NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    CoJeCo
  
Čtvrtek 29.3.2001
Svátek má Taťána

 Hledání:
 Výběr z vydání:

ZDRAVÍ: K čemu je dobré pít alkohol

POVÍDKA: Poručík a Frankenstein

POLEMIKA: Pět poznámek k interupci

POLITIKA: Pranýř politických nepravostí

FILM: Smlouva s ďáblem

COMPUTERY: Záhadné chování známého viru

RODINA A PŘÁTELÉ: Internet a kniha

PSÍ PŘÍHODY: Záviděníhodný psí život

TELEKOMUNIKACE: Kam se dere Contactel?

LITERY: Komu čest, tomu čest II.

SLOVENSKO : Pokusy o utajení nosu mezi očima

OHŇOVÁ ZEMĚ: Splněný sen

ZDRAVÍ: Zdraví bez informací

ŠAMANOVO DOUPĚ: Nikdo by neměl být neodškodněn jen proto, že se to nedozvěděl!

ÚVAHA: Zázrak genetického kódu
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Doprava
Historie
Mejlem
Ekologie
Internet
Drogy
Telekomunikace
Média
Právo
Školství
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost >> Telekomunikace

29.3. TELEKOMUNIKACE: Kam se dere Contactel?
Jiří Wagner

Contactel zásadně nesouhlasí s rozhodnutím vlády o zabezpečení služeb komunikační infrastruktury informačních systémů veřejné správy. V tiskovém prohlášení zcela správně uvádí, že "posilování monopolu Českého Telecomu škodí uživatelům a odrazuje investory". I s tím se dá souhlasit - my internetisté, kteří platíme nekřesťanské poplatky za užívání telefonického připojení přes Telecom, o tom víme své.

Bohužel se však vkrádá podezření, že společnost Contactel žehrá pouze na ztrátu dobrého obchodu, který jí mohl vynést až 25 GKč - jaké služby však poskytuje internetistům? Odpověď bohužel zní, že žádné, v lepším případě nevalné. Prvním poskytovatelem internetového připojení zdarma byla, nemýlím-li se, společnost Video On Line, lépeřečeno služba známá jako VOLNY - i pořídil jsem si toto připojení, neboť bylo nesporně výhodnější než služby poskytované za nemalý poplatek pod názvem Internet On Line Českým Telecomem. Abych však měl nějakou zálohu, zaevidoval jsem se později také u společnosti Contactel, která brzy po VOL začala své providerské služby poskytovat rovněž bezplatně - a zejména v době, kdy VOL měl jakési problémy, připojoval jsem se k internetové síti výhradně přes Contactel.

Nyní se však karta obrátila a já se vrátil zpět k VOL - připojení přes Contactel je (aspoň v Praze) totiž možno získat jen ve vzácných případech, nikdy pak není jisté, zda během několika příštích minut nespadne, aby je nebylo možno znovu obnovit. Kromě toho mailboxy nefungují a jak já, tak i řada mojich přátel se tohoto přebytečného spojení zbavujeme, abychom se obrátili ke spolehlivějšímu providerovi. Zatím se zdá, že společnost Contactel napřela všechny síly na získání lukrativní vládní zakázky a na nás, "obyčejné" modemisty (nebo dial-upisty, chcete-li) zvysoka - mírně řečeno - kašle. Pomineme-li na chvíli problém, že žádná veřejná soutěž nebyla a už asi ani nebude vypsána (i když kdo ví, mluvčí Telecomu Vladan Crha tvrdí ve středeční MfD opak), proč by tedy konsorcium Contactelu mělo poskytovat komunikační infrastruktury informačních systémů veřejné správy kvalitněji než monopolní Telecom či jiné společnosti? Služby Contactelu v současné době odpovídají prvohorám českého internetu a nic nenasvědčuje tomu, že by se měly zlepšit. Těžko pak předpokládat, že by zmíněná společnost mohla kvalitněji obsluhovat státní instituce.

Sluší se však dodat, že to, co naše vláda a její poslanci (ve spolupráci se svými opozičně-smluvními kolegy) provádí s Telecomem, rozhodně v pořádku není a snad je jen otázkou času, kdy na své neoprávněné protežování Telecom doplatí. Je však také otázkou, kolik nás - obyčejné lidi - bude do té doby tato protekce stát. A že už nás nestála málo.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: