NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET   //    BAZAR   //    PARAGRAF
  
Pátek 16.2.2001
Svátek má Ljuba

 Hledání:
 Výběr z vydání:

KOMENTÁŘ: Fotbal slouží Chvalovskému, opačně to neplatí

BURIANOVO KAFE: O potřebě přátel

EKOLOGIE: Přelidnění a Greenpeace (2)

PENÍZE: Karta fuč!

SLOVENSKO : Za kecání možná milionový trest

LITERY: Z Británie po Ukrajinu

SEX: Proč androgyni táhnou?

CHEMIE: Pravá mořská sůl prosta chemikálií

ZAMYŠLENÍ: Spanilá jízda

DVA OHLASY: Na daně

MEJLEM: K TV a Kubě

KOMENTÁŘ: Nemocný prezident

ŠAMANOVO DOUPĚ: Díky, Svíťo!

RODINA: Soumrak Čechů

HISTORIE: Loď která objevila Austrálii.
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Doprava
Historie
Mejlem
Ekologie
Internet
Drogy
Telekomunikace
Média
Právo
Politika
Ekonomika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost >> Internet

16.2. ZAMYŠLENÍ: Spanilá jízda
Jiří Svršek, Roman Bartoš

Příjemné překvapení. Páni poslanci opustili poslanecké lavice a vyrazili mezi lidi. A nejen to. Přestali se na sebe škorpit o pozice a předvolebně slibovat modré z nebe, ale společnými silami konají dobrou věc pro blaho národa.

Science-fiction? Nikoliv. Stalo se v Plzni, 1. února 2001. Pan Ivan Langer, poslanec za Občanskou demokratickou stranu, a pan Vladimír Mlynář, poslanec za Unii Svobody, vystoupili před plzeňskými občany, aby ve čtyřech pořadech seznámili učitele škol, státních úřadů, soukromých firem a ostatní veřejnost s významem a nejbližší budoucností sítě Internet. Ve vtipných a velmi dobře připravených přednáškách netechnicky vysvětlovali principy, význam a využití internetových služeb. S odbornými komentáři jim vypomáhali zástupci společností Podnik výpočetní techniky a Český Telecom.

Tato akce byla jednou z celé série obdobných akcí, kterou její autoři a aktéři nazvali "route show". Ivan Langer, Vladimír Mlynář, Stanislav Gross a Karel Březina, významní mladí muži české politické scény, ve svých pořadech veřejnosti ukazují, že Internet již není pouze zábavou a hračkou mladých počítačových nadšenců, ale solidním nástrojem pro práci, obchod, studium a kontakty se státní správou.

Podnikatelům byl Internet předveden jako důležitý nástroj pro činnost firmy v oblasti dodavatelských vztahů a obchodování. Podnikatelé se seznámili s modelem tzv. "Market Place", síťového systému pro realizaci dodavatelských vztahů od objednávky až po fakturaci a platbu. V souvislosti s tím byl vysvětlen význam zákona o elektronickém podpisu a předvedeno jeho možné technické řešení. Následná debata se soustředila především na rozptýlení obav z možného zneužití elektronického podpisu. Na rozdíl od klasického podpisu na papíře, jehož pravost bývá předmětem grafologického dokazování, elektronický podpis pod elektronickým dokumentem je zcela autentický a nepozměnitelný. Ztráta klíče s elektronickým podpisem se řeší obdobně jako ztráta kreditní karty.

Úředníci se na rozdíl od podnikatelů stavěli k problému využití Internetu velice opatrně. Někteří namítali, že chybí příslušné prováděcí předpisy a nařízení, která by umožňovala využívat možností Internetu včetně elektronického podpisu.

Subjektivně jsme získali dojem, že úředníkům se do "novot" příliš nechce a proto se stahují do svých "ulit" předpisů a nařízení. Ostatně, vždyť jsme sami nějaký ten pátek pracovali na okresním úřadě jako informatici a nejednou jsme "bojovali s větrnými mlýny" a zjevnou či skrytou neochotou.

Na druhé straně je třeba spravedlivě říci, že váha rozhodnutí neleží na samotném úředníkovi. Jakýkoliv výkon státní správy se musí striktně řídit příslušnými předpisy. Úředník sám o sobě nesmí vyvíjet žádnou aktivitu, která by rámec těchto předpisů jakýmkoliv způsobem přesahovala. Taková rozhodnutí mohou učinit jen příslušná ministerstva, která mají zákonnou moc vydávat předpisy a nařízení.

Problém jednotného informačního systému státní správy, který by usnadnil, urychlil a zjednodušil kontakty občanů s úřady, podle našeho názoru leží poněkud jinde. Vzpomínáme si, že od počátků 90. let minulého století se hovořilo o informačním systému státní správy. Civilně správní úsek Ministerstva vnitra tehdy zadal studii informačního systému jedné nejmenované firmě. Na základě této studie stejná firma vybudovala solidní základy informačního systému. Bohužel, tento informační systém byl okresním úřadům pouze doporučen a nikoliv nařízen. Jak to dopadlo - viz o dva odstavce výše. Každé ministerstvo si navíc začalo samostatně budovat svůj vlastní informační systém bez ohledu na jakékoliv jiné systémy. Okresní úřad je složen z referátů, řízenými různými ministerstvy.

Výsledkem toho nadšeného budovatelského úsilí byla informační zoologická zahrada, kde v jednotlivých pavilónech pořvávaly různé technologie a systémy a informatik se marně pokoušel křížit leopardy s opicemi a jinou havětí. Ředitelství této zoologické zahrady bylo hrdě nazváno Úřad pro státní informační systém. Bohužel, jeho pan ředitel měl hlas pouze poradní.

Dozajista jednou z úspěšných akcí tohoto "ředitelství" byla tzv. "Y2K", která zachránila údajně ohrožené leopardy a opice před hromadným vymřením v důsledku přechodu na letopočet s dvojkou v počátku. Údajně ohrožení leopardi a opice ale přechod přežili i bez této pomoci, snad pomřela jen nějaká havěť.

Proč o tom hovoříme v souvislosti s "route show"? Zmíněná akce je jistě velmi záslužným činem. Mimo jiné ukazuje, že politiku lze dělat i způsobem, který občané vnímají mnohem příznivěji než politické šarvátky "o pozice".

Dokud ale politické šarvátky "o pozice" budou bránit skutečné práci politiků "u vesla", zůstanou náměty těchto akcí jen smělým, leč nenaplněným snem.

Poznámka na závěr: Jistě je poněkud škoda, že celé sérii "route show" není věnována větší pozornost ze strany sdělovacích prostředků a propagace celé akce vzhledem k účasti veřejnosti není z nejlepších.
Další články tohoto autora:
Jiří Svršek Roman Bartoš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: