NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Pondělí 9.4.2001
Svátek má Dušan

 Hledání:
 Výběr z vydání:

MICHAEL ŽANTOVSKÝ: Komentář týdne 3. - 9. dubna 2001

VĚDA: Kvarky, struny a teorie všeho

MROŽOVINY: Herold nového věku

KAMPAŇ: Chléb zabíjí!

TEMELÍN: Jak jsme prováděli Eda Fagana

EKONOMIKA: Jak na vyděrače

RODINA A PŘÁTELÉ: Ohlédnutí za Interkamerou

PSÍ PŘÍHODY: Případ nabobtnalých dveří

HEREC MINISTREM : K nakopání do zadku se nechá zastoupit

ŠVÉDSKO: Švédsko, statistiků ráj

LITERY: Lid chce své

PENÍZE: Brouzdám si a vydělávám

PŘÍRODA: Kdo ohrožuje české lesy

UMĚNÍ: Supermarketing

O VĚDĚ: Rozhoduje ve vědě kvalita myšlení nebo peníze?
 Rubriky:
Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Čína
Jižní Afrika
Švédsko
Izrael
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Švédsko

9.4. ŠVÉDSKO: Švédsko, statistiků ráj
Čiči

Včera jsme byli nakupovat v nedalekém supermarketu. Inu, Velikonoce se kvapem blíží.

Posunuji se ukázněným tempem - na můj vkus trochu rychlým - ve spořádaném štrůdlu svých švédských spoluobčanů, jedním okem kontroluji připravený papírek, druhým pozoruji, co je v obchodě nového. Najednou mě cosi přibije k zemi. Stojím u masového pultu a registruji novinku: pštrosí maso! Za 1 kg exotického steaku má zákazník zaplatit 190 SEK. Pečlivě studuji obal a s překvapením zjišťuji zemi původu. Švédsko, Nyköping. Že by tam měli pštrosí farmu? Hm, to jsou věci... Kdysi jeden český srandista poznamenal, že Čechy jsou patrně krajem pistácií, když tu kraluje pistáciová zmrzlina, místo třeba švestkové či jablečné. A tak proč by nemohlo Švédsko být krajem pštrosů?! Ale to raději do Neviditelného psa nenapíšu, umiňuji si, ještě by si to nějaký šťoura vyložil jinak a moji čtenáři by na mě nenechali niť suchou...

Obtíženi taškami vklopýtáme do našeho útulného domova. Ještě v předsíni probírám dnešní poštu. Ajaj, kdopak si to na mě vzpomněl s tak objemnou obálkou? Musím přiznat, že po jejím otevření zůstanu stát jak solný sloup. A pak jdou všechna předsevzetí stranou, já sedím u počítače a píši článek.

Ano, známá společnost Sifo Research & Consulting, mi zasílá dotazník o 27 stránkách, velikosti A4, hustě popsaných. Je nazvaný Co si myslíš? (Vad tycker Du?). Moje jméno a adresu získali -jak uvádějí- od Registru obyvatelstva (Befolkningsregistret) a prý je nás v daném projektu několik tisíc! Zcela bezostyšně uvádějí, že to, co zjistí - ovšemže ve formě statistických tabulek (mně zaručují anonymitu a diskrétnost) - poskytnou podnikům, spolkům a organizacím, které chtějí přece vědět, jak se mění naše společnost! Lichotivě mě vybízejí k vyplnění, neboť bez mých odpovědí prý soubor nebude úplný a zcela reprezentativní. Sifo mi prý dává šanci právě teď uplatnit své názory na řadu důležitých otázek...

Napadá mě: že by úspěchy švédské ekonomiky souvisely s jejich statistickými výzkumy? Vždyť pokud mám možnost zkoumat člověka, který je zvylký vyplnit poctivě každý dotazník, leží přede mnou jako na dlani jeho potřeby, zájmy, vím, co očekává od výrobku i od služby. Odpadá tápání marketingového oddělení a cesty nevedou slepými uličkami. Ó, jak dokonalé.

Na závěr nenápadně podotýkají, že vyplnění dotazníku je samozřejmě dobrovolné.

Tolik úvodní dopis. K ohromení by to stačilo. To nejlepší mě však teprve čeká. Při listování dotazníkem mi naskakuje husí kůže. Po poctivém vyplnění všech kolonek (pro jistotu je na každé stránce dole poznámka: Zkontroluj, zda si nějakou otázku nezapomněl?) by mě a moje blízké měli komplet, s mými financemi, vybaveností našeho domova, radostmi, bolestmi, touhami, ba dokonce i hříchy. Dotazují se například, zda by pro mě bylo přijatelné kouřit marihuanu, krást v obchodě, řídit auto pod vlivem alkoholu či pracovat načerno. Pídí se po tom, zda mě uspokojuje se na věci pouze dívat, nebo je raději očuchávám, ohmatávám, ochutnávám ap. Ani můj sexuální život nezůstal ušetřen: myslím si, že vše vzrušující v sexu by mělo být povoleno? Kčertu, kterým vlastně podnikům hodlá Sifo výsledky svého výzkumu předat?

Další dotazy směřují na moji rodinu, počet a stáří jejích členů, na přibližnou výši mého výdělku a velikost mého bydliště. Neuvěřitelné jsou dotazy, slídící po mé hlavní bance a mých celkových úsporách. Následují dotazy po způsobu trávení mého volného času, členství v zájmových uskupeních (vyjmenovaných je 36 příkladů), můj vztah k médiím ap. Většina otázek mi nabízí několik alternativ, častý je způsob odpovědi na položenou otázku ve čtyřech možnostech. Uvedu příklad: Jak často přemýšlíš o smyslu svého života? Možnosti: Velmi často, často, občas, málokdy nebo nikdy.

Tak něco takového nevymyslela ani komunistická statistika české provenience. Tady se to děje ve zřejmé spolupráci se státními orgány, ba dokonce za mlčenlivého souhlasu dobročinných organizací slavných jmen. Jejich úctyhodný seznam včetně Greenpeace, Společnosti lékařů bez hranic, Světového přírodního fondu či onkologických pracovišť je uveden na konci elaborátu. Můžu se totiž rozhodnout, že nepřijmu finanční odměnu za vyplnění dotazníku (přibližně v hodnotě 60 SEK, tj. asi tak 30 dkg pštrosího steaku) a odkážu to výše vypsaným. Znovu obdivuji propracovanost celého systému...


Po týdnu mi přijde od Sifo upomínka formou pohlednice. Znovu opakují, že bez mých odpovědí nebude výzkum kompletní a že to spěchá (do 10. dubna), už ani slovo o dobrovolnosti. Hledám na internetových stránkách švédského tisku, zda alespoň někdo nerozvířil problematiku statistiky a dotazníků, vždyť podle všeho teď, neboť termín uzávěrky je za dveřmi, několik tisíc lidí vyplňuje své odpovědi na 696 otázek zvědavé společnosti Sifo. Zaznamenávám však pouze soudní prohru Informační centrály pro kreditní informace (UC - viz můj poslední článek Quo vadis, švédská demokracie) za poskytování služeb přes Internet. Jinak nic. NIC.

Ano, je to tak. Švéd je už asi na podobné výzkumy zvyklý. Od útlého mládí vyplňuje už na škole hory dotazníků, tak proč nevyplnit další. Vždyť nemá co skrývat. A že o něm budou vědět vše? Oni to určitě nezneužijí. A jestli ano, tak se to stejně nedozví. Vždyť ani pro média to není žádné sousto.

Jak že to dělají pštrosi, když je něco v jejich okolí zaskočí? Strčí hlavu do písku...

Čiči
Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: