NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Středa 16.5.2001
Svátek má Přemysl

 Hledání:
 Výběr z vydání:

ŠKOLSTVÍ: Nerovný přístup ke vzdělání? Ano

SPOLEČNOST: Neznámý zákon aneb Ještě jednou o bytovém zákoně

SPOLEČNOST: Nezávislost soudů

STŘEDNÍ VÝCHOD: Evropský konflikt ve stínu Jeruzaléma a Gazy

HOKEJ: Hoši děkujem?

MROŽOVINY: Utajená revoluce

RODINA A PŘÁTELÉ: Oslava pátého výročí

PSÍ PŘÍHODY: Noční procházka s Bartem

RFE: K padesátinám Radia Svobodná Evropa

SCI-FI NOVELA: Eurie - Zelená země, část II. Sen

POLEMIKA: Víra tedy pomáhá člověku přežít

POČÍTAČE: Zdarma a legálně

SLOVENSKO : Prezident hodil klacek pod nohy premiéra

ZDRAVOTNICTVÍ: Zamyšlení nad ohodnocením zdravotní péče

POLITIKA: Návrhy made by Špidla - vyšší dávky a pracovní kvóty pro ženy
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Doprava
Historie
Mejlem
Ekologie
Internet
Drogy
Telekomunikace
Média
Právo
Školství
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost >> Internet

16.5. POČÍTAČE: Zdarma a legálně
Tisková zpráva
Praha, Brno (14. května 2001) - České sdružení uživatelů operačního systému Linux (CZLUG) iniciuje v rámci své kampaně Zdarma a legálně Petici za otevřené elektronické formáty a programy, jejímž cílem je upozornit státní orgány na existenci otevřeného programového vybavení a nutnost používání otevřených formátů. Petice dále upozorňuje na rizika spojená s používáním programů s uzavřeným zdrojovým textem a proprietárních datových formátů. Text petice je zveřejněn na webové stránce Linux.cz společně s podpisovými archy, které je možné vytisknout z jednoho z podporovaných formátů (PDF, PostScript, DVI).

Petici je možné podepsat na vytištěný podpisový arch nebo případně i elektronicky.

Petice za otevřené elektronické formáty a programy

Tato petice je adresována Prezidentu České republiky, Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, Senátu Parlamentu České republiky a Vládě České republiky.

Jejím účelem je upozornit na nebezpečí, které pro veřejný sektor představuje plošné zavádění počítačových programů s veřejně nedostupným zdrojovým kódem (1) a uzavřených formátů (2) pro výměnu dat.

Iniciátorem petice je České sdružení uživatelů operačního systému Linux. Petici podporují jednotlivci, komerční i neziskové organizace a školy.

  • Uvědomujeme si, že počítačové programy s uzavřeným zdrojovým kódem jsou černými skříňkami, jejichž mechanismy jsou známy pouze jejich tvůrcům.
  • Znepokojují nás rizika, která mohou tyto programy představovat, pokud jsou jim svěřena důvěrná data.
  • Požadujeme, aby při styku občana se státní správou byly pro výměnu dat používány dostatečně dokumentované otevřené datové formáty.
  • Obáváme se závislosti na jediném dodavateli, který bude mít možnost nutit nás záměrnými změnami již zavedených standardů k používání či koupi nových verzí jeho programů.
  • Odmítáme plýtvat penězi daňových poplatníků v oblastech, kde lze se srovnatelným efektem využít levnější technologie založené na počítačových programech s otevřeným zdrojovým kódem.
  • Jako alternativu navrhujeme používat počítačové programy s otevřeným zdrojovým kódem a při výměně dat upřednostnit otevřené standardy, které veškerá výše uvedená rizika vylučují.
  • Přejeme si, aby Česká republika deklarovala stejně jako Evropská komise podporu otevřeným technologiím.
  • Apelujeme na zákonodárce a ministry české vlády, aby v zájmu celé společnosti stavěli při posuzování informačních technologií na první místo požadavek na otevřenost zdrojového kódu a datových formátů. Jen tak se může státní informační sféra v České republice vyvarovat bezpečnostních rizik, zbytečně vynaložených finančních prostředků a omezování občanů.
Poznámky:
(1) Zdrojový kód počítačového programu je pro člověka čitelný. Odborník z něj může zjistit, co přesně program dělá a jak. Zdrojový kód je východiskem při změnách a úpravách programu a při opravách chyb. Uzavřený zdrojový kód je utajen, zná jej pouze tvůrce programu. Pouze on ví přesně, co program dělá a jen on může program měnit. Otevřený zdrojový kód je naopak zveřejněn.

(2) Formát je způsob uspořádání dat uložených v počítači. Bez znalosti formátu nelze s daty pracovat. Uzavřený formát je ten, jehož dokumentace nebyla zveřejněna, případně, jehož použití je patentově chráněno. Data v uzavřeném formátu lze zpracovávat pouze pomocí programů, které pocházejí od tvůrce formátu. Otevřený formát je naopak veřejně dokumentován a každý má možnost vytvořit program, který bude data v tomto formátu zpracovávat.

"Zdarma a legálně"
České sdružení uživatelů operačního systému Linux dne 25. dubna 2001 iniciovalo osvětovou kampaň, která se snaží vysvětlit skutečnou situaci v oblasti operačních systémů a jiného programového vybavení. Kampaň je reakcí na neetické vedení reklamní kampaně uskupení BSA a společnosti Microsoft. Cílem kampaně je ukázat i jiné než komerční operační systémy a programové vybavení, které je možné legálně používat i v České republice.

"I jiné operační systémy Vám umožní plně využít Váš počítač k práci nebo ke hrám bez rizika právního postihu!"

Mezi servery, které již vyjádřily podporu kampani, jsou např. Root.cz, Softwarové noviny, Mobil server, News On 'Net, Seznam a Redbox. Podpořte tuto kampaň umístěním reklamního banneru s odkazem na stránky kampaně. Vyjádřete své znepokojení nad neetickou reklamní kampaní. Vyjádřete svoji podporu otevřeného programového vybavení a datových formátů podpisem petice.

Veškeré informace o kampani "Zdarma a legálně" získáte na webových stránkách Českého sdružení uživatelů operačního systému Linux.

O CZLUGu

Základním posláním Českého sdružení uživatelů operačního systému Linux je sdružovat vývojáře, správce a uživatele operačního systému Linux, vytvářet vhodné podmínky pro rozvoj, využití a propagaci operačního systému Linux, pořádat přednášky, odborné semináře, konference a vzdělávací akce pro své členy i širokou veřejnost. Další informace můžete získat na stránkách Linux.cz.

Kontakt:

Adresa:
České sdružení uživatelů operačního systému Linux
c/o FI MU
Botanická 68a
Brno
602 00

e-mail: vybor@linux.cz
WWW: http://www.linux.cz/czlug
Další články tohoto autora:
Tisková zpráva

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: