. Barny, zlatý retriever, cvičený pro malého Míšu do Valašského Meziříčí, nám předvedl, co dokáže. A není toho málo. Přišli se na nás podívat i Lojza (chovný "zlaťák" a hvězda několika filmů a reklam) a Ezra, cvičený pro paní do Krnova. A nesmíme zapomenout ani na Bianku a Barču, které nám dělaly společnost.
A manželé Tomášů se nám celou dobu věnovali - no prostě bylo to naprosto skvělé!!! Krásně jsme si s manželi Tomášů popovídali a hlavně jsme viděli na vlastní oči, co asistenční psi dokáží. A i když už jsme o tom něco věděli, to, co nám předvedli pejsani v Oseku nás dost překvapilo.

Naše rozhodnutí padlo velice rychle. To je přesně ono, přesně to, co potřebujeme. Zkusíme to!!!

Povídali jsme si pochopitelně hlavně o tom, co asistenční psi dokáží, ale také o tom, co bychom od asistenčního psa potřebovali my. Každý asistenční pes totiž musí být vycvičen "na míru" danému vozíčkáři. Asistenční psi nejsou "na skladě", vybírat a cvičit asistenčního psa je nutné vždy pro každého vozíčkáře zvlášť a individuálně. Ale Tomášů nám slíbili, že začnou shánět vhodného psa.

metelka@chmi.czLadislav Metelka
Další články tohoto autora:
Ladislav Metelka

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • PSI: Lukášek pokračuje

 • DRSNÁ ČUBA: Nejsem kočka, ale třeste se, myšáci!

 • PSI: PŘÍBĚH LIDSKÝ A PSÍ (aneb JAK SE BEN STAL ASISTENČNÍM PSEM)

 • PSI: Černý Valentin

 • PRÁVA ZVÍŘAT: Tisková zpráva

 • PSI: Psí pozdrav z Izraele

 • PSI: Jak jsme byli s Rexem na návštěvě aneb pojďte mě zatočit

 • PSI: K čemu jsou vlastně dobré psí záchodky?

 • PSI: Lady in black

 • KOČKY: Šimon (Honzík)

 • PRÁVA ZVÍŘAT: Myslivecké radovánky

 • PSI: Výstava sar-pei

 • PUPÍCI: Seznámení - australské zpravodajství

 • PSI: Tichý Američan v Ústí...aneb Lump se představuje

 • PSI: Jak Rex zase plakal aneb já si toho fakana ohlídám

 • Na okraj

  Do dobrých rukou daruji tříměsíční kočičku.
  Je zvyklá v bytě, čistotná, veselá a přítulná.
  kontakt: tel. 02/57314842 nebo 0737539373.
  Kateřina Kalousková
  8.2.02  Klub chovatelů Dandie Dinmont Terrierů člen ČMKU
  pořádá svojí III. Klubovou výstavu Klubu chovatelů Dandie dinmont Terrierů CAC, Klubový vítěz.
  Setkání chovatelů, majitelů a přátel Dandie Dinmont teriérů
  18. - 19. 5. 2002 v Ranchi na Kamenici (2km od Jičína)
  UZÁVĚRKA PŘIHLÁŠEK 31.3.2002

  Přihlášky přijímá: Klubová výstava KCHDDT
  Ivana Lachmanová
  Senovážné nám. 17/1628
  110 00 PRAHA 1
  tel: 02/24218171
  e-mail: ddt.erik@post.cz, dinmont@email.cz

  5.2.02  Vážení čtenáři,

  udělejte si chvilku a podívejte se na stránky

  www.chovpsu.cz/dnes/new/clanek.asp?id=265

  Zdá se skoro nemožné, že se toto děje v naší současnosti.
  4.2.02  Minulý týden se dostali do řepnického útulku dva zubožení pejskové - malý kříženec pudlíka a čistokrevná fena novofunlanda. Oba měli obrovské štěstí, náhodný chodec je našel v opuštěné ohradě již na konci jejich sil. Byli totiž přivázáni natěsno silným řetězem a stahovacím obojkem ke stromu tak, že už nemohli štěkat a ani skoro dýchat. Dobře vybrané osamocené a nepřístupné místo (není sem vidět ani z vesnice, ani z hlavní silnice) a způsob "uvázání" nemůžou nechat nikoho na pochybách, že cílem bylo nechat psy zemřít hladem, žízní a vysílením.

  Majitelé útulku prosí všechny, kteří by mohli zachráněné psy poznat, ať dají vědět o všem, co by mohlo pomoci najít jejich krutého majitele a umožnit tak jeho potrestání. Pokud máte jakoukoli informaci, týkající se tohoto případu, volejte do útulku na tel. 0416 746104 (zde je i záznamník), mobil 0602 893442, nebo napište na psidomov@centrum.cz. Důležité informace můžete oznámit i anonymně třeba na záznamník nebo prostřednictvím tohoto http://psidomov.webhost.cz/fhotinformace.htm. FORMULÁŘE, ve kterém nemusíte uvádět ani svou e-mailovou adresu, ani žádné další údaje o sobě.

  Podrobnější článek a větší fotografie najdete na adrese:http://psidomov.webhost.cz/hot.htm#bestie

  31.1.02  V souvislosti s případem "hamburgských psů" (viz článek o zvířatech v koncentráku) Kateřina a Petr Fridrichovi ve spolupráci s Jitkou Lacigovou napsali protestní dopis, který můžete též podepsat a zaslat na uvedenou adresu hamburgského starosty. Pomůžete tím uvězněným psům.
  21.1.2002