Úterý 4.6.2002
Svátek má Dalibor

Pupíci
Psi
Kočky
Ptáci
Plazi
Nohaté potvůrky
Práva zvířat
Zprávy
Názory

Archiv vydání

 
Vaše kočka štěká? A pes mňouká?
Napište nám o tom do Zvířetníku. Je to místo, kde se scházejí na kus řeči milovníci zvířat chlupatých, opeřených, šupinatých i jiných. Stačí nafotit nebo napsat - a poslat!
 HLAVNÍ STRÁNKA

4.6. PSI: Další Benův výlet (aneb jak Beník zahajoval lázeňskou sezónu)
Ladislav Metelka

Velký kus jara nám uběhl jako voda. Asistenční labrador Ben je už v Hradci Králové opravdu doma a spolehlivě pracuje a pomáhá Jarce. Všechno jde výborně. Je z nich perfektní dvojka. Beník spoustu věcí, které se pravidelně opakují, dělá už úplně sám, bez povelů. Prostě ví, co bude následovat, tak to udělá. Skvěle si s Jarkou rozumějí. Často i beze slov. Stačí jen pohled, gesto a já mám pocit, že oni dva už vědí co a jak. A tak to má být. Je z nich opravdu tým.

V sobotu 25.5. jsme s Beníkem jeli do Teplic v Čechách. Pozvaly nás tam Pomocné tlapky. Na slavnostním zahájení lázeňské sezóny měly totiž v rámci programu předvést ukázky výcviku a práce asistenčních a canisterapeutických psů. Pomocným tlapkám bylo vyhrazeno celé odpoledne na koupališti Zámecká zahrada.

A tak jsme se my i Beník opět setkali s lidmi i pejsky z Pomocných tlapek. Přijeli manželé Pirnerovi a přivezli ssebou černou canisterapeutickou labradorku Iris. Přijeli samozřejmě i Tomášů, ti pro změnu se svou hvězdou - zlaťákem Lojzou. No a za klienty Pomocných tlapek přijel jeden úplně čerstvý tým - paní Renata Bednaříková-Vostrá ze Zlína s černou asistenční labradorkou Apolenkou (jsou spolu asi jen týden) a my. Tedy hlavně Jarka s Benem.

Byli jsme na podobné akci poprvé a nevěděli jsme, jak to chodí a jak takové akce probíhají. Nejzkušenější z nás v tomhle byl Ben. Už v rámci výcviku totiž několik takových akcí v loňském roce absolvoval. Například v Plzeňském divadle, v Praze v oboře Hvězda nebo na veletrhu Rehaprotex v Brně. My zatím ne. Byla to naše premiéra. Beník se hned po příjezdu nadšeně přivítal se všemi "starými známými", až už dvounohými nebo čtyřnohými. Bylo krásné vidět, že tenhle psí kluk ani na své "staré známé" nezapomíná.

A jak probíhal vlastní program? Nejprve vždy někdo z Pomocných tlapek (paní Olga Tomášů nebo paní Hanka Pirnerová) řekly divákům něco o Pomocných tlapkách a jejich historii, o asistenčních pejscích, jejich práci, poslání a výcviku a také o canisterapii. A pak přišla řada na ukázky. Iriska ochotně předváděla canisterapii a dobrovolníci z řad veřejnosti si mohli i osobně vyzkoušet, jak taková canisterapie vypadá.

Ben s Apolenkou se pak podělili o ukázky asistenční práce. Podávali mobilní telefony nebo klíče, Ben předváděl, jak umí Jarce sundat rukáv u bundy nebo rukavici. Do toho jsme pochopitelně i trochu vypravovali o životě s asistenčním psem.
A "univerzál" Lojza - ten byl prostě u všeho. Pomáhal Irisce s canisterapií i Apolence a Benovi s asistenčními ukázkami.
Ale největší ohlas vždycky vyvolal, když s panem Tomášů předváděl sundavání ponožek a nezapomněl k tomu přidat nějaké ty své "kousky". Na louce se dokonce objevila pračka (nejen pejsci, ale i někteří návštěvníci se asi divili, kde se tam vzala) a pejsci předváděli, jak ji dokážou otevřít a vyndat z ní prádlo.
Občas se k pobavení diváků i předháněli, kdo bude u pračky dříve a kdo to prádlo vyndá. A vždy na závěr jsme odpovídali na dotazy, dál vyprávěli o životě s asistenčním psem, cvičitelé zase o výcviku, děti si přišly pohladit pejsky, prostě všichni, kteří jsme tam byli, ať už dvounozí nebo čtyřnozí, jsme stále měli co dělat.

Celý tento program jsme si zopakovali 3x, aby se dostalo na co nejvíce návštěvníků. Pomocné tlapky měly na louce v areálu koupaliště stánek, kde si mohl každý zakoupit krásná trička, samolepky, hrníčky, přívěsky, deštníky, a další věci, všechno s logem Pomocných tlapek.
Byli jsme rádi, že o ně byl zájem. Každá taková prodaná věc totiž znamená především příspěvek na výcvik některého z dalších asistenčních pejsků.
Každý, kdo si něco koupil, přispěl na tuhle skvělou věc a my i touto cestou všem moc a moc děkujeme. A až potkáme na ulici někoho třeba v tričku nebo s deštníkem Pomocných tlapek, hned budeme vědět, že je to náš kamarád.

Po pravdě - zájem veřejnosti nás docela překvapil. Nejen při samotném předvádění (toho se pokaždé zúčastnilo několik desítek lidí). Když jsme si třeba v rámci přestávky zajeli do Zámecké zahrady, kde byly další akce, stále jsme odpovídali na dotazy kolem asistenčních psů, ale odpovídali jsme rádi. Zájem lidí o takovou věc vždy potěší. Na druhou stranu jsme si ale všimli i některých lidí, kteří zcela jasně vůbec nebyli rádi, že vidí v parku psa (sice na vodítku, ale bez náhubku, asistenční psi náhubek nosit nemohou, nemohli by pracovat) nebo se báli se k němu přiblížit a obcházeli nás velkým obloukem.

Ben pracoval celý den způsobem, který je u něj normální. Tedy výborně a bez problémů. Jen k večeru už i na něm byla vidět únava. Dalo nám to všem zabrat, ale stálo to za to. Řada lidí totiž měla možnost osobně vidět asistenční a canisterapeutické psy při práci.
A většina z nich zřejmě vůbec poprvé....

Byla samozřejmě i chvilka času na popovídání s lidmi z Pomocných tlapek. Tak jsme se dověděli, že 13.5. (shodou okolností v den Benových 4. narozenin) skládal zkoušku přístupu do budov další asistenční pejsek Pomocných tlapek - zlaťačka Taira. Ta bude pomáhat v Plzni.
Byla u toho dokonce i televize, takže 30.5. jste se mohli v 16:50 hodin v magazínu Klíč na ČT2 sami podívat, jak taková zkouška vypadá.
A pokud jste to nestihli - repríza Klíče je v úterý 4.6. ve 13:05 na ČT1.
No a pár dní nato skládala stejnou zkoušku i Apolenka. Obě uspěly, jsou to šikovné psí holky. No a během pár dní konečně čeká stejná zkouška i Arinku. Ta bude pomáhat Davidovi Smetanovi ve Valašském Meziříčí.
I David se tedy už velice brzy dočká. Moc mu to všichni přejeme. Beník se s těmito šikovnými psími slečnami i jejich novými pány brzy zase sejde.
Bude to 15.6. v Třemošné u Plzně, v bezbariérovém domě Exodus, kde budou ve 13 hodin všichni čtyři pejsci slavnostně "promováni" na právoplatné asistenční psy.
A Pomocné tlapky už cvičí další pejsky pro další vozíčkáře….

Pomocné tlapky mají také nové internetové stránky.
Adresu si zapamatujete snadno: http://www.pomocnetlapky.cz.

Některé části jsou sice ještě "ve výstavbě", ale už teď je tam spousta aktuálních a důležitých informací.

A i na Beníkovy stránky (http://lordben.zde.cz) přibyly nějaké nové informace a fotografie ze života Bena i asistenčních psů obecně.

Takže, máte-li chuť, jste vítáni!

Ladislav Metelka
Další články tohoto autora:
Ladislav Metelka

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • PSÍ PŘÍHODY: Sandy

 • PSI: Další Benův výlet (aneb jak Beník zahajoval lázeňskou sezónu)

 • PSI: Jak se píská na Voříškách?

 • PSÍ PŘÍHODY: Bígl a kytka

 • PSÍ PŘÍHODY Z AUSTRÁLIE: Ferda bahnivec.

 • PŘÍHODA: Tuláček

 • PEJSCI: Bíglové a já

 • KOČKOVINY: Boeing 575

 • ZVÍŘATA: Poznáte, jakou má váš pes náladu?

 • PUPÍCI: Jak se Kryštof opičil aneb co na tom klacku Rex má

 • PSI: Listina psích práv a svobod

 • KOČKY: Jak se Vojta divil aneb něco divného nám couralo zahradou

 • PSI: Kterak člověk ke psům přijde a naopak - 4. část

 • PUPÍCI: Není kozel, jako kozel

 • PSI: Víkendové setkání šarpejů

 • Na okraj
  Upozornění:

  TV Prima v pořadu Miláčci dne 8.6. od 18. hodin,
  bude vysílat reportáž z výstavy Pražský voříšek 2002.
  4.6.  Za zvířaty do Stanice přírodovědců

  Chcete vědět, která zvířata je možné chovat doma? Pak navštivte Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy. Od 1. do 9. června pořádá ve svých prostorách výstavu nazvanou Žijí s námi doma. Na návštěvníky čeká řada zajímavých zvířat, které je možné chovat v domácí péči. Kromě běžných domácích mazlíčků, jako jsou různí hlodavci, králíci, rybičky, ptáci, želvy apod., budou k vidění i méně často držená zvířata: rozmanití zástupci hmyzí říše, plazi, obojživelníci či stále ještě vzácně chovaní australští vačnatci - vakoveverky létavé. Mláďata některých vystavovaných zvířat, odchovaná ve Stanici přírodovědců, si budou moci návštěvníci zakoupit za výhodnou cenu. Výstava je otevřena denně od 10 do 18 h. Stanice přírodovědců se nachází nedaleko zastávky metra Anděl v Drtinově ulici.  Ráno jsem objevila na zahradě dost pocuchaného kosáka.
  Naštěstí ještě žije a snaží se vzlétnout. Ale moc mu to nejde.
  Na zahradě by určitě nepřežil, je tu spousta koček a moji dva psi.
  Zatím jsem ho dala do přepravky pro kočky (aby na něj kočky a psi nemohli).
  Nasypala jsem mu lněná semínka a vločky.

  Prosím, poradte mi, co dál mám při jeho rekonvalescenci podniknout.
  Čím ho krmit?
  Mám mu dát nějakou podestýlku?
  Mám ho raději nechat zavřeného nebo mu dát hned volnost, at se příroda poradí?
  Děkuji za Vaše rychlé rady.

  Blanka Fejtková
  13.5.02  Z osiřelých plzeňských koček, o kterých jsme psali zde a zbývá z původních 13 stále 7 zvířat která zoufale hledají nové bydlení. Paní, která se o ně starala a která se před třemi měsíci nevrátila z krmení venkovních koček, se už nikdy nevrátí - byla nalezena uškrcená ve sklepě cizího domu.
  Kočky, které tak milovala, se budou v brzké době muset vystěhovat z pronajatého bytu.
  Jedná se o šest kočiček a jednoho kocourka - všechny jsou odčervené, kastrované a zvyklé v bytě.
  Pomůžete jim?
  Fotografie a charakteristiky kočiček najdete na serveru Kočky-online.
  8.5.02  Tradiční přehlídka psů-kříženců Pražský voříšek se koná 12. května v areálu Hagibor, Izraelská ulice, Praha 10 (stanice Metra Želivského).
  Jedná se o benefiční akci, jejíž výtěžek bude věnován na nákup krmení pro pejsky v útulku.
  Soutěží se o titul Pražský voříšek 2002, Šikula, Nejlépe upravený pes a další "šlechtické" tituly.
  Přijďte si se svým pejskem užít spoustu legrace a prožít krásnou neděli.
  Přihlášky do soutěže na adrese:
  Svět psů, Říčanská 10, 101 00 Praha 10,
  tel.: 02/7274 2611, e-mail: minerva@comp.cz
  Uzávěrka přihlášek: 2. 5. 2002
  23.4.02