NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Úterý 10.7.2001
Svátek má Libuše

 Hledání:
 Výběr z vydání:

VLADIMÍR MLYNÁŘ: Co je špatného na sněmovní zprávě o IPB

MICHAEL ŽANTOVSKÝ: Obraz věcí příštích

NOVODOBÉ LEGENDY: Duch na letišti

ZABITÍ ROMA POLICIÍ : Někdo v tom má až moc jasno

MFF: Den kočky a bouřky

RODINA A PŘÁTELÉ: Prej jsem zhub

PSÍ PŘÍHODY: Začíná Invaze uchvatitelů

LITERATURA: Drama kolem potopené letadlové lodi

LITERY: Horké dny

PŘÍRODA: Dřevařská lobby se raduje

AUSTRÁLIE: pokrok civilizace?

ŠAMANOVO DOUPĚ: O odsunu vášnivě a bez slušnosti

ZDRAVÍ: Léčivé účinky marihuany ve světle nejnovějších vědeckých studií

ARCHITEKT: Brněnští židovští architekti v Praze

PENÍZE: Revoluce v peněžence?
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Architektura
Hudba
Literatura
Film
Malířství
Filmová béčka
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura >> Literatura

10.7. LITERATURA: Drama kolem potopené letadlové lodi
Jiří Wagner
F-14 Tomcat
Ponorka třídy Kilo

Jsa obyčejný sklerotik, nemám v lásce lidi s výbornou pamětí, zejména pak ty, kteří si přečtou knížku, uloží ji do paměťových buněk a už nikdy se k ní nevracejí, protože ji znají a už jim prý nemůže nic dát. Já se ke knížkám vracím rád - jednak kvůli své skleróze, jednak při dalším čtení mohu objevit mnohé, co mi napoprvé zůstalo utajeno nebo co jsem předtím prostě přehlédl, jednak se rád mazlím s vytištěnými slovy na papíře. Když se pak jedná o napínavý román, moje touha číst ještě vzrůstá - i proto jsem po dvou letech opět otevřel knihu Patricka Robinsona Letadlová loď.

Děj této knížky by se dal shrnout stručně do jedné věty: V Arabském moři se plaví moderní americká letadlová loď, je zasažena torpédem s jadernou hlavicí, vypaří se a okolo celé události se rozebíhá horečné pátrání. Takové shrnutí, obvyklé na přebalech, by ale bylo hrubým zjednodušením.

Smutný příběh letadlové lodi USS Thomas Jefferson, posledního výrobku třídy Nimitz, začíná v dubnu 2002, kdy Jefferson se svou bitevní skupinou (battlegroup) pluje po vlnách Arabského moře a provádí nácvik přistání svých letadel F-14 Tomcat. Čtenář je detailně seznámen se životem na palubě tohoto kolosu, stane se svědkem katapultáže mladého pilota a jeho navigátora i nácviku nočních přistání dalších letadel jako F/A-18 Hornet nebo A-6E Intruder. Loď se poté ještě úspěšně zhostí námořního cvičení, jež je v podstatě simulovaným soubojem dvou bitevních skupin, a končí svou misi, aby zamířila domů. Kromě skutečně hluboké znalosti prostředí letadlové lodi autor ještě sděluje čtenáři i jiné poselství: proč vlastně Spojené státy neustále hlídkují se svými loděmi ve výbušném prostředí Blízkého a Středního východu. Admirál Carson, velitel celé skupiny, situaci v těchto místech popisuje velmi lapidárně:
"Pokud tady naše flotila bude hlídkovat, nikdo se nebude pokoušet vyvolávat problémy či snad prohlubovat existující napětí. Kdyby tu však naše loďstvo nebylo, nastal by tu pěkný zmatek. Íránci se navzájem nenávidí s Iráčany. Izraelci zase nenávidí Iráčany víc než Íránci a Iráčani, pánové, jsou dostatečně šílení na to, aby se pokusili o novou invazi do Kuvajtu. Saúdská Arábie je sice státem s rozsáhlým územím, ale její bezpečnostní složky jsou špatně organizované. Zkrátka a dobře nejsou schopni se sami ubránit. A přitom kontrolují většinu místních ropných polí, kterých se vlastně roku 1990 pokoušel zmocnit Saddám Husajn."
O pár řádků dál zestručňuje admirál důvod nasazení flotily citací amerického prezidenta ještě víc:
"Náš prezident se vyjádřil v tom smyslu, že si nepřeje žádné koniny od těch chlapů, co nosí na hlavě ručník místo čepice."

Už během první části knihy je děj na palubě prokládán kurzívou psanými dialogy jakéhosi Bena a Grigorije a čtenář velmi brzy přijde na to, že se jedná o dva nejvýše postavené velitele na palubě záhadné ponorky, přičemž Ben rozkazuje Grigoriji. Podle náznaků v jejich řeči je pak možno si odvodit, kde se ponorka přibližně nachází a brzy je jasné, že se nejedná o žádnou bohulibou projížďku, takže když se ponorka dokáže dostat do středu bitevní skupiny Thomase Jeffersona, nejedná se o žádné překvapení. Nakonec ponorka své torpédo odpálí a Robinson důkladně popisuje škody, které jaderný výbuch napáchá na doprovodných lodích, protože letadlová loď samotná se ztratí z radarů a sonarů a není možné s ní navázat jakékoliv spojení. Důvod je prostý: ve zlomku sekundy se při výbuch vypařila i s celou svou posádkou.

Ve Spojených státech, kde prezident a zástupci vojenských kruhů čelí nemilosrdné kritice ze strany liberálních novinářů, se mezitím rozbíhá pátrání po viníkovi katastrofy, která stála životy šesti tisíc námořníků. Je totiž jasné, že výbuch nemohl nastat neopatrností při manipulaci s vlastními jadernými zbraněmi a žádný útok ze vzduchu ani z hladinového plavidla přijít nemohl. Zbývá ponorka, je však velkou otázkou, jaká ponorka a jaký génius jí velel. Pátrání, kterým je pověřen mladý atomový vědec ve službách armády Bill Baldridge, se přesouvá tu do Ruska, kde se postupně objasňuje, že to byla skutečně ruská ponorka, jejíž posádku si neznámý cizinec koupil za obrovskou sumu dolarů a jejíž ztrátu Rusové dost dlouho utajují, tu zas do ponorkové výcvikové základny ve Velké Británii, neboť ta jediná má vynikající školu velitelů dieselových ponorek.

Protože ale USA podezřívají z provedení strašlivého činu i Írán, jejich jednotka SEAL provede jen tak mimochodem diverzní akci, při níž zneškodní všechny tři íránské ponorky třídy Kilo. Záhy však podezření padne na dosud neznámou, čtvrtou ponorky této třídy, která by ovšem musela kvůli svému utajení proplout pod hladinou jak Bosporem, tak i mnohem ostražitěji hlídaným Gibraltarem. Bill Baldridge dává pomalu dohromady všechny indicie a ve spolupráci s izraelskou tajnou službou MOSAAD a bývalým velitelem britské výcvikové základny dokonce objeví, kdo byl pachatelem atentátu na letadlovou loď. Proto, aby dal prezident USA souhlas k zahájení pátrání po zmizelé ponorce, je však třeba přinést ještě důkaz o tom, že je skutečně možné výše zmíněnými úžinami pod vodou projet. I to se zdaří a zločinecká ponorka je krátce nato potopena v jižním Atlantiku.

Robinsonův román je nesmírně poutavou knihou a jen čtenář zajímající se více o výzbroj a výstroj válečného námořnictva postřehne občas menší chyby, které však mohly být způsobeny stejně dobře i překladatelem - kupříkladu při popisu přistání turbovrtulového letounu včasné výstrahy E2-C Hawkeye je věta "rachot trysek otřásl oblohou" poněkud nesmyslná, jinde je zas jako den přepadení Pearl Harbouru uvedeno datum 7. ledna 1941 ap.
Až na tyto drobné nedostatky je kniha napsána s velkou znalostí prostředí amerického (ale i ruského) válečného námořnictva, problematiky ponorek včetně britského ponorkového loďstva i prostředí Blízkého a Středního východu. Děj je nesmírně čtivý a přestože by se podle doby, kdy se odehrává, mohlo zdát, že se jedná o vědecko-fantastickou literaturu, Patrick Robinson de facto varuje před akutním nebezpečím, které loďstvům NATO, ale zejména Spojených států hrozí, je-li na jedné straně ruské rozpadávající se loďstvo i se svým jaderným arzenálem a na straně druhé fanatici a mezinárodní teroristé disponující takřka neomezenými sumami petrodolarů.
Patrick Robinson: Letadlová loď, z anglického originálu "Nimitz Class" (Century, Londýn, 1997) vydala Euromedia Group, 1999.


USS John C. Stennis - battlegroup

Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: