NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Pondělí 23.7.2001
Svátek má Libor

 Hledání:
 Výběr z vydání:

AFÉRA: Kdo koho žaluje

MICHAEL ŽANTOVSKÝ: O lidských právech

SPOLEČNOST: Jednoduché jako polibek

LITERY: Místo pro konference

MROŽOVINY: Blitzkrieg v Rusku

RODINA A PŘÁTELÉ: Na každý pád

PSÍ PŘÍHODY: Jeden druhému v patách

SLOVENSKO : Na chudý lid přísnost - ne advokáta ?

SPOLEČNOST: Honba za mamonem?

MEJLEM: O smrti Terezky a ministrovi Grégrovi

NĚMČINA: Zatím jen tak listuju...

TEMELÍN: Dvojí němčina?

HELSINSKÝ VÝBOR: K problematice romské migrace

PENÍZE: Najít, udržet, motivovat

ZDRAVÍ: Na co myslet a co učinit při náhlé změně jednání a chování blízké osoby ?
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Litery

23.7. LITERY: Místo pro konference
Viktor Šlajchrt

Kdo posílá na smrt mladé lidi typu Carla Guilianiho? Intelektuálové, kteří s vášní hodnou lepších věcí hnětou své zprdůkuličky, aby se cítili důležití ve světě, který je nepotřebuje? Mediální trh, který vyžaduje stále nové hrdiny i zlosyny, přičemž hybrid obojího oceňuje dvojnásobně? Nostalgici revolty let šedesátých, kteří se touží co nejkrvavěji pomstít za tehdejší krach svých iluzí? Pohádkově bohatí prominenti nejchudších zemí?

Dovedu si dokonce představit, že bojůvky antiglobalizačních fanatiků organizují sami globalizátoři. Viděli někdy běžní a většinoví voliči celého světa působivější divadlo, jež by ospravedlňovalo větší kontrolu státu nad občany a posílení pravomocí policie? Zpovykaná mládež v ulicích vypadá na obrazovkách tak děsivě, že gangsteři v čele civilizace mohou po občanech úspěšně požadovat zvýšení výpalného - formou daní. Hle nápad hodný Al Capona! Dobrý beletrista se však nesmí spokojit s nejpravděpodobnějším řešením. Co když antiglobalizační hysterii organizují protřelí majitelé cestovních kanceláří, aby po turistice gastronomické a erotické zavedli jako slibný artikl turistiku teroristickou?

V každém případě však zásadně odmítám myšlenku vládců světa uspořádat své příští setkání někde v odlehlých oblastech Kanady. To si myslí, že by mladé dobrodruhy s chabou myslí a planoucím srdcem takový cíl nezlákal? Opravdu přejí kanadské přírodě mediálně ideologické zpustošení? Mám jiný návrh, k němuž už svět ostatně udělal první krůček. Když může být v komunistické Číně olympiáda, proč tam nepořádat také ekonomické konference? Respekt k čínskému zřízení přetrvává u antikapitalistických revolucionářů ze Západu již od éry maoismu a čínská policie i armáda si účinné zásahy proti demonstrantům skvěle nacvičila na vlastním lidu.
Další články tohoto autora:
Viktor Šlajchrt

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: