NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Pátek 13.4.2001
Svátek má Aleš

 Hledání:
 Výběr z vydání:

BURIANOVO KAFE: Na plese

MICROSOFT: XP podporuje Firewire a 802.11b

MÉDIA: Popis jednoho zápasu (2.)

INTERNET:Hrozí virová epidemie?

RODINA A PŘÁTELÉ: Je dobré být mrtvý

PSÍ PŘÍHODY: Čekání na čolky

K DISKUSI: Mám dotaz... (Poněkud euroskeptické zamyšlení.)

HUDBA: Spolehlivý způsob, jak otrávit posluchače

PŘEDNÁŠKY: Vzdělání na Internetu se již nabízí

PENÍZE: Komerční banka - Mnoho informací ve špatných stránkách

POLITIKA: Proč jsme jí znechuceni?

POLITIKA: Spory lidovců dávají naději

ZDRAVÍ: Občanská povinnost jednoho starého stromu

MÉDIA: Popis jednoho zápasu (1.)

MICROSOFT: XP podporuje Firewire a 802.11b
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Doprava
Historie
Mejlem
Ekologie
Internet
Drogy
Telekomunikace
Média
Právo
Školství
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost >> Internet

13.4. INTERNET:Hrozí virová epidemie?
Dušan Neumann

S blížícím se výročím černobylské tragedie 26. dubna je pravděpodobné, že se znovu zaktivuje jeden z nejnebezpečnějších virů napsaných pro operační systém Windows známý pod jméneme "Černobyl". Proti němu jsou viry typu "Melissa", "Anna" nebo "ILOVEYOU" dětskými legráckami. Viry tohoto typu se pouze množí a šíří, ale nelikvidují data uložená v počítačích. Černobyl je z jiného těsta. Nejenže vymaže data, ale korumpuje i firmware pevného disku a tím ho prakticky znehodnotí.

Technicky vzato mechanika disku neutrpí, ale přepsáním CMOS a BIOS se disk stane neupotřebitelným a počítač nenastartuje. Co se za těmito technickými termíny skrývá? Laicky řečeno, firmware jsou programové instrukce v ROM (read only memory), které řeknou počítači co má dělat ještě předtím než se spustí operační program.

CMOS ukládá časové informace počítače a informace o periferijích (pevných discích, pamětech, tiskárnách, kartách atd), které jsou v počítači instalovány.

BIOS pak zajišťuje komunikaci počítače s klávesnicí, myší, motirem a disky. Pokud virus tyto základní prográmky napadne, z počítače se stane jen nepotřebný napájecí zdroj.

Nejznámějším virem, který napadá BIOS je pověstní Černobyl nebo-li CIH, který loni napáchal jen v Jižní Koreji škody za 250 milionů dolarů. A druhé výročí jeho masové útoku se blíží.

Odvozeninou Černobylu je další virus se slovanskym jménem "Kříž". Objevil se koncem roku 1999 a aktivoval 25.prosince. Autor viru Win32.Kriz je zřejmě silně nábožensky frustrované individuum, protože textová část viru obsahuje vulgární protikřesťanské verše.

Obětí viru může být každý kdo používá operačního systému W95, W98, WNT a W2K. Virus likviduje CMOS pamět, přepíše data ve všech souborech na všech dostupných discích a zničí "flash" BIOS stejnou rutinou jako Černobyl.

"Vylepšenou" verzí těchto virů je nedávno se objevivší se Magister, který je kombinací rozesílače "maileru" jakým je "Melissa" a rutiny atakující firmware. Šíří se velmi rychle a není snadno odhalitelný protože během rozesílání mění nejen subjekt, ale i jména připojených souborů. Během necelého měsíce se Magistr vyhoupl do čela nebezpečných virů v tabulkách společnosti "MessageLabs", která sleduje celosvětové šíření počítačových virů.

Podle jiné antivirové firmy "Kaspersky Anti-Virus" je Magister nebezpečný navíc tím, že nezačíná působit v okamžiku infekce, ale v napadeném počítači měsíc tiše spí. Vypuknutí "epidemie" se očekává právě okolo data výročí černobylské katastrofy.

Existuje několik antivirových programů, které jsou schopny Magistra odhalit a odtranit. Lze je najít na stránkách "Central Command", "housecall.antivirus" a "Kaspersky Anti-virus". Jako demo jsou pro omezené použití zadarmo.

Aniž bych chtěl někoho strašit, nebo dělat někomu reklamu, je nejvyšší čas na "update" vašich antivirových programů.
Další články tohoto autora:
Dušan Neumann

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: