NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Středa 20.6.2001
Svátek má Květa

 Hledání:
 Výběr z vydání:

ÚVAHA: SKEPSE JE ZDRAVÁ VĚC

INTERNET: Podfuk se vzducholodí

PENÍZE: Hotovky z mrazáku

Izrael - Kosovo: dva různé světy

MÉDIA: Jak jsem byl na Nově za blbce

ZDRAVÍ: Aktuálně o příčinách poruchy plynulosti řeči (koktavosti)

MROŽOVINY: Tři z deseti

ZE ŽIVOTA: Zbytečné návštěvy

SLOVENSKO : Maďaři se přestávají líbit všem

VÝSTAVA: Krása tělesná

FANTASY: Špica No.1

1 TÝDNĚ: Arafat a jasnovidka

Komentář týdne 12.-18. června - o smyslu slov

Izrael a Kosovo: nesrovnatelné světy

POLITIKA: Aféra s lustracemi a volební zákon
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Doprava
Historie
Mejlem
Ekologie
Internet
Drogy
Telekomunikace
Média
Právo
Školství
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost >> Internet

20.6. INTERNET: Podfuk se vzducholodí
Jiří Wagner
Zeppelin NT - N07

Vloni na podzim jsem při potulkách naším internetem narazil na zajímavou firmu, která nabízí pronájem vzducholodi. Jako milovník všeho, co létá, jsem si stránku prohlédl... a nechal se pěkně napálit. To jsem ale zjistil až po několika měsících. Seriózně se tvářící stránka pod označením Půjčovna vzducholodí představovala firmu Hamilton, s.r.o., jež nabízí zájemcům dvouhodinový let svou vzducholodí Zeppelin 7XB, při němž je možno shlédnout z výšky na Broumovské stěny, Teplicko-adršpašské skály, Adršpach a Broumov. Vzducholoď je určena minimálně pro pět, maximálně pro čtrnáct cestujících, let stojí 1000,- Kč za osobu a v ceně je zahrnuto jak pojištění, tak v případě úspěšného přistání i láhev šampaňského.

Přednedávnem jsem psal pro jeden internetový magazín článek o nových vzducholodích Zeppelin NT, jež mají začít s vyhlídkovými lety nad Bodamským jezerem a Alpami již tento měsíc. Když jsem si spočítal náklady na cestu napříč celým Německem a k nim připočetl ještě 600,- marek za jednu letenku, broumovská společnost byla jasným favoritem.Jakmile se tedy dostavilo toužebně očekávané pěkné počasí, začal jsem dávat dohromady potenciální zájemce o let - jen mezi přáteli a dopisovateli deníku Neviditelný pes se jich našlo deset, takže bychom si mohli rezervovat jeden let jen pro nás. Užuž jsem viděl před očima obrovský titulek budoucího článku: Neviditelný pes na obloze! Minulou sobotu jsem se tedy pustil do organizování a zaslal společnosti e-mail s několika dotazy a předběžnou objednávkou. Dopis se mi však vrátil se zdůvodněním User unknown, uživatel neznámý. Zkusil jsem to ještě jednou, se stejným výsledkem. Kromě adresy elektronické pošty firma ještě uváděla i telefonní a faxové číslo, dopis jsem tedy vytiskl a odnesl k sousedce, aby jej ze svého faxu odeslala (nechtělo se mi kvůli jednomu faxu instalovat do počítače program a trávit ještě pár hodin studiem jeho obsluhy). Sousedka vytočila číslo a zjistila, že volaná stanice neexistuje - totéž platilo i o druhém čísle. Vrátil jsem se domů a zkusil společnost Hamilton z Broumova najít na cédéčku s telefonními čísly - bezvýsledně. Teprve poté mě napadlo podívat se do Obchodního rejstříku a do Automatického registru ekonomických subjektů (ARES) - uvedenou společnost jsem nenašel ani v jedné databázi, přitom v Obchodním registru by měla být vedena přinejmenším jako společnost "v likvidaci". Dospěl jsem k názoru, že se mi podařilo pěkně naletět - zejména když jsem podrobil zkoumání i fotografii vzducholodi a zjistil, že se nejedná o žádný Zeppelin 7XB, ale o první zkompletovanou vzducholoď Zeppelin N07 z nové řady NT, která má zanedlouho zahájit provoz v Německu. Aby ale byl pohár hořkosti mého zklamání dolit až po okraj, na stránce provozovatele serveru Route.cz jsem našel seznam firem, v němž nechyběla ani společnost Hamilton - u ní ale bylo v závorce připsáno, že jde o ukázkovou stránku projektu FreeWeb! Asi jsem se měl tu na homepage podívat nejdřív, ale koho by to napadlo?!

Chtěl bych v létě vymalovat a vhodnou firmu si najít na internetu - díky takovým podnikavcům jako jsou na Route.cz tedy utratím za telefonické připojení daleko víc peněz, protože si budu každou firmu prověřovat ještě v obchodních registrech a na domovských stránkách hostingových společností. Co kdybych narazil zas na nějakou ukázkovou stránku? Domyšleno ad absurdum: Nejsou úplně všechny firmy na internetu fiktivní, vzešlé toliko z fantazie několika jedinců?


Takzvaný Zeppelin 7XB

Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: