NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Středa 25.7.2001
Svátek má Jakub

 Hledání:
 Výběr z vydání:

IMIGRACE: Selekce v Ruzyni - řetěz příčin a důsledků

SPOLEČNOST: Vízová politika a rasizmus

TEMELÍN: Dopis panu hejtmanovi

ANTROPOLOGIE: Osudy lidských společností

SLOVENSKO : Dzurinda se pokouší rozeštvávat

RODINA A PŘÁTELÉ: Kobercový nálet počítačových virů

PSÍ PŘÍHODY: Zoufalství na schodech

DETEKTIVKA: Smrt dítěte

MROŽOVINY: První z třiceti

CHTIP: Organizační schema

APOLLO 11: Raketové léto 1969

LITERY: Hledání šarže

PENÍZE: Jak připravit banku o peníze pomocí platební karty

ZDRAVÍ: Kolik fluoridů zůstává v zubní sklovině?

ZELENÉ DESATERO: Německo a Rakousko ve vleku extrémistů
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Litery

25.7. LITERY: Hledání šarže
Viktor Šlajchrt

(Předběžné dojmy z Klausovy knihy)

O Václavu Klausovi jsem poprvé psal, pokud si dobře vzpomínám, v Literách dne 2. 12. 1997. Předtím mne nezajímal, neboť jsem v nejmenším necítil ambice politického komentátora. V okamžiku zrady, pádu a vzedmutí iracionální nenávisti, kterou vůči němu dštila média, se pro mne stal silnou postavou zajímavého příběhu.

Komentátorem jsem se rozhodně nestal, to bych musel prolézat kuloáry a chytat rozumy od zasvěcených. Sleduji pouze tisk a naslouchám tomu, jak jsou mediální hry vnímány v laciných hostincích a intelektuálních kavárnách. Nadále se cítím pouze jako recenzent. Na rozdíl od režie pro mne Klaus v hlavní roli této improvizované komedie dell´arte odvádí docela přesvědčivý výkon, navíc neobyčejně napínavý, neboť není zřejmé, zda z něj pointa nakonec učiní protřelého harlekýna, tragického pierrota, nafoukaného dottora či brutálního capitana. V knižním rozhovoru Narovinu, který s ním sepsal Petr Hájek, se tak trochu objevuje ve všech klasických šaržích. Nepřistihl jsem ho zatím v roli kolombíny, knihu však nemám zdaleka dočtenou.

Svěřuji se zatím jen s předběžnými dojmy. Předsedovy postřehy v mnohém odpovídají mým vlastním pocitům a zkušenostem, to však rozhodně nemusí znamenat, že odpovídají realitě. Harlekýni umí skvěle čarovat s iluzeni a obrazy, aby chudáky pierroty zmátli. Klaus do podstaty událostí jistě vidí jako málokdo, jeho závěry však v podstatě odpovídají tomu, co si zcela neinformovaně myslím v Dolních Chabrech. Co když v knize nereaguje na skutečnou podobu událostí, ale na její zkreslené odrazy? Co když nevypráví věrohodnější verzi příběhu, který občané sledují v médiích, ale s velkým citem pro pravděpodobnost domýšlí a zesměšňuje příběhy, jimiž se veřejnost snaží krmit jeho protivníci?

Dottore z komedie dell´arte by takové záludnosti nebyl schopen. K této komické šarži se Klaus nejvíc přibližuje ilustračním doprovodem, který si pro knihu zvolil: s vlastním komentářem představuje čtenářům na reprodukcích všechny své diplomy k cenám a čestným doktorátům z celého světa. Vždycky jsem měl pocit, že se fouňovství akademických krasoduchů rád pošklebuje, ale do své knížky zařadil jeho výtvarný extrakt. Už jen ta příšerná typografie, ta kýčovitá důstojnost, ta faleš gotických písmen, jakými se v Čechách honosí snad jen hospody pro zbohatlíky! Dottore je postava komická tím, že vše myslí opravdově a je za to na sebe zaslepeně pyšný. Dottorovi můžeme věřit každé slovo. Co když si však jeho masku v tomto případě vypůjčil harlekýn?

V první kapitole mne pobavilo malé selhání Klausovy paměti, možná jen přeřeknutí, když známé knize francouzského marxisty Rogera Garaudyho přisoudil název Humanismus bez břehů (místo správného Realismu bez břehů). Freud by se radoval. Ať už Klaus hraje kteroukoli roli, chybička naznačuje, jak příšerně jej bezbřehý humanismus straší v podvědomí.
Další články tohoto autora:
Viktor Šlajchrt

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: