NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Pátek 6.4.2001
Svátek má Vendula

 Hledání:
 Výběr z vydání:

BURIANOVO KAFE: Jinde je to lepší

PODFUKY: Neznalost je zlatý důl

USA-ČÍNA: Válka slov

SCI-FI: Ze života mrtvých

RODINA A PŘÁTELÉ: Dnes Interkamera končí

PSÍ PŘÍHODY: Pacient jak se patří při síle

SLOVENSKO : Z piva se ožírat budeme smět

KRAJANÉ: Jedna velká nespravedlnost - připomenutí

VÝTVARNÉ UMĚNÍ: Josef Sudek si skvěle vede na světovém trhu s uměním

ZDRAVÍ: Alergie s dálkovým ovládáním

POLEMIKA: Temelínská schizofrenie

PENÍZE: Horory z pojišťoven

PALÁC KINSKÝCH: Jak zatočit s korupcí - recept z 18. století

DOKUMENT: Úředníci bez zájmu

PŘÍHODA: Jako, nebo doopravdy?
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Architektura
Hudba
Literatura
Film
Malířství
Filmová béčka
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura >> Malířství

6.4. VÝTVARNÉ UMĚNÍ: Josef Sudek si skvěle vede na světovém trhu s uměním
Jan Paul
Světový trh s uměním který je nějak závazný ve svých ukazatelích, se odehrává především na mezinárodních aukcích. Ty indikují poptávku po jednotlivých autorech i zájem o jednotlivé druhy umění a určují jeho ceny. Naprostou špičkou v tomto oboru jsou renomované „nadnárodní“ aukční domy Sotheby´s a Christies, které se mohou pochlubit nejvyššími dosaženými cenami za umělecká díla vůbec. Pochopitelně že prodejem výtvarných děl se lokálně zabývají desítky tisíc nejrůznějších galerií po celém světě, ale jejich vliv na světový obchod s uměním je až na vyjímky minimální, protože jejich prodeje jsou většinou anonymní. S jistou rozvahou lze říci, že do obchodu s uměním výrazně zasahují pouze prestižní soukromé galerie. Procházejí totiž pravidelným komerčním sýtem významných mezinárodních uměleckých veletrhů a na ně přivážejí své autory, které se snaží na tomto trhu prosadit. Podobné akce navštěvují významní obchodníci, jejichž nákupy jsou z hlediska vytváření poptávky po jednotlivých autorech dost podstatné. To se pak také projevuje na světových aukcích především současného umění a dražbách děl tzv.žijících autorů.

Jasným a zcela průkazným trendem v prodeji děl výtvarného umění je malba, která rovněž dosahuje na světových aukcích nejvyšších cen, i nejvyššího obratu. Potvrzují to i souhrnné přehledy prestižního francouzského internetovového serveru artprice.com, který velmi podrobně zaznamenává pohyb děl i jejich cen na světových aukcích. V roce 1999 činila z celkového množství umělecké nabídky na aukčním trhu rovných 76% malba, z níž se prodalo sedmnáct prací v ceně nad 10 milionů dolarů za jedno výtvarné dílo. Druhou položkou jíž se prodalo nejvíc byla kresba s dvanácti procenty, grafika se třemi procenty,sochařských prací se prodalo jen 8 % a nejmenší prodej zaznamenala fotografie.

V malířství na předním místě zcela jasně dominuje jeden z nejplodnějších umělců minulého století Pablo Picasso, který se v žebříčku nejvíce prodaných umělců objevuje ještě i v grafice. V první desítce nejprodávanějších autorů vůbec, se objevují samá zvučná jména, včetně Andy Warhola. Tyto žebříčky jako kterékoliv jiné je ovšem nutno brát s rezervou, neboť někteří autoři v nich chybí jenom proto, že jejich díla na trhu jednoduše nejsou. V první stovce umělců se neobjevil ani jeden český malíř a tak čest našeho umění hájil pouze Alfons Mucha, na devatenácté příčce nejlépe prodávaných umělců v oboru grafika. V roce 1999 se na aukcích prodalo 112 jeho děl, v celkové hodnotě 682 tisíc dolarů. Skvěle si také vedl Josef Sudek,na dvacátédeváté příčce v žebříčku nejlépe prodávaných fotografů světa. Prodalo se 55 jeho fotografií v celkové hodnotě 307 tisíc dolarů! Je s podivem, že v první stovce se již neobjevili čeští fotografové František Drtikol a nebo třeba Jan Saudek. Přitom na českém trhu je jejich prací relativně dostatek a navíc se u nás těší všeobecné pověsti svých velkých mezinárodních úspěchů.

Jan Paul
Další články tohoto autora:
Jan Paul

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: