NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    CoJeCo
  
Pátek 30.3.2001
Svátek má Arnošt

 Hledání:
 Výběr z vydání:

BURIANOVO KAFE: Veselé velikonoce

SPOLEČNOST: Quo vadis, švédská demokracie?

JIŘÍ PAYNE: Čekáme na odpověď

CENA ŽIVOTA : Ministr, před kterým si musíme odplivnout ?

USA:Několik zajímavých čísel ze Spojených států.

RODINA A PŘÁTELÉ: Statečná holčička u doktora

PSÍ PŘÍHODY: Tajné jsou Bartovy spády

POLITIKA: Naši politiku řídí amatéři

POLITIKA: Hrdinové naší doby

EXTREMISMUS: Gorlebenští rozbíječi strojů

KALIFORNIE: Výprodej Křemíkového údolí.

RECESE: O věrné lásce Fernanda a Anduly

ŽIVOT: Jak se žije barovým muzikantům

ZDRAVÍ: Antikoncepce a jedna zatraceně nepříjemná nemoc

ZDRAVÍ: K čemu je dobré pít alkohol
 Rubriky:
Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Čína
Jižní Afrika
Švédsko
Izrael
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Švédsko

30.3. SPOLEČNOST: Quo vadis, švédská demokracie?
Čiči

Přišlo mi tuhle domů blahopřání k narozeninám od jedné významné švédské firmy a s ním drobný dárek z jejího sortimentu. A spolu s tím samozřejmě nabídka dalších produktů se systémem různých slev. Nebylo to poprvé, co moje jméno - či jména mých blízkých - spolu s mými soukromými údaji někdo takhle použil (zneužil?). Začíná to koupí počítače, kdy najednou přicházejí nabídky internetových služeb, časopisů, či dokonce CD v tajemné obálce, a končí to nabídkou vložek dámské části našeho domova, tak zasvěcenou, že rozděluje nabídku pro mladší (nezapomíná samozřejmě na vložky do tang - úzkých kalhotek bez zadečku) a starší a pokročilé (tady tanga prozíravě výrobce nepřiložil).

V Čechách teď probíhaly velké diskuse kolem sčítání lidu, debatovalo se o zneužití takto získaných informací, jedné sčítací komisařce dokonce hrozil (či ještě, bože můj! hrozí) trest vězení, za to, že své sčítací archy zapomněla kdesi na botníku ...

Tak tyhle starosti naši švédští spoluobčané opravdu nemají. Ochrana dat je pojem, o němž se veřejně nediskutuje. Státní správa zde shromažďuje (ze zákona na to má právo, ba dokonce je to její povinnost) o každém všechny dostupné údaje, včetně stavu bankovního konta, stupně zadluženosti, zda řádně a v termínu dotyčný své dluhy platí, samozřejmě personnummer (obdoba našeho rodného čísla), věk, bydliště, údaje o rodinných příslušnících, zaměstnání, dokonce má právo získat i lékařské podklady. To už je pěkný balík informací. Někde přece ty renomované podniky musí své údaje získat. A naopak: všechny podniky včetně soukromých mají povinnost důležité údaje hlásit. A ve Švédsku není příliš zvykem podvádět...

V praxi to vypadá třeba takhle: chcete si koupit videokameru Sonny, která stojí bratru 12 000 SEK. V obchodě vám nabídnou, že platbu rozloží na dvě části, aniž by ji navýšili. To je chvályhodné. Samozřejmě počítají s tím, že se před započetím této transakce na vás zeptají Centrálního úřadu, který shromažďuje informace o všech vašich finančních operacích. Ano, čtete dobře. Mezi těmito informacemi se neobjeví snad jen to, když si vypůjčíte od souseda a nikdo vás při tom nevidí. Máte pak v zásadě tři možnosti: Kývnout a vědět, že vaše jméno přibude v další databázi, nebo zaplatit najednou - pokud na to máte, nebo si koupit levnější kameru, popřípadě z obchodu odejít s prázdnou.

Dalším praktickým projevem průhlednosti švédské správy je daňový kalendář. Ten vychází z toho, že všechna úřední sdělení - kromě trestně právních a lékařských záležitostí - jsou veřejně přístupná. A tak každým rokem po odevzdání daňového přiznání vychází v každé komuně (odpovídá našemu kraji) o každém občanovi informační přehled, z něhož je jasné, kolik si dotyčný za ten rok vydělal, tedy kolik odevzdal daní do státní, resp. komunální pokladny. Jestliže je v anglických prestižních klubech nejčtenější knihou soupis titulů přítomných lordů, pak ve švédské demokracii je to zcela jistě soupis daní všeho místně příslušného obyvatelstva.

Tento přístup vychází z myšlenek švédských demokratů o rovnosti, pojaté - jak už je v těchto končinách zvykem - poněkud extrémně. Už Per Albin Hansson (1885-1946) chtěl přeměnit Švédsko v pečovatelský dům pro všechny bez rozdílu - folkhemmet. Protože byl předsedou vlády (1932-46), měl i možnost pokusit se své představy realizovat. A skutečně, po druhé světové válce, kdy už slavný demokrat nebyl mezi živými, začalo budování tzv. švédského modelu. Má zajišťovat rovnost v možnostech, zaměstnanost, sociální zajištění, ekonomickou stabilitu a rovnoprávné postavení žen. Je snad dokonce některými teoretiky považován za jakousi střední cestu mezi socialismem a kapitalismem.

Každá recese (i ta nadcházející) však odhalí jeho slabiny: příliš velké daňové zatížení (běžných 50% daní pro jen poněkud vyšší výdělky), těžkopádné přerozdělování a s tím spojená nepružnost ekonomiky a hlavně: zhýčkaní obyvatelé, zprůměrovaní školstvím a státní propagandou, zvyklí na péči státu především v oblasti sociální a zdravotní... Ano, ve Švédsku se nevyplatí příliš vyčuhovat z řady či lpět na vlastní individualitě. To se nehodí do modelu švédské demokracie. Pak začne pracovat pověstná "švédská závist" (jantelag), o níž vtipkují i samotní Švédové jako o úkazu zcela zřejmém.

A já se ptám: kam kráčíš švédská demokracie? Věz, že cesty široké a pohodlné vedou do pekel. Do nebe se totiž kráčí po uzoučké pěšině, která místy mizí, a je zarostlá trny a hložím.

Čiči
Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: