NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Čtvrtek 5.7.2001
Cyril a Metoděj

 Hledání:
 Výběr z vydání:

POLITIKA: Druhá politická generace

HACKING : Mečiar & spol. v roli Ninja želv

AUSTRÁLIE: Nový domov pro Vladimíra Iljiče

PŘÍRODA: Delfíni se oslovují jmény

ŠAMANOVY NÁVRATY: Jdou body za bodem jak vlna za vlnou (Požadavky sudetoněmeckých organizací)

OHLAŠOVNA: Pozvánka na akci - Parcon 2001

RODINA A PŘÁTELÉ: Dlouhý víkend začíná

PSÍ PŘÍHODY: Ne, nezbláznil se - jeho šílení má rozumný důvod

1 TÝDNĚ: Bezpečnostní opatření

VZPOMÍNKY NA VOJNU: Jak ze mě nebyl Kefalín - BAGÁRNA A BASA (4)

ZDRAVÍ: Očkovat, nebo ne?

SCI-FI & FANTASY: Kladivo na křesťany

EKONOMIKA: Co na nás hraje ČEZ

MROŽOVINY: Německý odsun patří historii

POLITIKA: Důvod radosti, či ke smutku?
 Rubriky:
Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Čína
Jižní Afrika
Švédsko
Izrael
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Austrálie

5.7. AUSTRÁLIE: Nový domov pro Vladimíra Iljiče
George Švehla

Tak nám tu v Modrých horách v sobotu odhalili mramorovou bustu Vladimíra Iljiče Lenina. Celé čtyři stopy vysokou a vyvedenou v mramoru. Lenin se dívá do čarokrásného údolí Jamison z konzervativní a bohaté osady Leura, kde je umístěn na pozemku musea železnice a hraček. Svůj k svému. Busta je umělecké dílo známého ruského umělce Borise Mirského, který ji r. 1922 do mramoru vytesal. Odhalení se odehrálo při popíjení vodky a pojídání kaviáru za malomyslných řečiček lidí, kteří nevěděli o čem mluvili. Jak jinak by mohli v pozitivním smyslu říct, že : "žádný muž v Evropě, v zájmu lidu, neudělal víc než Lenin, pro změnu "image" celého světa." Naštěstí to zdejším obyvatelům myslí trochu jinak a odhalení se odehrálo jen tak tak. V noci z pátku na sobotu neznámý pachatel bustu roztříštil pořádným kladivem a navíc si odnesl i kus čela. Takže majitelé, když ráno ke své hrůze shledali co se stalo, slepili co se slepit dalo a chybějící čelo vymodelovali ze sádry. Později má být busta odborně zrestaurována.

Majitel musea, Clive Evatt, koupil bustu od státního musea v Rize, když toto bylo nuceno bustu prodat aby mohlo financovat opravu vlastní střechy nad hlavou. Pan Clive Evatt se dal slyšet, že Litevská vláda dělala velké obštrukce se strany vyvezení tohoto uměleckého díla z Litvy. Nakonec se ale zadařilo a busta sedí na podstavci osm stop vysokém ve společnosti Olive Oyl a Boofhead (comicsové postavičky) a shlíží do divokého údolí Jamison. Voloďa má však jednu nevýhodu. Olive Oyl a Boofhead mají na hlavách něco jako větrník. Prý to je na odhánění ptáků. Náš milý soudruh Uljanov tento zlepšovák na pleši nemá a tak ptáci budou srát jen na něho. A nejen ptáci.....

Pan Evatt si myslí, že samému Leninovi by nevadilo takové místo posledního odpočinku. "Myslím, že by byl potěšen" řekl pan Evatt,. "že na něj lidé i ve vzdálených končinách světa, dnes, 80 let po jeho smrti, vzpomínají. Už nedodal zda v dobrém a nebo ve zlém.

Jen já si nejsem tak zcela jist jestli se mě bude v tom údolí tak dobře toulat, při vědomí že na mě orlím zrakem shlíží tento hromadný vrah. A na mou duši já to nebyl, kdo toho Uljanova rozmlátil. I když….

George Švehla 2/7/2001
Další články tohoto autora:
George Švehla

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: