NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Středa 2.5.2001
Svátek má Zikmund

 Hledání:
 Výběr z vydání:

MICHAEL ŽANTOVSKÝ: Komentář týdne 24. dubna - 1. května 2001

VLADIMÍR MLYNÁŘ: Krach jednání o volebním zákoně a mýtus rovné daně

MROŽOVINY: Češství zbavený Dalibor 2001

RFE: Padesát let Radia Svobodná Evropa

AMERICKÉ LISTY: Kde se v Kentucky vzala whisky

VÍZA PRO KANADU: Kanaďané utřete slzy

RODINA A PŘÁTELÉ: Nastal čas pro...

PSÍ PŘÍHODY: Znovu začaly zápasy s hadicí

ARCHITEKTURA: Plečnikovy Lány - námět na víkendový výlet

KULINARIUM: Historie kari

AUSTRÁLIE: Kozel zahradníkem

ZDRAVÍ: Nová doporučení při poskytování první pomoci - pokračování

ŽENEVA : Dvojí metr

RUDOLF SCHUSTER : Na prvního máje - vynadal vládě

PENÍZE: Nebojte se o Živnobanku
 Rubriky:
Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Čína
Jižní Afrika
Švédsko
Izrael
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Austrálie

2.5. AUSTRÁLIE: Kozel zahradníkem
George Švehla
V Austrálii nám o minulém víkendu oznámili, že byl vybrán nový generální guvernér Austrálie. Královnu bude v Austrálii od 29. června roku 2001 zastupovat na příštích 5 let šestašedesátiletý anglikánský arcibiskup Brisbane, Peter Hollingworth. Je to zde první duchovní v této veřejné a důležité funkci.

Arcibiskup Hollingworth je muž, který nikdy nebyl zticha a vždy dovedl svým nesmlouvavým a veřejným postojem rozvířit vody australského společenského a politického života. Zvláště když šlo o otázky sociální a usmíření s původními obyvateli. I když je značně konzervativní, tak je také umírněný republikán. Patří tedy mezi ty, co prosazují, aby Austrálie byla samostanou republikou a nikoliv člen Commonwealthu s hlavou federace v Anglii, ztělesněnou královnou Alžbětou II.

Než se Petr Hollingworth stal arcibiskupem v Brisbane, působil v Brotherhood of Saint Lawrence, tedy v Bratrstvu svatého Vavřince v Melbourne. Hlavní náplní působení tohoto bratrstva je charitativní činnost. Péče o chudé, bezdomovce, drogově závislé, svobodné matky a pod.

Mimo této činnosti a duchovní správy své kongregace se Peter Hollingworth ještě stihl oženit, založit rodinu a vychovat 2 dcery.

Na veřejnost je znám jako muž velkého formátu, který zanechá silný a dobrý dojem na každém, kdo s ním přijde do styku.

Pro jeho otevřenost, zásadovost, morální kvality, smysl pro fair play, inteligentní styl s jakým dovede argumentovat se svými oponenty a zasloužený respekt, dovedl stávajícího předsedu federální vlády Howarda k tomu, aby ho navrhl královně ke jmenování do této funkce. Arcibiskup Hollingworth je ale také zastánce osamostatnění Austrálie od Commonwealthu a tak se možná stal kozel zahradníkem. Role generálního guvernéra a tím přímého zástupce královny v Austrálii umísťuje republikána, arcibiskupa Petera Hollingwortha na samý vrchol konstituční monarchie v této zemi. Nedává mu však žádnou výkonnou a nebo politickou moc, která zde, zcela správně, náleží lidem zodpovědným svým voličům. Politikům, co byli zvoleni v řádných demokratických volbách řadovými občany. Arcibiskup Peter Hollingworth má úctu a obdiv nejen součané vlády ale i její opozice, labouristických politiků. Takže tento muž je do jeho funkce univerzálně akceptován. A to není v této zemi ani zvykem a ani jednoduché.

Tuším, že vykutálený předseda vlády Howard vzal tímto „tahem" vítr z plachet radikálním republikánům a tak asi na delší dobu zajistil, že Austrálie zůstane v rámci konstituční monarchie.

George Švehla
Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: