NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Čtvrtek 14.6.2001
Svátek má Roland

 Hledání:
 Výběr z vydání:

ŠAMANOVO DOUPĚ: Fauly Emanuela Mandlera

KAUZA TEMELÍN: Blokády hranic

AUSTRÁILE: Počítači proti kriminalitě

SCI-FI NOVELA: Podivný návrat, část VI.

POVÍDKA: SEKVOJE - část 2.

RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem byl za votravnýho papriku

PSÍ PŘÍHODY: Poslední psí hodinka

SCI-FI: Hrdinka jak z čítanky

MÉDIA: Něco se děje

MEDIA: Případ šikanovaného novináře Smrčka je na mezinárodním fóru

SLOVENSKO : Dneska raději do vlaku nesedat

LITERY: Legenda o skutečném umělci

ARCHITEKTURA - PODIVUHODNÉ STAVBY: Jože Plečnik - Zacherlův palác ve Vídni

LETECTVÍ: Pozapomenuté výročí - Ing. Jan Kašpar

ZDRAVÍ: Pravidelné prohlídky u praktického lékaře - prevence BHP
 Rubriky:
Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Čína
Jižní Afrika
Švédsko
Izrael
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Austrálie

14.6. AUSTRÁILE: Počítači proti kriminalitě
George Švehla

V Klokánii nám bylo médii oznámeno, že značná částka státního rozpočtu v NSW bude věnována na zlepšení boje proti kriminalitě. Sice to je něco jako když si kočka chytá ocas, ale přesto je to pozitivní krok. Vedle ročního rozpočtu na státní policii o 1,6 miliardě klokaních dolarů připadne dalších 7 milionů na vylepšení informační technologie.

Zvýší se stavy policistů a policistek. Výcvik, i nyní kvalitní, má být ještě více zkvalitněn. Zvláště v oblasti využívání "hi-tech" zbraní. Tím jsou v tomto případě myšleny počítače a fungl nová databáze se super-vyhledávačem.

Kriminálníkům ve věznicích jsou odebírány vzorky DNA. Ovšem že se to neobejde bez výkřiků protestů. Jak některých z nich, tak hlavně zastánců uchování soukromí jedince a lidských práv. Tak už prostě demokracie funguje. Vokální a drzí vrazi, násilníci a jejich zastánci se velkohubě dovolávají těchto nezadatelných lidských práv. Nezmiňují se však, že sami tato práva upřeli svým obětem.

Odebírání otisků prstů nekalým živlům je už dávná a vžitá praxe. Zrovna tak pořizování fotografií, zde vhodně nazývaných "mug shots". Co je však nové, že fotografie budou pořizovány i jinak. Všech těch, kteří nejsou předvedení, ale způsobují neplechu, jak se zde říká "public disturbance". Jde hlavně o profesionální protestanty. Tedy ty jedince, co žijí z peněz společnosti = podpory, aby se pak mohli kdykoliv zúčastnit jakékoliv protestní akce. Také tu jde o výtržníky, kterým se zde říká "hooligans". Hlavně o ty, co působí na fotbalových utkáních pod rouškou fanoušků a fanynek a při tom zmrzačí spoluobčany a zničí kde co.

Tyto fotografie budou vyškolenými policejními odborníky vybírány ze záznamů bezpečnostních kamer, které jsou stále hustěji a hustěji umísťovány na strategických "hot spots". Tisíce takto pořízených snímků a existující databáze budou zařazeny do nové super-databáze. Tato bude obsahovat DNA, otisky prstů a fotografie. Nově vyvinutý super-vyhledávač bude schopen v několika vteřinách porovnat a vybrat fotku či otisk prstu a nebo vzorek DNA toho kterého podezřelého. Rychle a na místě. Protože všechny policejní vozy budou vybaveny MDT (mobile data terminal) tedy počítačem a jinou digitální technikou, umožňující okamžité sejmutí otisků prstů, ofotografování obličeje a porovnání s databází. Takže pokud si "crook" nepořídil nový "xicht" a nebo tlapky u plastického chirurga, tak při jeho zadržení bude mít policista okamžitou informaci s kým má tu čest. Navíc policejní vozy budou vybaveny i GPS (global positionig system) který bude neustále přes vysílačku udávat koordináty vozu. Tak v řídícím centru budou neustále vědět kde který policejní vůz právě je. Nesporná výhoda při honbách za zločinci při navádění jiných vozů a helikoptér.

Ovšem celý tento systém bude pracovat jen tak dobře, jak dobře budou pracovat ti co ho budou obsluhovat. Zkorumpovaní jedinci, kteří bezesporu v policii jsou, mohou tento systém zneužít proti slušným občanům a hlavně na krytí kriminálníků. Proto by mě, řádného občana platícího daně ze kterých se toto všechno pořizuje, zajímalo, jak je tento systém zajištěn proti zneužití nekalými živly.

Your concerned taxpayer

George Švehla 8/6/2001
Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: