NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Středa 18.4.2001
Svátek má Valérie

 Hledání:
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Americké \\

PENÍZE: A co zdraví, studenti?

VLADIMÍR MLYNÁŘ: Demise kam se podíváš

JAN ZAHRADIL: Týden příchodů a odchodů

ARMÁDA: Kdo co zavinil

NÁŠ RYBNÍK: Ceny pro vopruzy

POLITIKA: Lauder versus český stát - sauce hollandaise.

IT: Postřehy z PIW aneb Skutečně tak?

SČÍTÁNÍ LIDU: Český statistický úřad je (proti jiným) trapný břídil

LITERY: Květy ve sněhu

RODINA A PŘÁTELÉ: Cože? Řekněte to ještě jednou!

PSÍ PŘÍHODY: Náramná událost sezóny

PERSEKUCE: Český pracovník organizace Člověk v tísni vypovězen z Běloruska

JIŽNÍ AFRIKA: Na okraj fotbalové tragedie v Johannesburgu

MICHAEL ŽANTOVSKÝ: Komentář týdne 10.-17. dubna
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Doprava
Historie
Mejlem
Ekologie
Internet
Drogy
Telekomunikace
Média
Právo
Školství
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost >> Internet

18.4. IT: Postřehy z PIW aneb Skutečně tak?
Simon Cipro

Jistě si všichni živě vzpomínáte na nedávno skončený Prague Internet World. Počkat, nemyslete si, že jste otevřeli něco prošlého, starý článek, naopak. Mezi nesčetnými materiály jsem na PIWu dostal také pozvánku na příští ročník veletrhu. Ona to sice pozvánka je, ale také to jsou statistiky z předešlých tří ročníků výstavy. To je to, co mne zarazilo. V pozvánce se píše cituji: Na PIW přicházejí lidé se skutečným zájmem o věc, nikoliv pouze "sběrači letáků". To by bylo chvályhodné a přínosné pro návštěvníky se skutečným zájmem o věc. Toto rčení však nepodporují grafy uvedené o dvě stránky dál. Graf s názvem: Struktura návštěvníků výstavy - podle oboru v němž pracují, hovoří jasně. V roce 1998 tvořila položka jiné naprosto minoritní část návštěvníků, zatímco v roce 2000 je tato část už majoritní. Nejsou jiné, právě "sběrači letáků"? Lidé ze zdravotnictví zřejmě usoudili, že výstava pro ně nemá smysl (klesající tendence, v roce 1998 zhruba 10 % a v roce 2000 necelé jedno). Jediná položka, která si drží svůj standart je obchod, marketing a reklama. Položky Informační technologie a služby, školství, věda, výzkum, bez výjimky se situace, alespoň co se počtu návštěv týká, zhoršuje. V grafu, Podle pracovní funkce, je situace stejná jako u předchozího. Počet návštěvníků však vzrůstá, všechna čest. Kolem pěti tisíc v roce 1998 až k předpokládaným 14 tisícům v roce 2001. Tvrzení typu: PIW není dnes vyhledáván " zvědavou veřejností" snažící se zorientovat, ale poučenou a odbornou veřejností, jsou nemístná vzhledem k výše uvedeným faktům. Osobně jsem si to vysvětlil takto: O prvním ročníku, ten se mimochodem konal v Obecním domě, vědělo poměrně málo lidí, ve většině případů pouze odborná veřejnost. Další roky se však akce dostala do povědomí veřejnosti, snad více peněz pro marketingové oddělení. Všichni odborníci spadli do síta, někteří si řekli, že akce je pro ně přínosem, jiní naopak. Pročišťování probíhá každý rok a celkem dobře mi vysvětluje ty inkriminované grafy. Druhé mé soukromé vysvětlení říká: Každý při vstupu obdrží anketní lístek, řekne si: "Do háje, já chci jít sbírat letáky a na tohle nemám náladu!" Rychle vyškrtá odpovědi a bum, statistický průšvih je na světě.

Pokaždé když před sebou vidím výsledky jakékoli ankety jsem v rozpacích. Na kolik jí mám věřit, mám snad brát vážně vše co se z ní dozvídám nebo ji mám zmuchlat a zahodit do koše? Téma na samostatnou knihu.

Každopádně příští rok vyrážím na PIW, vyplnit anketu a sbírat letáky.

Simon Cipro
Další články tohoto autora:
Simon Cipro

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: