NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Pondělí 25.6.2001
Svátek má Ivan

 Hledání:
 Výběr z vydání:

ODSUN: Hovoříme o odsunu racionálně II.

ODSUN: Ze vzpomínek odsunutých manželů (3)

ODSUN: Ze vzpomínek odsunutých manželů

MROŽOVINY: Výročí komunistického zločinu proti míru

LITERY: Švédský záchod

RODINA A PŘÁTELÉ: Tajný závod prskoletů se konal - už po osmnácté

PSÍ PŘÍHODY: Ještě k psím rituálům

SLOVENSKÝ CATTANI : Nebude - protože by uškodil všem

POVÍDKA: Smrt na kolejích

MEJLEM: O neschopnosti úřadů, o nemohoucnosti NATO na Balkáně

21.6.1621: Václav Budovec z Budova

NÁTLAK: A blokády budou!

POLITIKA: O primárkách, i o jiných stranách...

DOKUMENT: Oběti odsunu pohledem německo-české komise historiků

ZDRAVÍ: Jak vyrovnat denní rytmus
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Litery

25.6. LITERY: Švédský záchod
Viktor Šlajchrt

Minulý týden jsem zajel na dva dny do brdských lesů, kde přítel Ivan Němeček v poustevnickém osamění překládá z angličtiny knihy a filmové dialogy. Skoro pořád poprchávalo, ale tak drobně, že jsme ani po hodinové procházce nepromokli na kost, ale jen lehce provlhli. Večer jsme pili víno, pozorovali plameny v krbu, vzpomínali na krásné dívky, které prošly našimi životy, a sdělovali si novinky o svých zdravotních potížích a rozmanitých medicínách, které nám na ně lékaři předepisují.

Ukázal jsem Ivanovi ozdobnou krabičku z lesklého kovu na léky. Koupil jsem si ji před časem v krámku s nejrozmanitějším zbožím, které spojovala pouze jednotná cena - čtyřicet korun. Moc se mu líbila a rozhodl se, že si ji také pořídí, i když zatím užívá méně pilulek než já. Zdálo se, že mi bohatý a různorodý obsah krabičky záviděl. Byly v ní pilulky bílé, oranžové, zlatavé, zelenkavé, nahnědlé i želatinově průsvitné a jejich tvary se také lišily. Usoudili jsme, že s pilulkami to je jako s hezkými děvčaty: nedá se říci, která je pěknější.

Plechovou střechu chatky rozezníval drobný déšt, polena v krbu syčela a praskala, za okny se leskla tma, jež se bez přerušení táhla několik kilometrů až k Voznici. O půlnoci jsem rozpravu uzavřely dvěma sklenkami suchého španělského sherry a šli spát.

Ráno jsme ještě před snídaní obešli okolní lesy, abychom se podívali po houbách. Stále mžilo, rosa byla chladná, a když jsme sahali do vysoké trávy pro holubinky a muchomůrky šedivky, zábly nás prsty. Podle předpovědí by měly v nejbližších dnech vypuknout vedra, spíš to však vypadalo, že zakrátko opadá listí a kraj pokryje sníh. V chatě jsem si z hub uvařili polévku a po snídani ještě nějaký čas klábosili. Ivan mi vyprávěl o švédském záchodu, který si koupil, ale dosud neinstaloval. V záchodě je elektrický motor, který veškeré exkrementy dokonale vysuší, a vede z něj komín, jímž odcházejí výpary. Objem exkrementů se zmenší natolik, že ve čtyřčlené domácnosti stačí vynést nádobu s dokonalým, suchým, ekologicky čistým hnojivem jednou za půl roku.

Mlčky jsem se zasnil. Co kdybych zkusil něco takového provést se svými texty? Vrším je do Liter bez ladu a skladu, aniž bych v nejbližších letech chtěl vydat knižně podobný výbor, jako byly loňské SUROVINY LASKOMINY - obě knihy by byly poměřovány a obávám se, že by ta druhá dopadla mnohem hůř, neboť i mně je mnohem hůř než před třemi čtyřmi lety. Ale až ta halda slov prokvasí a vyschne, až se vzdálím její bezprostřenosti a budu někým úplně jiným než jsem dneska, třeba se mi povede něco z ní vydestilovat, najít pro ni řád, který by zakonzervoval okamžitou výmluvnost. V mysli mi však chybí švédský elektromotor a náhradní zdroje energie zatím nenacházím.

Pokud čtyřčlenné rodině vydrží švédský záchod bez vynášení odpadu půl roku, jedinci by mohl sloužit po dvě léta. Tak dlouho jsem psal texty, z nichž jsem sestavil první "liteří" knížku. Letos na podzim uplynou dva roky od okamžiku, kdy jsem započal další sérii. Prazvláštní shoda...
Další články tohoto autora:
Viktor Šlajchrt

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: