NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Úterý 5.6.2001
Svátek má Dobroslav

 Hledání:
 Výběr z vydání:

POLITIKA: O čem Klaus jednal s americkými kongresmany

POLITIKA: Chyba, nebo promyšlená akce?

ŠAMANOVO DOUPĚ: Bavorská vstřícnost

PAVĚDA: Na Václavském náměstí řádí scientologové

ARMÁDA: Vrtulníkem za peníze daňových poplatníků

RODINA A PŘÁTELÉ: Lubomír Fendrych dnes po dvousté

PSÍ PŘÍHODY: Když je pes za dveřmi

SLOVENSKO : Tlustí mají štíhlé sympatie

UMĚNÍ: Nepříznivý osud Kubištova obrazu

PENÍZE: Jak se bydlí... studentům v letní Praze

LITERY: Rád se chytím za nos

ARCHITEKTURA: Grand prix Obce architektů 2001

AFÉRA: Objevitel dávno již objeveného

VNITRO: Podvod na daňových poplatnících

ZDRAVÍ: Žena a  prevence benigní hyperplazie prostaty u mužů
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Architektura
Hudba
Literatura
Film
Malířství
Filmová béčka
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura >> Malířství

5.6. UMĚNÍ: Nepříznivý osud Kubištova obrazu
Jan Paul

O tom, že umělecká díla žijí i po smrti svých autorů vlastním životem není pochyb a vždy také záleželo na tom, jakého věhlasu a uznání se autor dočkal během svého života a nebo po něm. Mnohá díla zůstala nepovšimnuta v pozůstalostech a nebo rozprodána za nízké ceny, zatímco jiná se těší pozornosti zájemců a sběratelů výtvarného umní. Dílo je vždy dítětem svého tvůrce, který o něj pečuje s láskyplnou pozorností a nebo se k němu chová macešsky, hned po jeho vzniku. Známé jsou mladické avantýry světoznámého Maurice Utrilla,z počátku minulého století. Pro něho byla ranná tvorba především zdrojem alkoholu, kterému propadl. Jeden obraz znamenal jednu láhev vína a někdy ani to ne. Utrillo, přezdívaný v té době jako "litrillo" pil jako duha,což v podstatě znamenalo, že po sobě zanechal početné dílo. Zprvu pouze v hostincích občas místo rohožky, později se přihlásili sběratelé. Dnes patří mezi nejprodávanější světové malíře. Dílo čeká měsíce, roky, desetiletí, ba i staletí na své zhodnocení.

Osudy mnoha obrazů významných českých malířů, jsou spjaty s osudy těch, kteří jim vtiskli nesmrtelnost. Řada z nich dnes zdobí veřejné i soukromé sbírky a těší se pozornosti aukčního trhu. Existují ale i ty, jimž nebylo dáno z nejrůznějších důvodů být v pozornosti sběratelů, natož být svědky aukčního boje svých nových potencionálních majitelů a vlastníků. Jedním z takových děl je obraz zakladatele českého moderního umění Bohumila Kubišty,který prošel nedávno tristním nezájmem trhu s uměním.

Jde o ranné dílo "V kuchyni", které bylo ze soukromého držení poprvé nabídnuto do dražby firmou 1.Art consulting Brno,která proběhla 21.5.2000. Vyvolávací cena byla aukčním domem stanovena na 3,5 milionu korun, ale obraz bohužel nebyl prodán. Majitelé tedy nabídli dílo do aukce společnosti Antikva Nova Kodl, která ho nakonec dražila 13.5.2001, za vyvolávací cenu 1,7 milionu. Ani tentokrát ale nebylo dílo prodáno, přestože během roku klesla jeho vyvolávací cena téměř na polovinu. Pro obraz slavného českého malíře, jehož umělecká cena neustále roste,je to trpké ponížení. Je totiž poznamenán nezájmem a to je velký handicap, pro jeho další vstup na umělecký trh. Majitel se proto rozhodnul správně, když dílo vzal zpět a nesnažil se ho prodat za ještě nižší cenu. Další případný nezájem by totiž v očích sběratelů obraz zcela degradoval a případný zájemce by ho možná v další aukci koupil již hluboko pod cenou. To by ovšem bylo dobré jen do trvalé sbírky, ale nikoliv k dalšímu prodeji. Velké množství zájemců na aukcích totiž nakupuje výtvarné umění ze spekulativních důvodů a s díly dále obchoduje. Ovšem jen s těmi, o které je zájem.

Lze důvodně usuzovat, že v první dražbě bylo dílo značně nadhodnoceno a to i přesto, že jde o obraz vyhledávaného autora. Důvod proč se tak stalo lze spatřit v tom, že firma 1.Art consulting dražila několik měsíců před tím jiný Kubištův obraz "Zátiší", z roku 1009. To se z vyvolávací ceny 2 milionů vyšplhalo na úctyhodných 4,6 milionu korun a zaujalo tak post v žebříčku nejdráže prodaných obrazů u nás. 1.Art consulting zřejmě očekávala, že Kubištovo rozměrné plátno najde zájemce stejně dobře. Navíc jiná aukční síň Antikva Nova Praga, vydražila "nekubistický" obraz tohoto autora dokonce za 4,8 milionu korun! Vyvolávací cena 3,5 milionu za zcela netypický obraz V kuchyni, byla ale přece jen riskantní. Následný dražební neúspěch tohoto díla nakonec potvrdil zájem hlavně o taková Kubištova plátna, na kterých je patrný vliv Paula Cezanna (jako v případě obrazu Zátiší) a nebo kubismu. Ta jsou sběrateli všeobecně vyhledávána. Obraz "V kuchyni" takovým není (dokonce vzdáleně připomíná spíše Vilmu Vrbovou-Kotrbovou!) a pravděpodobně se zájemcům nelíbil ani za poloviční cenu. Navíc obraz který jde cenově příliš dolů, se také stává z hlediska trhu nedůvěryhodným a je lépe ho nedražit vůbec.Ukazuje se, do jaké míry mohou vnější okolnosti a spekulace ovlivnit osud díla. Kdyby cena Kubištova obrazu "V kuchyni" byla poprvé rozumná, zájemce by možná našel.

Jedná se totiž o jedno z nejrozměrnějších autorových děl, které Kubišta namaloval v roce 1908. Plátno je opatřeno odbornou expertizou uznávané historičky umění PhDr.Mahuleny Nešlehové a reprodukováno v Kubištově monografii. Obraz má skvělý rodokmen. Byl vystaven v Praze v Mánesu v roce 1945,v Paříži v Museu moderního umění v r.1966 a na výstavě ""Paris-Prague 1906-1930"", kterou pořádala Národní galerie. Od Kubišty bylo plátno získáno Janem Trampotou, dalším majitelem byl Václav Špála a od r. 1919 je v rodině současného vlastníka. Ten je jistě zklamán, nicméně v obchodu s uměním není nikdy nic definitivního a čas tohoto obrazu zřejmě teprve přijde.

Jan Paul
Další články tohoto autora:
Jan Paul

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: